Żywe czy sztuczne kwiaty doniczkowe – na co postawić?

Trendy wnętrzarskie od kilku sezonów są stosunkowo stabilne. Projektanci najczęściej stawiają na uniwersalny minimalizm, który każdy może zindywidualizować i dopasować do własnych potrzeb. Tym, co się zmieniło w aranżacji wnętrz, jest nasze nastawienie do roślin w domu! Po latach ograniczonej obecności kwiatów doniczkowych we wnętrzach – rośliny wracają na salony!

Moda na zieleń trwa od kilku lat, ale wyraźnie przybrała na sile około 2 lata temu. Specjaliści wskazują, że była jednym z efektów ubocznych pandemii. Po przejściu na naukę i pracę zdalną oraz w wyniku ograniczeń związanych z podróżowaniem, zaczęliśmy spędzać w domach zdecydowanie więcej czasu niż do tej pory.

Z większą uwagą analizowaliśmy wygląd wnętrz i z przyjemnością wprowadzaliśmy zmiany, które miały pozytywnie wpływać na klimat pomieszczeń, dodawać im charakteru i sprzyjać relaksowi.

Tym, co pozwalało szybko i efektownie odświeżyć przestrzeń w mieszkaniach i domach były rośliny doniczkowe! Przekonaj się, co może zyskać aranżacja każdego wnętrza po dopełnieniu jej kwiatami w oryginalnych doniczkach!

doniczkowy philodendron

Sprawdź również: Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiatki wybrać na początek?

Rośliny sztuczne czy żywe? Co warto wybrać do wnętrza?

W aranżacjach współczesnych domów sięga się zarówno po rośliny żywe, jak i kwiaty sztuczne. Zastanawiasz się właśnie, na jaką zieloną ozdobę warto postawić? Żywe kwiaty kuszą Cię swoją naturalną urodą, a sztuczne rośliny przekonują do siebie pięknym wyglądem i bezproblemową obsługą? Czas zdecydować, czy stawiasz na naturę czy wysokiej jakości tworzywo sztuczne!

Moda na sztuczne kwiaty? Jeśli taka istnieje to najprawdopodobniej najistotniejszym uzasadnieniem tego trendu jest bezproblemowa pielęgnacja (a właściwie jej brak!) oraz uniwersalność. Sztuczny bluszcz czy plastikowy storczyk mogą zawisnąć lub stanąć... gdziekolwiek (ot, choćby w łazience) i zachować stabilność wizualną bez jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych (poza regularnym wycieraniem kurzu z liści).

My jednak stawiamy na prawdziwe kwiaty, które jak żadne inne dodają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, autentycznie ocieplają pomieszczenia i zapewniają mnóstwo satysfakcji z pielęgnacji.

Doniczkowy ficus

Sprawdź również: Niespotykane kwiaty i rośliny doniczkowe

Zalety i wady sztucznych kwiatów doniczkowych

Sztuczne kwiaty doniczkowe mają oczywiście swoje plusy, których nie zamierzamy przed Tobą ukrywać. Do największych zalet sztucznych roślin zalicza się:

  • uniwersalność – każdą roślinę wykonaną z wysokiej jakości materiałów można postawić w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym (również wilgotnej i ciemnej łazience czy przedpokoju bez dostępu do światła), użytkowym lub biurowym;
  • brak dodatkowych obowiązków pielęgnacyjnych – sztuczną roślinę wystarczy oczyszczać z kurzu, podobnie jak wszystkie domowe bibeloty i meble;
  • stabilność wizualna – najwyższej jakości materiały i wykonanie gwarantują optymalną stabilność wizualną sztucznej rośliny, z perfekcyjnym wyeksponowaniem wszystkich detali roślinopodobnego okazu.

Oczywiście po sztucznych kwiatach nie należy spodziewać się niczego więcej! Będą tylko jednym z elementów dekoracyjnych, który zawsze będzie wyglądał tak samo. Możesz zdecydować się na sztuczny kwiat, jeśli preferujesz ten rodzaj ozdób.

Jeżeli jednak chcesz wybrać plastikowy bukszpan czy okazałą tekstylną palmę tylko z powodu braku przysłowiowej „ręki do kwiatów”, albo dlatego, że nie masz czasu na pielęgnację zielonych roślin – pozwól, że wyprowadzimy Cię z błędu!

Może Cię zainteresować: Jakie kwiaty i rośliny doniczkowe na prezent?

Zalety i wady żywych kwiatów doniczkowych

Żywe rośliny nie tylko stanowią ozdobę wnętrza, ale mają również moc pozytywnego wpływania na nasze samopoczucie. Naturalna zieleń działa kojąco na zmysły, sprzyja wyciszeniu i efektywnemu odpoczynkowi. Tego nie zapewni Ci nawet najpiękniejszy sztuczny kwiat!

Ponadto rośliny przeprowadzają fotosyntezę i produkują niezbędny do życia tlen, biorą czynny udział w regulowaniu wilgotności powietrza, a także mogą pochłaniać niektóre zapachy i substancje chemiczne emitowane na przykład przez farby czy sztuczne wykładziny.

A to nie wszystko! Domowe uprawianie roślin jest naprawdę wciągające! Wybierając między sztucznymi a żywymi okazami daj sobie szansę na nowe hobby!

Wady roślin żywych? Trzeba wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce, a następnie regularnie je podlewać, od czasu do czasu nawozić oraz co 2-3 sezony przesadzać. Jeśli jednak szukasz roślinnych mało wymagających – egzotyczne kaktusy i różne sukulenty będą świetnym wyborem!

Chcesz zazielenić swój dom? Sprawdź naszą ofertę: https://plantsforhumans.com/pages/roslinne-aranzacje-domow

doniczkowa dracaena

Doskonały wybór? Żywa roślina w doniczce! Podsumowanie

Żywe rośliny w doniczkach to doskonały wybór do niemal każdego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest idealne dopasowanie rośliny i jej wymagań do miejsca, w którym będzie stała oraz czasu, który możesz jej poświęcić. Trudny wybór? Nic z tych rzeczy! Sprawdź, jak zorganizowaliśmy ofertę naszego sklepu!

Rośliny w Plants For Humans możesz spokojnie przeglądać korzystając z wygodnych zakładek. Naszych roślinnych domowników poprzydzielaliśmy do czytelnych kategorii. Dzięki temu znalezienie idealnej rośliny jest naprawdę proste.

Chcesz mieć małe czy duże rośliny doniczkowe? Możesz im zaoferować miejscówkę w pełnym słońcu, czy raczej w cieniu? Potrzebujesz kwiatka, który przetrwa długie okresy niepodlewania i wybaczy większość błędów pielęgnacyjnych?

Odpowiedz sobie na powyższe pytania w dowolnej formie, a następnie wybierz odpowiednią kategorię oraz okaz, który idealnie wpisze się w miejsce dla niego przeznaczone, zarówno pod względem wielkości, jak i preferencji pielęgnacyjnych.

Jesteśmy przekonani, że za idealnym połączeniem pójdzie pełna satysfakcja z posiadania żywej zielonej roślinki w domu!