Kwiaty doniczkowe do kuchni - nasze propozycje

Zastanawiasz się, czy kwiaty doniczkowe w kuchni to dobry pomysł? Jak najbardziej tak. Rośliny ożywią wnętrze, a także wprowadzą Cię w doskonały nastrój. Sprawdź koniecznie, jakie wybrać kwiaty doniczkowe do kuchni, bo nie każda roślina się do tego nadaje.

Kwiaty doniczkowe w kuchni to świetny pomysł na wprowadzenie do tego wnętrza powiewu świeżości. Rośliny zadbają też o Twój nastrój – to ważne, zwłaszcza gdy spędzasz w kuchni sporo czasu. Ale to tylko nieliczne z korzyści, jakie oferują kwiaty w kuchni. Pamiętaj jednak, że to dość specyficzne miejsce i nie każdy kwiat doniczkowy będzie się tam dobrze czuł. Dlatego sprawdź, jakie najlepiej wybrać rośliny doniczkowe do kuchni.

Dlaczego warto mieć kwiaty doniczkowe w kuchni?

Przede wszystkim decydując się na kwiaty w kuchni, wpływasz na estetykę pomieszczenia. Ta zielona naturalna ozdoba powoduje, że staje się ono bardziej przytulne i klimatyczne. Jeśli dodatkowo udekorujesz kuchenny parapet kolorowymi doniczkami, Twoja kuchnia stanie się też weselsza. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto mieć roślin doniczkowe w kuchni. Poznaj pozostałe.

Rośliny w kuchni poprawiają nastrój

Obcowanie z roślinami doniczkowymi zawsze wpływa korzystnie na samopoczucie. Nie ma przy tym znaczenia, czy znajdują się one w salonie, sypialni, czy właśnie w kuchni. Decyduje o tym ich kojąca zieleń. Rośliny uspokajają, pomagają nam się wyciszyć, a także sprzyjają regeneracji. Powodują, że nie czujemy się znużeni.

Warto przy tym podkreślić, że sama pielęgnacja kwiatów kuchennych też wpływa pozytywnie na nasz stan ducha. Wszystkie czynności, jakie wykonujemy, aby nasze rośliny rosły zdrowo i ładnie się prezentowały, działają antystresowo.

Kwiaty w kuchni to podręczna mini – apteczka

Pracując w kuchni, może zdarzyć się drobne skaleczenie czy poparzenie. Wtedy rośliny w kuchni pomogą szybko opanować ból. Zwłaszcza aloes, który znany jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, silnie regenerujących, ale i kojących.

Może Cię zaciekawić: Rośliny lecznicze doniczkowe - co warto wiedzieć i które warto mieć w domu?

Kwiaty w kuchni natleniają wnętrze i regulują wilgotność

Rośliny zielone posiadają zdolność zużywania dwutlenku węgla - niekorzystnego dla człowieka, a wydalania tlenu – bardzo potrzebnego człowiekowi. Dzięki temu wnętrze kuchni staje się bardziej natlenione, a tym samym zdrowsze dla Ciebie. Kwiaty znajdujące się w kuchni działają również, jako naturalny nawilżacz powietrza. Im jest w niej cieplej – na przykład w czasie, gdy gotujesz czy smażysz – wtedy produkują one znaczne ilości pary wodnej. To z kolei powoduje, że lepiej oddychasz.

Rośliny w kuchni oczyszczają powietrze

Inną zaletą, jaką posiadają kwiaty w kuchni, jest ich zdolność do oczyszczania powietrza. Działają one jak zielone naturalne filtry, wchłaniając szkodliwe związki, które wytwarzają się, chociażby w czasie smażenia. Czystsze powietrze w kuchni, to lepsze samopoczucie i zdrowsze warunki pracy.

Czy warto inwestować w sztuczne kwiaty do kuchni?

Aby rzeczywiście skorzystać z dobrodziejstwa roślin doniczkowych, w Twojej kuchni muszą pojawić się naturalne kwiaty. Sztuczne, nie wymagają co prawda żadnych zabiegów pielęgnacyjnych wokół siebie, jednak prócz walorów estetycznych nie wnoszą niczego dobrego. Co ważniejsze zbiera się na nich kurz, ale i wszystkie inne nieczystości i opary. Sztuczne kwiaty mogą również przejść nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto po jakimś czasie mogą też zmienić swój wygląd na mniej atrakcyjny.

Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem są rośliny doniczkowe żywe. Potrzebują one podlewania oraz małego zainteresowania z Twojej strony, ale w zamian odwdzięczają się, zapewniając Ci lepsze samopoczucie i wpływają korzystnie na Twoje zdrowie. Zielone rośliny łatwiej też utrzymać w czystości. Nie przyjmują one też nieprzyjemnych aromatów.

