Rodzaje i charakterystyka dużych palm doniczkowych

Palmy w doniczkach wprowadzają do wnętrz egzotyczny klimat i efektownie dekorują pomieszczenia. Z powodzeniem mogą być jedyną ozdobą wnętrza lub harmonijnie współgrać z innymi roślinami i dekoracjami.

Duże rośliny doniczkowe to duże wyzwanie? Niekoniecznie! Palma domowa to roślina, która potrafi dostosować się do warunków mieszkaniowych. Można ją skutecznie uprawiać, zapewniając roślinie odpowiednie nasłonecznienie, nawodnienie i wilgotność powietrza. Jeśli masz przestronny salon lub dużą sypialnie – domowa palma to okaz, który idealnie wkomponuje się w wystrój tych pomieszczeń.

Sprawdź, jakie duże palmy doniczkowe mamy dla Ciebie w ofercie Plants For Humans i jak je pielęgnować, by zachwycały pierzastymi, dłoniastymi lub wachlarzowatymi liśćmi!

Najpopularniejsze palmy w naszych domach

Palmy są roślinami z rodziny arekowa tych (Arecaceae). To jednoliścienne rośliny, które występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Bogactwo gatunków, których według różnych klasyfikacji jest nawet ponad 2,5 tysiąca, sprawia, że palmy zachwycają swoja różnorodnością.

Tym, co zdecydowanie wyróżnia je na tle innych roślin są charakterystyczne liście, najczęściej wyrastające z czubku pnia i tworzące efektowne pióropusze.

Udomowione palmy doniczkowe, które dość łatwo aklimatyzują się w naszych domach, to przede wszystkim: Chamdora, Areca, Kencja i Howea. We wnętrzach zaawansowanych miłośników oryginalnej zieleni można spotkać również bananowce, daktylowce czy palmy kokosowe.

Palma do domu – jaką wybrać?

Wszystko zależy od wielkości salonu czy sypialni i Twojego pomysłu na zagospodarowanie wnętrza!

Większość palm rośnie wolno, dlatego raz wybrane miejsce wystarcza im na bardzo długi czas.

Ważne jest ustalenie parametrów stanowiska, które chcesz zaoferować palmie (przede wszystkim w kontekście ilości światła i wilgotności powietrza), a następnie dobranie takiej rośliny, która będzie w tej lokalizacji po prostu dobrze się czuła.

Podlewanie palmy i ogólne zasady pielęgnacji

 Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na pielęgnację palmy. Każda przedstawicielka i każdy przedstawiciel palmowej rodziny może mieć swoje preferencje w tym zakresie. Przyjęło się, że plamy, ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, są dość trudne w domowej uprawie. Naszym zdaniem to mit, z którym warto się zmierzyć!

W uprawie palm w domu najważniejsze jest oczywiście ścisłe przestrzeganie indywidualnych zaleceń dla danego gatunku. Czego do szczęścia i wzrostu potrzebuje większość palm?

Oto najważniejsze zasady pielęgnacji tropikalnych roślin!

  • Stanowisko z rozproszonym światłem – zdecydowana większość palm lubi dużą ilość światła słonecznego, które jednak nie powinno padać bezpośrednio na liście rośliny, lepsze będzie światło sączące się zza firanki lub przebijające się przez koronę drzewa znajdującego się za oknem.
  • Regularne podlewanie – część palm preferuje stale wilgotne podłoże (podlewanie, gdy ziemia przeschnie na głębokości 2-3 cm), inne zadowalają się rzadszym nawadnianiem (podlewanie, gdy ziemia przeschnie na ½ głębokości).
  • Wysoka wilgotność powietrza – zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza w mieszkaniach czy klimatyzowanych biurach może być sporym wyzwaniem, decydując się na uprawę palmy najlepiej zdecydować się również na posiadanie nawilżacza powietrza (alternatywą dla nawilżacza może być podstawka wypełniona stale mokrymi kamieniami).
  • Pokojowa temperatura – palmy źle znoszą niskie temperatury (to w końcu rośliny pochodzące z międzyzwrotnikowych tropików!).

Dowiedz się więcej na temat podlewania roślin w artykule: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych - jak robić to poprawnie?

Propozycje palm doniczkowym z oferty Plants for Humans

Czas na to, co tygryski lubią najbardziej, czyli brykanie w palmowej ofercie! W tej kategorii zgromadziliśmy przepiękne rośliny doniczkowe, które z przyjemnością Ci przedstawimy. Być może jedna z nich to właśnie… Twoja palma?!

