Niewymagające kwiaty doniczkowe - jakie kwiatki na początek?

09.02.2024

Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiatki wybrać na początek?

Właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych? Cieszymy się, że do nas trafiłeś/aś! Podpowiemy Ci, jakie kwiaty dadzą sobie… z Tobą radę!

Jak uniknąć powszechnych błędów i wybrać rośliny łatwe w pielęgnacji?

Prawidłowa pielęgnacja roślin to lata praktyki, podczas których chyba każdemu miłośnikowi kwiatów doniczkowych zdarzyło się ponieść bolesną porażkę. Do największych grzechów początkujących roślinolubów należą przelewanie lub przesuszanie oraz nieodpowiednia ekspozycja kwiatów na światło słoneczne. Dlatego tak ważne jest dokładne poznanie preferencji wybranej rośliny oraz znalezienie dla niej optymalnego miejsca w domu.

Wśród roślin doniczkowych można znaleźć prawdziwych wrażliwców, którzy teatralnie więdną przy najmniejszym zaniedbaniu czy niedopatrzeniu z Twojej strony. Nie chcesz tego serwować ani sobie, ani im? Zacznij od roślin mało wymagających, które potrzebują naprawdę niewiele, by cieszyć Twoje oczy swoją urodą i zdrowymi przyrostami.

Poznaj małe, średnie i duże rośliny doniczkowe dla początkujących i zapracowanych, które będą tolerować fakt, że dopiero uczysz się uprawy lub nie masz dla nich czasu!

Odkryj naszą kolekcję roślin niewymagających:

Nie pozwól, aby obawa przed skomplikowaną pielęgnacją powstrzymała Cię przed wypełnieniem przestrzeni życiowej zielenią.

Kto powinien postawić na niewymagające kwiaty doniczkowe?

Mało wymagające rośliny doniczkowe to idealne rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z domowymi kwiatami. Sukcesy, które odniesiesz w pielęgnacji łatwych w obsłudze kwiatów doniczkowych, dodadzą Ci pewności siebie i otworzą na rośliny trudniejsze w uprawie.

Rośliny doniczkowe dla zapracowanych? W tym przypadku również sprawdzą się okazy niewymagające i łatwe w uprawie! Jeśli sporo pracujesz, masz nienormowane godziny pracy lub często wyjeżdżasz służbowo – wybierz kwiaty, którym na przykład w zupełności wystarczy podlewanie raz na dwa tygodnie.

A może lubisz podróżować, a co za tym idzie – często nie ma Cię w domu? Nie jesteś skazany/a na dom bez roślin! Wśród mało wymagających kwiatów znajda się prawdziwi twardziele, którzy nie będą za Tobą szczególnie tęsknić!

 

Kwiaty doniczkowe nie wymagające pielęgnacji – nasze propozycje

Chcesz udekorować dom roślinami, ale nie masz czasu na ich pielęgnację? Mamy dla Ciebie propozycję roślin łatwych w obsłudze, które nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i w większości zadowalających się niewielką ilością wody.

Zamiokulkas – roślina do zadań specjalnych

Zamiokulkas jest niekwestionowanym liderem mało wymagających roślin. Zamiokulkas dzielnie znosi naprawdę niekorzystne warunki, w tym suche powietrze, niedobór światła i suszę. Doskonale – choć stosunkowo wolno – rośnie i rozwija się właściwie wszędzie, gdzie go postawisz.

To właśnie tę roślinę można spotkać w galeriach handlowych, co jest najlepszym dowodem na to, że żadne warunki jej nie straszne, a tłumy ludzi nie robią na niej wrażenia!

Juka i dracena – przodowniczki magazynowania wody

To miłośniczki ciepła i słońca, które najlepiej rosną w lekko suchym podłożu. Potrafią skutecznie magazynować wodę – juka w grubych liściach, a dracena w pniu. To rośliny, którym w zupełności wystarcza podlewanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Jednak gdy powietrze zrobi się bardzo suche i gorące, będą wdzięczne za zroszenie liści.

Sansewieria – długowieczna, jak… teściowa!

Sansewieria, nazywana również wężownicą lub „językiem teściowej”, to efektowne, sztywne, rosnące pionowo liście. Jest rośliną, której do życia potrzebne jest słońce (najlepiej rośnie na słonecznych parapetach) i umiarkowane podlewanie (nadmiar wody powoduje gnicie liści). Wężownica doskonale znosi przeprowadzki i szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach, dzięki czemu może być Twoja zieloną towarzyszką na długie lata.