Najlepsze rośliny do uprawy w kuchni - nasze propozycje

Jeśli zdecydowałaś/zdecydowałeś się na rośliny doniczkowe do kuchni, musisz pamiętać o jednym: nie wszystkie gatunki będą się dobrze czuły w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Chodzi głównie o wysokie temperatury i tłuste opary. Ponadto w kuchni nie ma zazwyczaj zbyt dużo wolnej przestrzeni, co również ogranicza w pewien sposób ich wybór. Poznaj nasz TOP-5 najlepszych roślin, które sprawdzą się w kuchni.

Epipremnum aureum

Epipremnum złociste to wiecznie zielone pnącze. Kwiat prosty w uprawie i niezbyt wymagający. Jego atut to dekoracyjne liście.

Idealne stanowisko dla Epipremnum to: półcień lub miejsce mocno nasłonecznione – w tym drugim wypadku liście nabiorą intensywnej barwy. Roślina lubi częste zraszanie. Jest odporna na zmiany temperatury.

Epipremnum aureum roślina doniczkowa do kuchni

Phlebodium aureum 'Blue Star'

Flebodium lub Paproć złocista to dekoracyjna bylina z rodziny paprotkowatych. Idealnie nadaje się, jako roślina doniczkowa do kuchni, ponieważ lubi mocno  nasłonecznione stanowiska oraz wysokie temperatury, o co w kuchni nietrudno.

Roślinę należy podlewać często, ale umiarkowanie: najlepiej wlewając wodę na  spodek.

phlebodium aureum roślina do kuchni

Rhipsalis baccifera 'Oasis'

Popularna nazwa tej rośliny to „patyczak” ze względu na jej ciekawy i dość charakterystyczny wygląd. Jest to sukulent o podłużnych rozgałęziających się pędach. Roślina dobrze czuje się na słonecznych stanowiskach. Co ważniejsze idealnie sprawdzi się w mniejszych kuchniach, ponieważ nadaje się do wiszących doniczek, które możesz zawiesić w oknie.

Patyczak nie lubi nadmiernej wilgoci. Dlatego należy go podlewać, dopiero gdy zauważymy, że ziemia jest sucha. W przypadku, gdy stanie w bardzo mocno nasłonecznionym parapecie czy zawiśnie w oknie, należy sprawdzać stan gleby nieco częściej.

Scindapsus pictus 'Argyraeus'

Scindapsus pstry to bardzo dekoracyjna roślina lubiąca wysokie temperatury. Na jej atrakcyjny wygląd składają się:

  • długie pnącza;
  • ciemnozielone liście pokryte srebrzystymi plamkami.

Warto go mieć w kuchni nie tylko ze względu na efektowność, ale i fakt, że to jeden z lepszych naturalnych filtrów powietrza.

Ta roślina doniczkowa doskonale nadaje się do mniejszych kuchni, ponieważ można ją z powodzeniem umieścić w wiszących doniczkach. Kwiat będzie się dobrze czuł, gdy zapewnisz mu słoneczne stanowisko.

Jak o niego dbać? Ze względu na fakt, że to gatunek tropikalny, nie należy go za często podlewać. Wystarczy, gdy zrobisz to raz na tydzień/10 dni.

 Scindapsus pictus argyraeus roślina doniczkowa do kuchni

Scindapsus pictus 'Trebie'

Jeśli lubisz wyjątkowe i oryginalne rośliny, to ten kwiat jest dla Ciebie. Scindapsus pstry odmiana Trebie zachwyca swoim unikalnym wyglądem, który tworzą:

  • oliwkowo zielone nakrapiane okazałe liście;
  • długie piękne pnącza;
  • mięsiste liście w kształcie serca.

Kwiat dobrze będzie się czuł i wyglądał powieszony w oknie lub postawiony na szafce kuchennej. Jeśli zapewnisz mu słoneczne stanowisko, odwdzięczy się swoją atrakcyjnością. Musisz jedynie pamiętać, by rzadko go podlewać.

 scindapsus pictus trebie roślina do kuchni

Podsumowując – jeśli zdecydujesz się na ozdobę w kuchni w postaci kwiatów, zyskasz na tym podwójnie. Po pierwsze – Twoje pomieszczenie zyska na estetyce. Po drugie – Twoje zdrowie i samopoczucie ulegną poprawie. Pamiętaj tylko o tym, by wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe do kuchni, a wtedy z pewnością uzyskany efekt przyjemnie Cię zaskoczy.