Jak uratować kwiaty i rośliny doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe mają swoje wymagania, które powinniśmy zaspokajać jak najlepiej. Błędy w tej kwestii mogą nas kosztować sporo nerwów, a widok uschniętych pokojowych kwiatów to jedna z największych kar, jaka może spotkać miłośnika roślin.

Dopiero zaczynasz przygodę z kwiatami w domu? Odwiedź sklep z roślinami Plants For Humans i przekonaj się, że to może być początek pięknej przyjaźni!

Wszystkie okazy dokładnie opisujemy, byś nie miał/a żadnych wątpliwości, czego będą od Ciebie potrzebowały. A może jesteś już zaprawionym w bojach roślinolubem, który jednak boryka się z brązowieniem lub żółknięciem liści bądź więdnięciem całej rośliny?

Dowiedz się, o czym Twoja roślina chce Cię powiadomić! Poznaj najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne oraz sposoby na zażegnanie kryzysów i przywrócenie rośliny do życia.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego roślina nie chce rosnąć u Ciebie, choć u przyjaciółki lub rodziców wygląd świetnie?
 • Jakie są przyczyny więdnięcia roślin doniczkowych?
 • Jak uratować roślinę przesuszoną, przelaną i przenawożoną?
Idealnie zadbana roślina doniczkowa

Dlaczego kwiaty doniczkowe nie rosną?

Znasz z pewnością przesąd o tym, że za sadzonki nie należy dziękować, a najlepiej rosną te, w których posiadanie wchodzimy w nie do końca legalny sposób?

Oczywiście możesz nie podziękować za sadzonkę oraz potajemnie uszczknąć liść z rośliny przyjaciółki, ale żadna z tych metod nie daje Ci gwarancji, że od tego momentu już wszystko będzie dobrze.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie roślin, które u kogoś innego przecież tak pięknie rosną, jest niedostosowanie miejsca (nasłonecznienia, temperatury, wilgotności powietrza) i sposobu pielęgnacji do wymagań danego okazu.

Część roślin dodatkowo źle znosi przeprowadzki i nawet niewielkie zmiany w zakresie wilgotności powietrza czy ilości światła słonecznego mogą zahamować wzrost takiego wrażliwca.

Jak uratować zwiędnięte kwiaty doniczkowe?

Zanim rzucisz się na ratunek więdnącej roślinie – musisz znaleźć przyczynę problemu. Samo usunięcie brzydkich liści to zdecydowanie za mało! Roślina przez chwilę będzie wyglądała zdrowiej, ale w ciągu kilku dni najprawdopodobniej zaczną więdnąć kolejne liście i… co wtedy?

Jak skutecznie sprawdzić, z czym może borykać się Twoja roślina?

 • Sprawdź dokładnie wymagania rośliny w zakresie zapotrzebowania na światło, wodę i wilgotność powietrza. Zwróć uwagę na ewentualne specjalne życzenia danego okazu, np. dotyczące ruchu powierza (roślina może źle znosić przeciągi i klimatyzację) czy dotykania jej liści.
 • Przeanalizuj nasłonecznienie miejsca, w którym stoi roślina i porównaj je z wymaganiami danego okazu.
 • Zmierz wilgotność powietrza i porównaj ją z wymaganiami rośliny.
 • Zmierz wilgotność podłoża na kilku wysokościach i porównaj ją z wymaganiami rośliny. Jeżeli podłoże jest suche do połowy doniczki, a poniżej bardzo mokre – sprawdź, czy nadmiar wody ma możliwość swobodnego odpływania z osłonki.
 • Sprawdź, czy korzenie rośliny nie rozrosły się nadmiernie w stosunku do wielkości doniczki – mogą wystawać z otworów drenażowych, a nawet tworzyć wybrzuszenia na powierzchni miękkich osłonek.
 • Skontroluj dokładnie liście i łodygi rośliny pod kątem obecności szkodników. Domowe rośliny najczęściej atakują przędziorki, wełnowce, tarczniki, miseczniki, mszyce i wciornastki.

Kontrola przeprowadzona? Czas na rachunek sumienia! Jak często i jaką wodą podlewałeś/aś więdnącą roślinę? Kiedy ostatnio ją nawoziłeś/aś i kiedy wymieniałeś/aś jej podłoże? Czy zaproponowałeś jej miejsce z optymalną ilością światła i wilgotnością powietrza, z dala od przeciągów, nawiewu klimatyzacji oraz rączek dzieci i pazurków kotów?

Epipremnum aureum - Roślina do cienia

Jak uratować przelane kwiaty?

Podlewanie kwiatów jest podstawą pielęgnacji roślin doniczkowych. Ilość wody i częstotliwość podlewania należy bezwzględnie dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Do podlewania należy używać miękkiej wody z kranu o temperaturze pokojowej.

Więcej informacji o zasadach prawidłowego nawadniania znajdziesz w artykule: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych – jak robić to poprawnie?

Przelanie jest najczęstszym grzechem popełnianym z miłości do roślin doniczkowych. Podlewasz, bo chcesz dobrze, ale robiąc to zbyt często – doprowadzasz do przelania, które może doprowadzić do nieodwracalnego zgnicia rośliny.

