Jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach?

Większość roślin, by zdrowo i efektownie rosnąć, potrzebuje dostępu do dużej ilości naturalnego światła. Jak pogodzić chęć zaaranżowania wnętrza za pomocą roślin z jego północną ekspozycją i niewielkimi oknami? Jest na to sposób!

Rośliny doniczkowe to obszerna i bardzo zróżnicowana kategoria. Znajdziesz w niej zarówno ekscentryczne miłośniczki opalania się, jak i egzemplarze, które wolą rozproszone światło docierające do nich np. zza zasłony. A co z ciemnymi pomieszczenia, do których światło dociera w bardzo ograniczonej ilości? W takich wnętrzach świetnie odnajdą się rośliny cieniolubne, takie jak Zamioculcas, Aglaonema oraz Philodendrony.

Sprawdź, co dobrego dla Ciebie i ciemnego wnętrza mogą zrobić rośliny. Dowiedz się, jakie kwiaty doniczkowe będą dobrze rosnąć z dala od naturalnego światła i jak je pielęgnować, by Wasza współpraca układała się wzorcowo.

Zalety roślin w ciemnych pomieszczeniach

Ciemne pomieszczenia wymagają zdecydowanie większych nakładów sił podczas ich projektowania i urządzania. Wszystkie elementy aranżacji powinny ze sobą harmonijnie współgrać na rzecz optycznego rozjaśnienia i powiększenia ciemnej przestrzeni. Wykańczając tego typu wnętrze sięgamy przede wszystkim po jasne i ciepłe barwy – kremową biel, piaskowy beż czy gołębią szarość.

Zielone rośliny doniczkowe stanowią doskonałe uzupełnienie tego typu projektów dodając im życia i lekkości. Ale to nie wszystko! Rośliny we wszystkich wnętrzach (również tych ciemnych!) pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, sprzyjają efektywnemu relaksowi i produkują tlen.

Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do ciemnych pomieszczeń?

Tylko wybrane! Zdecydowana większość roślin preferuje dostęp do sporej ilości naturalnego światła. Nawet te gatunki, które nie lubią bezpośredniej ekspozycji na słońce, o wiele lepiej rosną we wnętrzach, w których są duże okna z ekspozycją południową, opcjonalnie wschodnią lub zachodnią. Możemy je wówczas odsunąć od okien i drzwi balkonowych bądź tarasowych – wciąż zapewniając stanowisko z odpowiednią ilością rozproszonego światła.

Szukając roślin do ciemnych pomieszczeń musimy przefiltrować gatunki pod względem preferencji w zakresie zapotrzebowania na światło i wybrać te, które potrzebują go w naprawdę niewielkich ilościach.

Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zrobiliśmy to za Ciebie i dla Ciebie! W kolejnych akapitach przedstawiamy Ci małe i duże rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń, które już wkrótce mogą zamieszkać w Twoim domu.

Duże rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń

Poznaj naszych trzech dużych ulubieńców, którzy doskonale odnajdą się na zacienionych stanowiskach w Twoim domu lub biurze.

 • Janek z Tanzanii to zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia 'Raven') – to zawodnik o sztywnych czarnych pędach i skórzastych liściach. Rośnie w niemal każdych warunkach i jest odporny zarówno na brak słońca i suche powietrze, jak i niedobory wody (zamiokulkasy podlewa się dopiero po przeschnięciu ¾ podłoża!).
  Duża roślina do ciemnych pomieszczeń - Janek z Tanzani
 • Maciek z Zanzibaru (Zamioculcas zamiifolia) – gdyby był filozofem, należałby do stoików. Ma silne łodygi i regularnie rozstawione oraz skórzaste liście z wilczymi żyłami zatrzymującymi wilgoć i składniki odżywcze. Wrażenia na Maćku nie robią ani niedobór światła, ani niska wilgotność powietrza, ani rzadkie podlewanie.
  Maciek z Zanzibaru - roślina do ciemnych pomieszczeń
 • Matylda z Nowej Gwinei (Aglaonema stripes) – panna na wydaniu, która ma naprawdę niskie oczekiwania. Podobnie jak jej koledzy nie potrzebuje zbyt dużej ilości światła i wody, a niska wilgotność powietrza, typowa dla mieszkań i klimatyzowanych biur, nie wpływa na jej urodę. Matylda zachwyca swoimi ciemnozielonymi liśćmi z licznymi przebarwieniami i zdecydowanie ożywia ciemniejsze kąty dowolnego pomieszczenia.
  Duża roślina doniczkowa do ciemnych pomieszczeń

Małe rośliny do ciemnych pomieszczeń

Czas na maluchy! Jeśli ciemne pomieszczenie, do którego chcesz wprowadzić zieleń, jest dodatkowo niewielkich rozmiarów – te małe łobuzy doskonale się spiszą. Zwróć jednak uwagę, że niektóre z nich to pnącza z ogromnym apetytem na szybki rozrost. Musisz więc Waszą koegzystencję dobrze zaplanować!

