Jak dobrać doniczkę do kwiatka?

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. W jakiej doniczce najlepiej rosną kwiaty?
  2. Jak duża powinna być doniczka?
  3. Czy doniczka może być za duża?
  4. Jak zmierzyć rozmiar doniczki?
  5. Czy doniczka powinna mieć odpływ?

Każda roślina doniczkowa potrzebuje odpowiedniego traktowania, by mogła pięknie rosnąć. Na szczęście nie musimy robić doktoratu z botaniki, żeby utrzymać nasze kwiaty przy życiu! Wystarczy znać kilka prostych zasad, do których warto się stosować, jeżeli chcemy odnieść sukces w ogrodnictwie.

Jednym z odwiecznych dylematów wśród początkujących ogrodników jest to, jaki rozmiar doniczki wybrać, by kwiaty mogły rosnąć i kwitnąć.

Czy rozmiar rzeczywiście ma znaczenie? A jeśli tak, to czy nowe rośliny można pozostawić w doniczkach, w których je zakupiliśmy, czy może lepiej je wymienić? A co powiedzieć o roślinach przesadzanych co roku – czy im też należy zmieniać rozmiar doniczek? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

W jakiej doniczce najlepiej rosną kwiaty?

Każdy początkujący ogrodnik uprawiający rośliny doniczkowe musi wiedzieć, że wielkość doniczki ma wpływ na rozwój oraz dobrą kondycję kwiatów. Wraz ze wzrostem, kwitnieniem i wypuszczaniem kolejnych liści zmienia się rozmiar rośliny, także systemu korzeniowego, a co za tym idzie, jej wymagania, jeśli chodzi o podłoże. Dlatego zmiana doniczki to proces, który do osiągnięcia ostatecznego rozmiaru rośliny jest powtarzany co jakiś czas.

Spośród różnych doniczek dostępnych na rynku, dostrzegliśmy, że najlepsze dla kwiatów są donice terakotowe i właśnie takie znajdziesz w naszym sklepie z roślinami Plants For Humans. Jakie są ich zalety? Donice z terakoty mają porowatą strukturę, co sprawia, że jej ścianki „oddychają”, dzięki czemu łatwiej uniknąć przelania czy rozwoju chorób.

Poza tym może pojawiać się na nich charakterystyczny, patynowy osad ze związków wapnia i soli, który występuje, gdy podłoże wyschło lub woda, którą podlewamy kwiaty, jest zbyt twarda. Związki te nie są wskazane dla roślin i w terakotowych donicach są „wypychane” na zewnątrz.

Donice z terakoty dobrze radzą sobie ze zmianami temperatur – nagrzewają lub chłodzą się powoli, co służy systemowi korzeniowemu.

Jak duża powinna być doniczka?

Rozmiar doniczki powinien być dostosowany do rozmiaru rośliny. Istotne jest, by głębokość doniczki umożliwiała zakrycie systemu korzeniowego w ziemi. Jeżeli dodatkowo potrzebny jest drenaż, doniczka powinna być około 2 centymetry głębsza.

Duże rośliny doniczkowe potrzebują większych donic, gdyż ich system korzeniowy jest gęstszy i bardziej rozwinięty w stosunku do niewielkich roślinek.

Jeżeli chcemy przesadzić świeżo zakupioną roślinkę do nowej doniczki, najpierw uważnie obejrzyjmy jej korzenie, a dopiero wtedy dobierzmy wielkość nowej osłonki. Na ogół warto wybrać doniczkę o 2-3 centymetry większą od poprzedniej.

Nowo zakupioną roślinę najlepiej przesadzić, gdyż zwykle podłoże oraz doniczki, w których są sprzedawane, nie służą im. Podłoże jest ubogie w składniki odżywcze, a doniczki za małe – przeznaczone głównie do transportu rośliny ze sklepu do domu. Dlatego kupując nową roślinę, weźmy dla niej od razu nowe podłoże i większą doniczkę.

W przypadku przesadzania kilkuletnich roślin dobrze jest wybrać doniczkę większą o jakieś 5-10 centymetrów od poprzedniej. Przy dużych i wysokich roślinach ważne jest także, aby doniczka zapewniała odpowiednią stabilność. Tu kierujmy się zasadą, która mówi o tym, by wysokość doniczki stanowiła 1/3 wysokości rośliny.

Może Cię zainteresować: Niespotykane kwiaty i rośliny doniczkowe

Czy doniczka może być za duża?

O ile fakt, że doniczka może być za mała, jest oczywisty, o tyle niejeden ma wątpliwości czy działa to w drugą stronę. Czy można wybrać za dużą doniczkę? Odpowiedź brzmi: tak. Wybranie zbyt dużej doniczki doprowadzi do tego, że roślina zamiast rozwijać liście, łodygę i kwiaty, będzie rozbudowywać system korzeniowy.

Sprawdź ofertę dużych roślin doniczkowych

Jak zmierzyć rozmiar doniczki?

Aby móc dobrać odpowiedni rozmiar doniczki do naszej rośliny, musimy wiedzieć, jak go zmierzyć. Jest to bardzo proste. Standardowe doniczki powinny być szersze u góry, węższe u dołu oraz tak samo głębokie jak szerokie.

Ich średnice mogą wynieść od 12 do nawet 45 centymetrów. Głębokość doniczki mierzy się od jej górnej krawędzi do podstawy. Jest równa średnicy. Z kolei średnicę mierzy się przy brzegu i jest równa głębokości.

Czy doniczka powinna mieć odpływ?

Zdecydowanie polecamy używanie donic z odpływem, które pozwolą nadmiarowi wody spłynąć na podstawkę. Podłoże stopniowo wchłonie nadmiar, a nam będzie łatwiej zrozumieć, ile wody nasza roślina naprawdę w danym momencie potrzebuje.

Dbanie o rośliny jest w zasięgu każdego, nawet niewprawionego ogrodnika. Wystarczy tylko stosować się do kilku prostych zasad dotyczących między innymi doboru doniczki. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom doskonałe warunki do wzrostu, a one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem!