Fikus - uprawa, pielęgnacja i łatwe odmiany

Fikusy - wszystko co musisz wiedzieć o uprawie
i pielęgnacji


Fikus to jedna z najbardziej znanych i popularnych roślin doniczkowych - można go spotkać w wielu domach i biurach. Ale fikusy zdecydowanie nie są skromnymi roślinami doniczkowymi. Korzenie fikusów leżą w dżunglach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie mogą żyć przez setki lat.


W domach rosną bardzo szybko (czasem trzeba je przesadzać nawet raz w roku) i spokojnie dorastają do 180-200cm wysokości. Są wtedy spektakularnym punktem centralnym w pomieszczeniu.

Popularność fikusów wynika głównie z faktu, że wiele odmian figowca (inna nazwa fikusów) jest naprawdę łatwa w pielęgnacji i mogą długo przetrwać w domowych warunkach. Brzmi jak idealny partner do życia w domu, prawda?
1. Pielęgnacja

Fikusy łatwo rosną w donicach wypełnionych mieszanką na bazie torfu z dodatkiem perlitu. Należy je postawić w jasnym miejscu z rozproszonym światłem, albo bezpośrednio przy wschodnim oknie. W czasie kiedy intensywnie wypuszczają nowe liście powinny być regularnie podlewane, ale od jesieni do późnej zimy należy ograniczyć ilość wody jaką podajemy roślinie. Po ostatniej wiosennej dacie przymrozków fikusy można wynieść na balkon albo taras (stopniowo przyzwyczajając do światła) i wstawić z powrotem do domu, kiedy pogoda znów się ochłodzi.

Opadanie liści, którego nie można wyjaśnić innymi przyczynami, czasami wskazuje na inwazję szkodników, w tym mszyc, wełnowców, łusek i przędziorków.


1.1 Światło

Fikusy, które w naturze rosną w południowo wschodniej Azji, gdzie słońce świecie dużo intensywniej niż w Polsce. W naszych domach potrzebuje naprawdę jasnego miejsca. Postaraj się umieścić figowca jak najbliżej okna, najlepiej takiego skierowanego wschód, albo na południe. Nie zapomnij raz na kilka tygodni go obracać, aby różne strony figowca znajdowały się na słońcu. W przeciwnym razie roślina może zostać z jednej strony goła. Pamiętaj, żeby podlewać roślinę trochę więcej, gdy jest w pełnym słońcu i trochę mniej, jeżeli Twój figowiec znajduje się w dość ciemnym miejscu. Fikusy nie znoszą przeciągów, więc pamiętaj, żeby nie ustawić go przy otwieranym oknie.


Przeczytaj więcej o ustawianiu roślin:
- Światło dla roślin >


1.2 Woda

W przypadku fikusów ważna jest regularność. Figowiec pochodzi z lasu deszczowego i lubi kiedy jego podłoże jest lekko wilgotne. Dobrym sposób jest sprawdzanie podłoża palcem kilka centymetrów pod powierzchnią. Wilgotne podłoże oznacza, że ​​ziemia nie ocieka wodą, ale też nie jest sucha jak wiór.

W praktyce wystarczy podlewać fikusa tylko raz w tygodniu. Używaj wody o temperaturze pokojowej, szczególnie zimą. To ile wody będzie potrzebował Twój fikus, zależy od jego wielkości i pory roku (latem roślina zużywa więcej energii i dlatego potrzebuje więcej wody). Szczególnie zimą może się zdarzyć, że po zakupie fikus straci trochę liści. W takim przypadku nie podlewaj więcej niż zwykle.


Przeczytaj więcej o podlewaniu:
- Woda dla roślin >


1.3 Podłoże

Każda dobra, szybko przepuszczalna ziemia doniczkowa będzie ok. Fikusy nie wymagają podłoża szczególnie bogatego w składniki odżywcze czy materię organiczną. Jeśli przesadzasz fikusa, użyj podłoża z dodatkiem perlitu, który poprawi drenaż.

1.4 Temperatura i wilgotność powietrza

Fikusy najlepiej radzą sobie z temperaturami między:
- 18-23C w nocy
- 23-29C w dzień

Fikusy źle znoszą temperatury poniżej 18C. Dodatkowo, to ważne, żeby roślina nie stała w przeciągu, a więc przy otwartych oknami lub drzwiach. Wiele chorób pojawia się wraz z przeciągiem.

Jak na tropikalną roślinę przystało lubi wysoką wilgotność powietrza - jeżeli liście robią się suche i pomarszczone to może oznaczać, że w jego otoczeniu jest zbyt sucho.

