Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych - jak robić to poprawnie?

Podlewanie jest jedną z najważniejszych i najbardziej czasochłonnych prac wykonywanych w ramach sprawowania opieki nad roślinami. Tutaj liczy się wiedza, doświadczenie i dokładność oraz odpowiednia technika i dobrej jakości woda.

Zapraszając pod swój dach rośliny doniczkowe bierzesz na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i kondycję. To od Twojego podejścia do pielęgnacji będzie zależał dobrostan Bogdana z Jawy, Witolda z Indonezji czy Magdy z Jamajki. Wiemy, że wspólne początki mogą być trudne! Dlatego stworzyliśmy kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat nawadniania zielonych domowników.

Dowiesz się, jak sprawdzać poziom wilgotności podłoża oraz jak często i jaką wodą podlewać kwiaty. Zaczynamy?

Jak sprawdzić, czy kwiat ma sucho?

Jednym z podstawowych błędów początkujących właścicieli roślin jest stwierdzanie stopnia wilgotności podłoża w doniczce… na oko. Przeschnięta wierzchnia warstwa wcale nie musi oznaczać, że roślinę należy podlać! Takie podejście prowadzi najczęściej do tragicznego w skutkach przelewania domowych kwiatów.

Jak zatem skutecznie sprawdzić, czy roślina w doniczce ma sucho? Możesz to zrobić w dwojaki sposób: wsuwając palec w podłoże lub sięgając po specjalny miernik/higrometr glebowy (urządzenie kosztuje około 20-40 zł).

Druga metoda jest oczywiście zdecydowanie precyzyjniejsza i pozwala na bezpieczne testowanie wilgotności gleby roślin różnego pokroju, w doniczkach różnego rozmiaru i na dowolnej głębokości podłoża.

Sondy miernika są cienkie i długie – możesz je bez trudu wsunąć do ciasnych doniczek bez obawy, że uszkodzisz korzenie rośliny.

Mierzenie wilgotności gleby zawsze przeprowadzaj na głębokości minimum 2-3 cm. Pamiętaj, że niektóre rośliny należy podlewać dopiero w momencie, gdy ich podłoże przeschnie w połowie lub ¾ wysokości.

Masz taki egzemplarz na stanie? Koniecznie dostosuj sposób i głębokość pomiaru do specyfikacji danej rośliny!

Podlewanie małych roślin doniczkowych

W jaki sposób podlewać rośliny doniczkowe?

Najskuteczniejszą metodą nawadniania roślin jest bezpośrednie podlewanie podłoża. Do podlewania najbezpieczniej używać konewek z długimi i wąskimi szyjkami wylewki, które możesz swobodnie zbliżyć do wierzchniej warstwy ziemi – bez przesuwania liści i pędów rośliny. Podczas podlewania unikaj moczenia liści czy kwiatów, chyba, że masz pewność, że dana roślina to lubi.

Alternatywą dla standardowego podlewania jest nalewanie wody do spodków/podstawek. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku roślin, które do szczęścia potrzebują niewielkich ilości wody. Nawadnianie przez zraszanie roślin? Stosuje je wyłącznie na tych kwiatkach, co do których masz pewność, że lubią tego typu zabiegi!

Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi! Każda roślina ma swoje indywidualne wymagania i preferencje w kwestii nawadniania. Jeżeli zależy Ci na jak najlepszej kondycji rośliny, musisz zapoznać się z jej specyfikacją oraz ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Wszystkie rośliny w Plants For Humans szczegółowo opisujemy – będziesz dokładnie wiedział, jak często je podlewać i jak sprawdzać poziom wilgotności podłoża.

Jeżeli zależy Ci na roślinach, które mają niskie wymagania w zakresie podlewania – sprawdź artykuł: „Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących”.

Podlewanie roślin wiszących

Czym podlewać kwiaty doniczkowe, żeby lepiej rosły?

Do podlewania roślin doniczkowych najlepsza jest miękka woda z kranu. Jeśli z Twojego kranu leci woda twarda (powyżej 13 dh), dobrą praktyką będzie jej wcześniejsze przegotowanie i odstawienie na 12-24 godziny.

Nie podlewaj roślin wodą zbyt zimną ani zbyt ciepłą – najlepsza będzie woda w temperaturze pokojowej. Do wody możesz dodawać odżywki i nawozy – zawsze dopasowane do gatunku rośliny i zgodnie z etykietą na opakowaniu specyfiku.

Podlewanie roślin konewką

Zasady podlewania roślin – podsumowanie

Każdy gatunek rośliny doniczkowej ma indywidualne wymagania w zakresie nawadniania. Podlewaj kwiaty zgodnie z ich specyfikacją i po sprawdzeniu wilgotności ich podłoża. Do podlewania używaj miękkiej wody w temperaturze pokojowej oraz konewki z długą i wąską szyjką.

Podlewaj rośliny stopniowo – w taki sposób, by woda stopniowo wsiąkała w podłoże. Podlewanie często, ale małymi porcjami powoduje, że woda nie dociera w głąb doniczki i nie nawadnia rośliny.