Grubosz – drzewko szczęścia na szczęście!

Grubosz ma grube i mięsiste liście, w których magazynuje wodę, dzięki czemu Ty nie musisz się martwić zbyt częstym podlewaniem. Najlepiej nawadniać go co 10 – 14 dni, ale tylko wtedy, gdy podłoże drzewka szczęścia naprawdę solidnie przeschło. Ciepłą wiosną i latem grubosz będzie dobrze czuł się na balkonie lub tarasie, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Pilea i begonia – efektowne i bezproblemowe

Patrząc na te dwie piękne rośliny myślisz pewnie, że będą trudne w uprawie. Nie są! Obie są niemal bezobsługowe i dobrze adaptują się do różnych warunków. Wystarczy znaleźć dla nich spokojne miejsce w dowolnym pomieszczeniu i w dowolnej odległości od okna oraz regularnie je podlewać.

Pilea (znana również jako „pieniążek”) i begonia potrzebują nieco więcej wody niż wymienione wyżej rośliny, ale są w stanie znieść Twoje niewielkie zaniedbania w tej kwestii. Rosną bardzo szybko i wyglądają naprawdę efektownie!

Monstera – duża roślina z małymi wymaganiami

Grubosz ma grube i mięsiste liście, w których magazynuje wodę, dzięki czemu Ty nie musisz się martwić zbyt częstym podlewaniem. Najlepiej nawadniać go co 10 – 14 dni, ale tylko wtedy, gdy podłoże drzewka szczęścia naprawdę solidnie przeschło. Ciepłą wiosną i latem grubosz będzie dobrze czuł się na balkonie lub tarasie, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Jakie minimum musisz zapewnić kwiatkom doniczkowym, aby przetrwały?

Pamiętaj, że nawet o te najmniej wymagające kwiaty musisz odpowiednio zadbać. Bez obaw! Nie będzie to ani czasochłonne, ani skomplikowane, ani kosztowne! Oto minimum zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym będziesz z satysfakcją uprawiać rośliny w swoim domu!

  • Wysokiej jakości podłoże – ziemia w doniczce powinna być stosunkowo lekka, przepuszczalna i bogata w wartości odżywcze oraz umożliwiać bezproblemowe odprowadzanie wody; podłoże należy wymieniać raz na 1-3 lata.
  • Odpowiednio dobrana doniczka – dopasowana pod względem wielkości (korzenie powinny mieć miejsce na swobodny rozrost i zapewniać roślinie stabilność) i z otworami umożliwiającymi odpływ nadmiaru wody.
  • Właściwie dopasowane stanowisko – przede wszystkim w kontekście nasłonecznienia, ale również wilgotności powietrza oraz ewentualnych przeciągów czy bliskości ciągów komunikacyjnych powodujących częste ruchy powietrza.
  • Podlewanie zgodnie z wymaganiami danego gatunku – dopasuj ilość wody do rośliny, mało wymagającym okazom z reguły wystarcza rzadkie lub umiarkowane podlewanie (najczęściej wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest całkowicie sucha).
  • Regularnie usuwaj z liści roślin kurz, który blokuje roślinie dostęp do światła i może obniżać efektywność fotosyntezy.
  • Wczesną wiosną zasil rośliny doniczkowe odpowiednim nawozem (najlepiej długodziałającym).

Plants For Human to sklep z roślinami, w którym Twoja relacja z kwiatami doniczkowymi jest bardzo ważna. Właśnie dlatego możesz liczyć na nasze pełne wsparcie w procesie dobierania roślin do Twojego mieszkania, domu czy biura! Opowiedz nam o sobie, swoim doświadczeniu i trybie życia. Pokaż nam, gdzie ma stanąć roślina, którą chcesz u nas kupić. Pomożemy Ci dobrać okaz, który perfekcyjnie wpisze się w Twój styl życia.

Jesteśmy pewni, że sobie poradzisz!

Pssst.. Włącz automatyczne przypomnienia na cały rok!

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

  • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
  • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
  • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
  • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Przez lata z sukcesem budowała swoją domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj

Nie znalazłeś_łaś rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.