 

1.5 Nawożenie

Szczególnie w okresie intensywnego wypuszczania nowych liści fikusy naprawdę potrzebują odżywek. Potrafią szybko i intensywnie rosnąć, więc wiosną i latem należy im podawać odżywki raz na dwa tygodnie. Najlepsze będą kompletne nawozy do roślin zielonych, dla fikusów szczególnie ważne są pierwiastki Magnezu (Mg) i Manganu (Mn). Odżywkę, która bardzo dobrze się sprawdza przy fikusach znajdziesz tutaj


Przeczytaj więcej o nawożeniu:
- Wszystko co powinieneś wiedzieć o nawożeniu >2. Czy fikusy są toksyczne?

Biały sok fikusów może powodować podrażnienie jeżeli wejdzie w kontakt ze skórą. Na pewno nie należy ich jeść, więc upewnij się, że dzieci nie wkładają liści do ust, a zwierzęta do pyszczków. Fikusy nie zagraża życiu, ale może powodować poważne podrażnienie. Poza tym fikusy są bardzo przyjaznymi roślinami.


3. Jakie odmiany fikusów są proste w obsłudze?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone odmiany fikusów, które dobrze radzą sobie w Waszych domach. Ułożyliśmy je od tych najłatwiejszych w obsłudze, do najbardziej wymagających w pielęgnacji.

Fikus sprężysty 'Abidjan'

Fikus sprężysty 'Abidjan' (Ficus elastica 'Abidjan') o dużych błyszczących liściach w ciemnoburgundowym kolorze. Szczególnie efektownie wyglądają zalążki nowych liści - ich osłonka jest jaskraworóżowa.

 

Sold out


Fikus sprężysty 'Melany'

Fikus sprężysty 'Melany' jest łatwą, ale bardzo efektowną rośliną. Poprowadzony w formie drzewka z nieco mniejszymi, ale równie mocnymi liśćmi co 'Abidjan'. Szczególnie urocze jest to, że liście są różnokolorowe - od ciemno do jaskrawozielonych.

Sold out


Fikus dębolistny

Fikus lirolistny (Ficus lyrata) to prawdziwy król wnętrz. Jego wyjątkowe liście w kształcie skrzypiec są nie do pomylenia. Duże okazy, które sięgają 200cm i więcej są niezwykłą ozdobą pomieszczeń.

Sold out


4. Przesadzanie fikusa

Fikusy intensywnie rosną, więc przesadzanie raz na rok do większej doniczki może być koniecznością. Szczególnie na początku po przesadzeniu możesz zauważyć intensywny wzrost. Pamiętaj żeby zadbać o donicę z odpływem - fikusy nie znoszą stać w wodzie. Jeżeli Twój fikus rośnie wolniej najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem wody, albo niskimi temperaturami. Jeżeli chodzi o ziemię to ważne, żeby równomiernie rozkładała wilgoć i była dobrze przepuszczalna - warto dodać do niej perlit.


5. Rozmnażanie i ukorzenianie fikusów

Fiksy są stosunkowo łatwe w propagacji - mogą nawet nie potrzebować żadnych specjalnych ukorzeniaczy. Najlepiej robić to wiosną, kiedy jest ciepło i jasno.

Wystarczy, że z wierzchołka zdrowej, dorosłej rośliny utniesz 7-10cm łodygi z liśćmi. Następnie oczyść dolną część łodygi z liści. Dalej, delikatnie natnij odcięty wierzchołek jakieś 2cm od dołu. Włóż do wilgotnego podłoża i na całość załóż foliową torebkę - będzie taką mini szklarenką. Postaraj się, żeby foliowa torebka nie dotykała sadzonki - możesz wykorzystać patyczki, albo słomki, ktore wbijesz w ziemie, na których oprzesz torebkę. Postaw całość w jasnym i ciepłym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Dbaj o to, żeby podłoże było wilgotne. Po 6 tygodniach nowe fikusiątka będą już gotowe do wzrostu bez worka.6. Przycinanie fikusów

Warto przycinać martwe gałęzie i zbierać martwe liście fikusów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób lub infekcji grzybiczych, które mogą poważnie wpłynąć na Twoją roślinę - takie higieniczne przycinanie można wykonać o każdej porze roku.

Natomiast jeśli Twój fikus jest zbyt duży lub ma brzydkie odrosty ważny jest czas przycinania. Należy to robić jesienią, kiedy już nie rośnie tak intensywnie - jest wtedy mniej narażony na roślinne powikłania po cięciu. Z pociętych gałązek wypłynie trochę białego soku, można go posypać popiołem z papierosów, ale nie jest to konieczne.Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Od lat z sukcesem buduje swój domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj


Akademia Plants For Humans

Jakie są wskazówki naszych roślinnych opiekunów? Jak dbać o konkretne gatunki oraz wszystko to, co niezbędne w dbaniu o rośliny na co dzień może co piątek znajdować się na Twojej skrzynce mailowej.

Value is required
Witaj wśród Roślinnych Adeptów Plants For Humans!