Jakie rośliny były kiedyś modne?

Rośliny towarzyszą człowiekowi od wieków i służą nie tylko do ozdabiania wnętrz, ale także do celów leczniczych czy kulinarnych. Jednak, jak każdy trend, także moda na rośliny zmienia się wraz z upływem czasu i wpływem różnych czynników kulturowych czy społecznych.

Pierwszymi roślinami, które zyskały popularność w Europie, były rośliny egzotyczne sprowadzane z krajów tropikalnych i subtropikalnych. W XVIII i XIX wieku modne były palmy, paprocie, kaktusy czy storczyki. Wraz z rozwojem transportu i handlu roślinami, coraz więcej egzotycznych gatunków pojawiało się w europejskich salonach i ogrodach.

Rośliny doniczkowe w dawnych czasach

W okresie PRL-u, w Polsce panował deficyt wielu towarów i produktów, w tym również roślin doniczkowych. Dostępność do egzotycznych gatunków była ograniczona, a jedynie najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić. Dlatego też popularne były stare odmiany kwiatów doniczkowych, które były dostępne w kraju.

Jednym z najpopularniejszych gatunków był figowiec benjamina. Charakteryzował się on dużymi, skórzastymi liśćmi oraz łatwością w uprawie. Fikusy mogły rosnąć w różnych warunkach świetlnych, a ich pielęgnacja była stosunkowo prosta. Były one często umieszczane w dużych donicach na parapecie lub w salonach.

Kolejnym popularnym gatunkiem był kroton. Wyróżniał się pięknymi, kolorowymi liśćmi, które dodawały mieszkaniom w tamtych czasach trochę koloru. Krotony były również łatwe w uprawie, ale wymagały regularnego podlewania oraz wilgotnego powietrza.

Bluszcz to kolejny popularny gatunek, który stanowił dekorację w polskich domach. Był to wspinający się, wiecznie zielony krzew, który z łatwością przylegał do różnych powierzchni i dodawał uroku pomieszczeniom. Bluszcz był bardzo trwały i wymagał niewielkiej pielęgnacji, co czyniło go idealnym dla początkujących ogrodników.

Kwiaty w stylu retro w modzie roślinnej

Styl retro, czyli nawiązanie do estetyki minionych epok, powraca do łask nie tylko w modzie, ale także w dekoracji wnętrz. W ostatnim czasie zyskał także na popularności wśród roślin doniczkowych. W tym stylu dominują stare kwiaty doniczkowe o dużych liściach i intensywnych kolorach, które wprowadzają do wnętrza nutkę nostalgii i przypominają o dawnych czasach. Poniżej przedstawimy kilka gatunków kwiatów, które idealnie sprawdzą się w stylowych, retro wnętrzach.

Sansewieria

Sansewieria, nazywana także wężownicą, charakteryzuje się długimi, sztywnymi liśćmi w kolorze zielonym lub żółtym, w zależności od gatunku. Roślina ta może osiągnąć dość spore rozmiary, więc stanowi imponującą ozdobę w salonie lub w sypialni. Jest to gatunek niezwykle łatwy w uprawie, który dobrze radzi sobie nawet w warunkach niewystarczającego oświetlenia. Sansewieria jest także wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Ponadto oczyszcza powietrze, w trakcie fotosyntezy pochłania szkodliwe związki chemiczne z powietrza, takie jak: formaldehyd, benzol. Idealny wybór dla osób z alergiami lub astmą.

Asparagus

Asparagus, zwany popularnie szparagiem dekoracyjnym, to kolejna roślina doniczkowa, która zyskała popularność w ostatnim czasie. Jest to gatunek, który pochodzi z Afryki, gdzie rośnie naturalnie w ciepłych i wilgotnych lasach. Charakteryzuje się delikatnymi pędami, które w naturalnym środowisku rosną jak liście na gałęziach drzew. W mieszkaniach można go postawić w ciepłych i słonecznych miejscach. Roślina ta jest dostępna w kilku odmianach, które różnią się kształtem liści i intensywnością zielonego koloru. Niektóre odmiany asparagusów mają liście w kształcie igieł, a nawet piór. Należy pamiętać, że nie lubią nadmiaru wody, więc należy unikać zalewania ziemi w doniczce.