 • Danuta z Hongkongu (Epipremnum 'Marble Queen') – pnącze o niewielkich wymaganiach. Danuta wyróżnia się wyjątkowo wybarwionymi liśćmi, które dodają wnętrzom charakteru. Roślina dobrze się czuje na stanowiskach z mniejszą ilością światła i niską wilgotnością powietrza. Lubi za to regularne i delikatne podlewanie (zawsze, gdy podłoże przeschnie do połowy).
 • Marcel z Dominiki (Philodendron hederaceum 'Micans') – to uroczy filodendron pnący, który zachwyca plątaniną zamszowych liści. Ma przyjazne usposobienie i nie obraża się na cały świat, gdy zaproponujesz mu mniej słoneczne stanowisko. Będzie wdzięczny za delikatne i regularne podlewanie oraz umiarkowaną wilgotność powietrza.
  Mała roślina doniczkowa do pomieszczeń z duża ilością cienia
 • Kama z Malezji (Aglaonema 'Cleopatra') – intrygująca i piękna, z oryginalnymi jasnozielonymi liśćmi. Dobrze się czuje jako solistka w ciemniejszych miejscach, w których może skupić na sobie całą Twoją uwagę. Preferuje rzadkie podlewanie (czas na chwycenie za konewkę jest wtedy, gdy podłoże przeschnie w ¾) oraz niską wilgotność powietrza.
  kama z malezji mała roślina do pomieszczeń z cieniem

Jak dbać o rośliny w ciemnych pomieszczeniach?

Tutaj wszystko zależy od tego, z jaką roślina mamy do czynienia! Większość cieniolubów będzie zadowolona ze spokojnego stanowiska w kącie pokoju, a te mniejsze z przyjemnością przycupną na regale lub w witrynie.

Jeżeli pokój jest naprawdę ciemny, z małym i/lub przesłoniętym oknem (np. znajdującym się w biurowcu za zewnętrzną reklamą ograniczającą dostęp dziennego światła do pomieszczenia) – roślina może stać w jego pobliżu. Jeśli jednak przez nawet niewielkie okienko, choćby okresowo (np. przez 2-3 godziny w ciągu dnia), wpada do pomieszczenia mocny strumień światła – lepiej postaw cieniolubną roślinę z dala od niego.

Rośliny lubiące cień z reguły lubią również lekko przesuszone podłoże i źle znoszą przelewanie. Specjalnego traktowania mogą również wymagać w okresie wegetacji, czyli jesienią i zimą – wówczas najlepiej zrezygnować z nawożenia lub maksymalnie je ograniczyć rzadziej podlewać i zapewnić niższą temperaturę powietrza. W podobnych warunkach zimę spędzają sukulenty i kaktusy, które w tym okresie mogą stać się towarzyszami Twojej cieniolubnej rośliny.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące roślin w ciemnych pomieszczeniach

Wiemy, że ogromny wybór roślin doniczkowych sprawia, że rozeznanie się w ich preferencjach może być naprawdę sporym wyzwaniem. Poniżej odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają nam Klienci poszukujących roślin do ciemnych pomieszczeń.

Czy sansewieria może stać w cieniu?

Tak! To jedne z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, które doskonale czują się w cieniu i ciemnych pomieszczeniach. Nie przeszkadza im również klimatyzacja i suche powietrze oraz nieregularne podlewanie.

Jaka palma do ciemnego pokoju?

Palmy to rośliny tropikalne, które do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebują dużych ilości rozproszonego światła słonecznego. Próby ich uprawiania w ciemnych pomieszczeniach mogą zakończyć się bolesną porażką dla obydwu stron.

Jak filodendron sprawdzi się w cieniu?

W swoim naturalnym środowisku filodendrony rosną w cieniu dużych drzew tropikalnych, dlatego w większości dobrze sobie radzą na stanowiskach z niedostatkiem światła, np. na północnych parapetach czy we wschodnich pokojach. Zbyt ciemne stanowisko spowoduje jednak, że wzrost rośliny zostanie zahamowany.

Masz inne pytanie lub jakiekolwiek wątpliwości, które chcesz rozwiać, zanim podejmiesz decyzję zakupową? Jesteśmy tutaj dla Ciebie i z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem oraz skutecznie doradzimy w doborze rośliny, która optymalnie wpisze się w Twoje oczekiwania!