Niespotykane kwiaty i rośliny doniczkowe – nasze top5! 2022

Trudno wyobrazić sobie dziś dom bez żywej zieleni. Jesteś roślinolubem? Jeśli szukasz nowych okazów do swojej kolekcji, ale interesują Cię niespotykane kwiaty i rośliny doniczkowe, mamy dla Ciebie ranking 5 najciekawszych okazów! Interesują Cię gatunki oryginalne, niepowtarzalne, dziwne? Rośliny doniczkowe z naszej listy takie właśnie są!

Polyscias fruticosa, czyli nasz Bernard z Indii

Numer jeden wśród polecanych przez nas nietypowych kwiatów doniczkowych. Ten niespotykany kwiat domowy pochodzi z odległych zakątków Azji Wschodniej. Wygląda trochę jak drzewko – ze smukłym pniem i pierzastymi liśćmi. I to dodajmy drzewko sporych rozmiarów, bo dorasta nawet do 2 metrów. Jeśli kochasz styl boho, klimaty Bali, egzotykę i marzysz o prawdziwej domowej dżungli, Bernard to propozycja dla Ciebie!

Jak dbać o tego nieco humorzastego, ale spektakularnie prezentującego się gościa? Pamiętaj, że to roślina z głębi dżungli. Potrzebuje więc rozproszonego światła, dokładnie takiego, jakie przyświeca jej w naturalnych warunkach. Najlepiej postawić Bernarda przy oknie z firanką lub od zacienionej strony domu.

Co jeszcze? Podlewać ten kwiat musisz lekko i delikatnie, czekając aż połowa ziemi w doniczce zdąży przeschnąć. Ważna wskazówka! Jak to w dżungli, Polyscias fruticosa lubi wilgotne, ciepłe powietrze. Spodoba mu się nawilżacz powietrza lub podstawka z mokrymi kamykami.

niespotykana roślina doniczkowa polysciasfruticos

Wachlarzownica wyniosła – Rafał z Vanuatu

Wśród najciekawszych roślin doniczkowych wysoką pozycję zajmuje z pewnością wachlarzownica wyniosła, inaczej nazywana likualą wielką (Licualis grandis). To palma, ale naprawdę wyjątkowa! Ma piękne i nietypowe duże liście, które przypominają nieco wachlarze (stąd nazwa).

Co zrobić, by wachlarzownica poczuła się u Ciebie jak w domu? Roślina pochodzi z Vanuatu, czyli z Oceanii. Lubi więc bardzo ciepłe miejsca i światło, ale nie intensywne, tylko rozproszone. Trzeba ją podlewać regularnie, ale umiarkowanie, a najlepiej postawić dodatkowo w towarzystwie nawilżacza powietrza, aby poczuła się jak na wyspach Oceanii.

Jeśli chcesz zachwycić swoich gości kolekcją dziwnych roślin doniczkowych, Rafała z Vanuatu zdecydowanie warto w niej mieć!

Sprawdź ofertę dużych roślin doniczkowych

Wachlarzownica wyniosła roślina doniczkowa

Pseudorhipsalis ramulosa

Prawdziwy rarytas wśród niespotykanych kwiatów doniczkowych. W naturalnym środowisku jest epifitem, czyli porasta korony drzew w lasach Ameryki Środkowej. Na dodatek to sukulent z rodziny kaktusowatych! Uwagę zwraca jego „czupryna” – tworzy ją prawdziwy gąszcz gęsto rozkrzewionych zwisających liści i pędów. Latem zmieniają one barwę z zielonej na pomarańczową, a w końcu na bordową.

Ciekawostką jest, że Pseudorhipsalis ramulosa w warunkach domowych dosyć łatwo zakwita – wystarczy tylko odrobina pielęgnacji. Kwiaty są w kolorze oliwkowozielonym, a po kwitnięciu pojawiają się w ich miejscu ciekawe owoce o formie białych kul.

Co lubi ten rzadki sukulent? Inaczej niż większość z rodziny kaktusowatych, ceni w miarę wilgotną, ale nie mokrą glebę. Podlewać trzeba go więc regularnie, choć dosyć rzadko – czekając aż przeschnie mniej więcej ¾ donicy.

Pseudorhipsalis ramulosa lubi jasne światło, ale w ostrych, bezpośrednich promieniach słońca będzie czuł się źle. Jeśli jednak wstawisz go w miejsce zacienione, liście nie będą się wybarwiać, potrzebne Ci więc będzie jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Roślina najlepiej wygląda powieszona w mocno eksponowanym miejscu tak, by każdy mógł podziwiać jej oryginalną urodę.

Sprawdź również: Jakie kwiaty i rośliny doniczkowe na prezent?

nietypowy kwiat doniczkowy Pseudorhipsalis ramulosa

Płaskla „Aurelia z Australii” łosioroga

Jeden z najbardziej niezwykłych kwiatów doniczkowych, jaki możesz mieć w domu. Jej łacińska nazwa to Platycerium bifurcatum. Jest rodzajem paproci, epifitem, który zamieszkuje ciemne i bardzo wilgotne lasy Australii i Indonezji.

Wystarczy tylko na nią spojrzeć, by zrozumieć, skąd się bierze jej nazwa potoczna „łosie rogi”. Co jeszcze ciekawsze, te „rogi” czyli pokryte drobnymi włoskami liście, służą jej do pobierania wody i składników odżywczych z powietrza! Właśnie z tego powodu, jeśli chcesz hodować w domu łosiorogą płasklę, najlepiej umieścić ją przy nawilżaczu powietrza lub wręcz… w łazience!

Co lubi Platycerium bifurcatum oprócz wilgotnego powietrza? Stanowisko z rozproszonym światłem i delikatne podlewanie. Nie można jej przelewać, ale i dopuścić do tego, by ziemia przeschła. Jest świetna jako roślina na zielone ściany!

Nietypowa roślina doniczkowa - Płaskla Łosioroga

Warto przeczytać: Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiatki wybrać na początek?

Dekoracyjny sukulent Tomek z Kenii

Wilczomlecz marmurkowaty (Euphorbia variegata) to kolejny murowany kandydat do grupy naprawdę dziwnych kwiatów domowych.

Ta niespotykana roślina to sukulent, łatwy w uprawie pod warunkiem, że nie będziesz go przelewać. Nie lubi tego i spokojnie wystarczy go podlać tylko raz na dwa tygodnie (a od listopada do marca w ogóle). Oprócz tego kocha słońce i intensywne światło. Ustaw go na parapecie od południowej strony, tym najjaśniejszym, a będzie szczęśliwy!

Wilczomlecz Tomek sprawdzi się nawet w domu początkującego miłośnika roślin. Nie polecamy go jednak tam, gdzie są domowe zwierzęta – jest mocno toksyczny, ma też niebezpieczne ostre kolce.

Mamy nadzieję, że nasza lista nietypowych roślin doniczkowych przypadła Ci do gustu. Chcesz wiedzieć więcej o ich pielęgnacji, a może kupić jeden z prezentowanych przez nas okazów? Na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

Nietypowe sukulenta doniczkowa