Paprocie

Paprocie to grupa roślin doniczkowych, która od wieków cieszy się niezmienną popularnością. Charakteryzują się one delikatnymi, pióropodobnymi liśćmi, które nadają pomieszczeniom przytulny klimat i wprowadzają do nich naturalny klimat. Są one bardzo łatwe w uprawie i wymagają niewielkiej pielęgnacji. Istnieje wiele różnych odmian paproci, które różnią się kształtem liści i sposobem ich wzrostu. Paprocie dobrze rosną w miejscach o umiarkowanym oświetleniu i wysokiej wilgotności. Pielęgnacja ich jest bardzo prosta, wymagają regularnego podlewania i nawożenia, ale należy pamiętać, że nie lubią nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Fikusy

Występują w wielu odmianach, dzięki czemu można dopasować je do różnych stylów i pomieszczeń. Najpopularniejszą odmianą fikusa jest figowiec benjamina, charakteryzujący się gęstą koroną i drobnymi, zielonymi liśćmi. Innymi ciekawymi odmianami są fikus lyrata z dużymi, jasnymi liśćmi, fikus elastica o kształcie liści przypominającym serca. Fikusy są roślinami, które wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Ważne jest także, aby zapewnić im odpowiednią ilość światła. Choć dobrze radzą sobie w słabym oświetleniu, to najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak nie bezpośrednio przy oknie. Rośliny te są wrażliwe na przeciągi, co może prowadzić do opadania liści. Dlatego należy unikać wystawiania ich w pobliżu drzwi, okien i klimatyzacji.

Filodendrony

Filodendrony to kolejne rośliny doniczkowe, które z powodzeniem można wprowadzić do wnętrz w stylu retro. Są one znane ze swoich dużych, ozdobnych liści o charakterystycznych kształtach, takich jak serca, trójkąty czy strzałki. Cieszą się popularnością nie tylko ze względu na swoje piękno, ale także na łatwość uprawy i odporność na choroby oraz szkodniki. Filodendrony dobrze rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia, które może prowadzić do przypalania liści. Rośliny te lubią wilgotne powietrze, dlatego warto zraszać je regularnie. Wśród popularnych odmian można wymienić filodendron selloum z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz filodendron pink princess, który wyróżnia się pięknym, różowym zabarwieniem liści.

Monstery dziurawe

Monstera dziurawa, zwana również monstera deliciosa, to gatunek rośliny doniczkowej, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników stylu retro. Charakterystyczne dla niej są duże liście, które są bogato ozdobione otworami. Najlepiej rosną w miejscach, gdzie jest umiarkowane oświetlenie, a temperatura wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wymagają one regularnego podlewania, jednak należy unikać nadmiernego zalewania korzeni. Rośliny te najlepiej rosną w lekko kwaśnym, dobrze przepuszczalnym podłożu, bogatym w składniki odżywcze. Dzięki swoim charakterystycznym liściom, monstery dziurawe z łatwością przyciągają uwagę i stanowią piękną ozdobę każdego wnętrza.

Sukulenty

Sukulenty to rośliny charakteryzujące się mięsistymi liśćmi, które przechowują wodę. Są one bardzo łatwe w uprawie i dobrze radzą sobie w słonecznych miejscach. Wśród najpopularniejszych gatunków sukulentów można wymienić kaktusy, aloes, eszeweria oraz haworsja. Sukulenty doskonale sprawdzą się w roli ozdoby na parapecie, biurku lub półce, dodając wnętrzu świeżości i naturalnego klimatu.

Kwiaty doniczkowe ozdobne do zdobycia w sklepie Plants For Humans

Jeśli marzysz o pięknych i eleganckich kwiatach doniczkowych, to sklep z roślinami Plants For Humans z pewnością spełni Twoje oczekiwania. W ich bogatej ofercie znajdziesz wiele różnorodnych gatunków wymieniowych powyżej, które sprawdzą się doskonale w Twoim wnętrzu. Kupując w sklepie Plants For Humans, masz pewność szybkiej dostawy i konkurencyjnych cen. To idealne miejsce, aby znaleźć swoje wymarzone, dawne kwiaty doniczkowe i udekorować swoje wnętrza w wyjątkowy sposób.