Chamaedorea elegans – palma wytworna

To jedna z tych palm, które doskonale odnajdują się w domowych warunkach i nie stroją fochów typowych dla sporej części roślin z tropikalnymi korzeniami. Przez specjalistów nazywana chamedorą wyniosłą, dla nas jest po prostu… Asią z Meksyku.

Chamaedorea elegans idealnie wpasuje się we wnętrza, w których już stoją inne rośliny. Doskonale uzupełnia kompozycje z okazałymi monsterami, fikusami czy krotonami. Nie jest zbyt wymagająca i wybacza drobne błędy.

Lubi rozproszone światło, ale dobrze poradzi sobie również w miejscu schowanym przed słońcem. Będzie wdzięczna za regularne podlewanie. Jej podłoże powinno być stale wilgotne – przygotuj się więc, że Asię podlewać będziesz często i obficie (zawsze, gdy podłoże przeschnie na głębokości 2-3 cm).

Do szczęścia potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego często zraszaj liście lub postaw palmę w pobliżu nawilżacza powietrza. Możesz również postawić Asię na dużej podstawce wypełnionej mokrymi kamieniami.

Asia z Meksyku lubi zwierzęta, więc jeśli Twój pupil ma tendencję do psocenia i podgryzania domowej zieleniny – skosztowanie chamedory mu nie zaszkodzi.

Chamaedorea elegans

Howea forsteriana – modna palma do salonu

Lena z Australii XXL to starsza i zdecydowanie większa koleżanka Asi. Mimo że obie mają australijskie korzenie, to różnią się diametralnie – przede wszystkim gabarytami i wymaganiami pielęgnacyjnymi.

Howea forsteriana, znana szerzej jako Kencja, lubi być w centrum uwagi i chętnie dominuje we wnętrzach. Jej przepiękny pokrój i gigantyczny rozmiar (do 300 cm wysokości) sprawiają, że reszta roślin… no cóż, może się przy niej po prostu schować lub wynieść do innego pomieszczenia.

Kencja dobrze się czuje na stanowisku z rozproszonym światłem. Wystarczy jej rzadkie podlewanie (chwytaj za konewkę dopiero wówczas, gdy ½ podłoża w donicy przeschnie). Na ile to tylko możliwe, zapewnij palmie wysoką wilgotność powietrza – postaw ją w pobliżu nawilżacza lub wyposaż w dużą podstawkę ze stale mokrymi kamieniami.

Lena podgryziona przez ciekawskiego pupila może nieco stracić na urodzie, ale nie zaszkodzi zwierzakowi.

Howea forsterian palma doniczkowa

Licuala grandis – palma wachlarzowata

Przed Państwem, ostatni, ale nie mniej ważny… Rafał z Vanuatu XL. To dobrze zbudowany przedstawiciel rodziny arekowatych wyróżniający się na tle koleżanek imponującymi wachlarzowymi liśćmi, którym zawdzięcza swoją polską (i żeńską!) nazwę: wachlarzownica wyniosła.

Licuala grandis wprowadza do wnętrz niewymuszoną elegancję i spokój. Liście Rafała delikatnie poruszają się pod wpływem ruchów powietrza, skutecznie kojąc nerwy i sprzyjając wyciszeniu. Jest bardzo okazały (egzemplarze, które mamy w sprzedaży mają około 100-110 cm wysokości), ale rośnie bardzo wolno, dzięki czemu przez długi czas będzie mógł stać w tym samym miejscu.

Rafał preferuje stanowiska z rozproszonym światłem, delikatne podlewanie (po przeschnięciu połowy podłoża) oraz wysoką wilgotność powietrza (towarzystwo nawilżacza jak najbardziej wskazane!). Wachlarzownica nie lubi być podgryzana i może zaszkodzić nieszanującym tego faktu zwierzętom.

Czujesz, że Ty i palma to historia, która może zakończyć się happy endem? Sprawdź szczegóły oferty Plants For Humans i wybierz roślinę dla siebie! Masz wątpliwości, czy będziesz w stanie zapewnić jej optymalne warunki lokalowe? Napisz lub zadzwoń do nas – z przyjemnością Ci doradzimy i pomożemy w wybraniu tej jedynej palmy do Twojego domu lub biura!

 Licuala grandis palma domowa