Objawy przelania rośliny:

 • więdniecie liści – liście zmieniają kształt i opadają,
 • żółte i brązowe przebarwienia,
 • bąble i pęcherzyki na powierzchni – możesz mieć wrażenie, że roślina „puchnie”,
 • utrata liści,
 • pleśń/grzyby na powierzchni podłoża.

Co zrobić, żeby uratować przelaną roślinę?

 • Wyjmij roślinę z doniczki i dokładnie obejrzyj jej korzenie.
 • Usuń zgniłe fragmenty – zgniliznę możesz delikatnie zeskrobać z powierzchni korzeni.
 • Zdezynfekuj korzenie i odłóż roślinę na kilka godzin na chłonnym materiale (np. na ręcznikach papierowych).
 • Przygotuj doniczkę z odpowiednim drenażem i lekko wilgotną ziemią.
 • Posadź roślinę i… już jej nie przelewaj!
Monstera ze zdrowymi liśćmi

Może Cię zainteresować: Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Co zrobić z przesuszonymi roślinami doniczkowymi?

Przesuszenie rośliny zdarza się rzadziej niż jej przelanie, ale… zdarza się! Znamy ludzi, który ususzyli kaktusy. Naprawdę!

W zależności od gatunku – Twoje zaniedbania w kwestii podlewania rośliny mogą znosić w różny sposób. Jedne wybaczą Ci nawet kilkunastodniową przerwę w dostawie wody, a drugie – dość szybko pokażą, co myślą o Twoim zapominalstwie.

Jeśli wiesz, że regularne podlewanie nie jest Twoja mocną stroną, sprawdź rośliny o niewielkich wymaganiach. To artykuł dla Ciebie: „Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiaty wybrać na początek?”

Objawy przesuszenia rośliny:

 • więdnięcie i opadanie liści,
 • suche plamy na brzegach i w środku liści,
 • żółknięcie i matowienie liści,
 • usychanie i kruszenie się liści,
 • utrata liści,
 • roślina może zacząć się chwiać w całkowicie suchym podłożu.

Jak uratować przesuszoną roślinę?

 • Napełnij wiadro lub miskę wodą w temperaturze pokojowej.
 • Sprawdź, czy doniczka rośliny ma drożne otwory drenażowe w dnie.
 • Wstaw doniczkę z rośliną do wiadra/miski w taki sposób, by woda sięgała do połowy wysokości osłonki. Pozostaw doniczkę z rośliną w wodzie na około 30-60 minut (podłoże w całej doniczce powinno zrobić się mokre).
 • Wyjmij doniczkę z wiadra/miski i odstaw na materiał, który umożliwi odpływ nadmiaru wody.
 • W ciągu kilku godzin powinieneś/aś zauważyć poprawę wyglądu rośliny (przede wszystkim uniesienie liści).

Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe?

Regularne nawożenie dostarcza roślinie składników odżywczych i mineralnych niezbędnych do wzrostu i rozwoju. Stosowanie zabiegów tego typu zbyt często lub używanie nieodpowiednio rozcieńczonych preparatów może spowodować przenawożenie rośliny.

Objawy przenawożenia są niespecyficzne, zależą od gatunku rośliny oraz rodzaju nawozu i często interpretowane są jako niedobór. Przenawożenie najczęściej objawia się poprzez nienaturalny kolor liści (bardzo blady lub ciemnozielony) oraz spalone krawędzie liści i zmiany na liściach wyglądające jak poparzenia.

Co zrobić, by uratować przenawożoną roślinę? Najskuteczniejszym sposobem ratunkowym jest zabieg flushingu. Polega on na wstawieniu doniczki z rośliną do wanny i intensywnym przepłukaniu całego podłoża.

Wodę w temperaturze pokojowej należy podawać bezpośrednio na glebę – z dużej konewki lub stosując słuchawkę prysznicową. Do przepłukania należy użyć dwukrotnie więcej wody niż mieści się w doniczce, czyli np. donicę o pojemności 10 litrów należy przelać minimum 20 litrami wody.

W przypadku zaawansowanych zmian – najlepiej roślinę po prostu przesadzić do świeżego podłoża i dokładnie oczyszczonej doniczki.

Co zrobić, gdy roślinę zaatakowały szkodniki?

Podczas kontroli rośliny zauważyłeś intruza? Weź go pod lupę! Dosłownie! Musisz wiedzieć, jak się nazywa, żeby móc dobrać odpowiedni preparat do zwalczenia wroga. Skorzystaj z encyklopedii lub leksykonu. Możesz również szybko zidentyfikować łobuza korzystając z opcji wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Google.

W większości marketów budowlanych znajdziesz rozbudowane działy ogrodnicze ze środkami ochrony roślin. Wybierz preparat przeznaczony do zwalczania konkretnego szkodnika lub grupy szkodników i postępuj zgodnie z załączoną do niego instrukcją. Bądź bezwzględny/a! W końcu walczysz o zdrowie swoich roślin!