Choroby i szkodniki filodendrona - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze z nich?

Chcesz zaprosić do swojego domu filodendrona? Dowiedz się, jakie szkodniki i choroby mu zagrażają. Poznaj najskuteczniejsze metody ich likwidacji. Sprawdź też, jak dbać o filodendrona, aby zapobiegać chorobom i szkodnikom.

Filodendrony to tropikalne rośliny z rodziny obrazkowatych pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. W uprawie doniczkowej dominują dwa gatunki filodendronów. Jest to niezwykle ozdobny filodendron czerwieniejący, którego liście posiadają czerwono-miedziany odcień od spodu, a także czerwone brzegi i są osadzone na purpurowych łodygach. Drugi typ to filodendron pnący o charakterystycznych sercowatych ciemnozielonych liściach. Obydwa te gatunki są narażone na występowanie szkodników takich jak ziemiórki czy przędziorki, a także choroby liści jak na przykład plamistość liści. W obu przypadkach winę ponoszą głównie błędy w pielęgnacji i uprawie.

 Spis treści: 

Identyfikacja najczęstszych chorób liści filodendrona

Rośliny z grupy filodendronów są narażone na liczne choroby liści. Ma to związek z błędami w uprawie, takimi jak niewłaściwe podlewanie, zbyt ciemne stanowisko bądź też przenawożenie rośliny. W jaki sposób możesz zdiagnozować, że Twojemu kwiatowi coś jest?

O chorobie rośliny mogą świadczyć głównie plamy na liściach o różnym zabarwieniu, wielkości czy rodzaju, a także żółknięcie liści, ich usychanie i odpadanie.

Brązowe plamy z żółtą otoczką to objaw typowej choroby liści filodendronów, jaką jest plamistość obwódkowa.

Inna równie częsta przypadłość to żółte liście i wyraźne zahamowanie wzrostu rośliny.

Zamieranie wierzchołków liści i ich opadanie to także częsta choroba tej grupy roślin.

Szkodniki atakujące filodendrony i metody ich zwalczania

Najczęstsze problemy w uprawie filodendrona to ataki szkodników. Roślina ta może zostać zaatakowana przez następujące szkodniki:

  • ziemiórki - gdy zauważysz, że nad doniczką filodendrona latają malutkie czarne muszki, oznacza to atak tych szkodników; chociaz dla dorosłych roślin nie są one wysoce szkodliwe to możesz przesadzić kwiatka i odizolować go od innych roślin; ponadto przy ich zwalczaniu użyj ekologicznych pułapek na tego insekta; możesz też posypać podłoże cynamonem lub wykonać oprysk czosnkowy;
  • wciornastki - to maleńkie czarne robaczki wysysające sok z liści filodendrona; oznaka ich bytności to lepki nalot i srebrzyste plamki na liściach; po zauważeniu tych objawów, należy jak najszybciej przestawić roślinę w odosobnione miejsce, a następnie umyć jej liście wodą z dodatkiem szarego mydła;
  • przędziorki - gdy dostrzeżesz, że żółkną liście filodendrona lub że filodendron gubi liście na spodzie, których pojawiła się drobna pajęczyna to znak, że filodendron zaatakował przędziorek; wtedy odizoluj roślinę od innych i wykonaj oprysk chemiczny, a przede wszystkim zadbaj o zwiększenie wilgotności powietrza;
  • wełnowce - to wysysające soki z rośliny szkodniki, które wyglądem przypominają stonogi; rozpoznasz je po białej, przypominającej puch wydzielinie; po ich zauważeniu należy jak najszybciej usunąć intruza z liści za pomocą roztworu alkoholu i wody lub wody i szarego mydła;
  • tarczniki - przypominają wyglądem okrągłe, niewielkie brązowe narośla twarde w dotyku; są groźne, ponieważ żywią się sokami roślin; należy się pozbyć jak najszybciej, zeskrobując je delikatnie z liści; na koniec warto wykonać oprysk preparatem na tego typu szkodnika.

Rozpoznawanie i reagowanie na symptomy chorobowe

W jaki sposób musisz reagować, gdy zauważysz pierwsze objawy choroby Twojego filodendrona? Wszystko zależy od ich konkretnego rodzaju.

Kiedy na liściach pojawią się ciemnobrązowe plamy z żółtą obwódką lub żółte plamy z czerwonawą obwódką, to objaw choroby grzybowej. Wówczas musisz usunąć zainfekowaną część rośliny, a pozostałe elementy opryskać dedykowanym środkiem. (źródło: https://poradnikogrodniczy.pl/filodendron.php)

Kiedy z kolei widzisz plamy z żółtą obwódką, to oznaka, że roślina zaczęła gnić od korzeni i została zainfekowana grzybem. Wówczas musisz wyjąć roślinę z doniczki, usunąć zgniłe elementy oraz dokładnie osuszyć pozostałe fragmenty. Na koniec należy dokładnie umyć doniczkę i na nowo posadzić w niej roślinę.

W przypadku przenawożenia należy przesadzić roślinę do nowej doniczki z nowym podłożem i zaprzestać stosowania nawozu przez co najmniej 2 tygodnie. Rozpoznasz ten problem po żółknięciu liści oraz zahamowaniu wzrostu kwiatka.

Gdy doszło do zamarcia wierzchołków liści, wtedy najlepiej wymienić ziemię, ustawić roślinę w bardziej nasłonecznione miejsce oraz zacząć ją nieco oszczędniej podlewać - ale nie dopuszczając jednocześnie do przeschnięcia podłoża.

Uprawa i pielęgnacja filodendronów dla zapobiegania chorobom

Filodendrony wymagają odpowiednich warunków nie tylko do tego, aby móc pokazać swoje piękno. Właściwa uprawa rej ozdobnej rośliny doniczkowej może ustrzec ją przed chorobami liści oraz atakiem szkodników. Zatem jak dbać właściwie o filodendrona?

Po pierwsze: odpowiednie stanowisko. Rośliny te lubią jasne, ale nie bardzo nasłonecznione miejsca. Idealne warunki zapewnisz tej roślinie, gdy ustawisz ją w pomieszczeniu z oknami od wschodniej lub zachodniej strony.

Po drugie: idealne podłoże. Filodendrony najlepiej czują się w ziemi z dodatkiem torfu.

Po trzecie: najlepsze warunki. Aby rośliny nie zaatakowały szkodniki, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu przez nią zajmowanym, panowała jak najwyższa wilgotność powietrza. Możesz ją zapewnić poprzez wstawienie do pomieszczenia nawilżacza powietrza. 

Po czwarte: wykorzystaj także przy pielęgnacji filodendrona olejek neem. To naturalny środek, który wykazuje właściwości grzybobójcze. Służy on również do zwalczania szkodników. Poza tym zabezpieczy roślinę przed ponownym zachorowaniem i atakiem intruzów. Dodatkowo olejek neem odżywi korzenie filodendrona oraz wpłynie korzystnie na stan i wygląd jego liści.

A co z nawożeniem i przesadzaniem? Tutaj też musisz zadbać o właściwe działanie. Philodendron lubi nawozy dedykowane roślinom zielonym. Jeśli chodzi o przesadzanie, należy je wykonywać:

  • co roku - u młodych roślin;
  • co 2-3 lata - gdy philodendron jest już wieloletnim okazem.