Philodendron (Filodendron) - pielęgnacja

💡 Idealna roślina dla początkujących

🌱 Będzie wdzięczna za zraszanie

🚫 Należy poczekać z kolejnym podlewaniem dopóki połowa ziemi w donicy nie wyschnie.


Jak dbać o Twojego Filodendrona?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Filodendrona. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 

Odmiany Filodendrona

 

Światło

Uwielbia ciepło i światło, ale poradzi sobie też w bardziej cienistym zakątku. Im mniej światła, tym wolniej będzie rosła.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.


Woda

Wiosną i latem utrzymuj wilgotne podłoże, jesienią i zimą podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu - liście trochę się stracą na sprężystości, ale po podlaniu znów wstaną.


Wilgotność powietrza

Lubi wilgotno :) Szczególnie zimą zadbaj o częste zraszanie, albo umieść roślinę na tacy nawilżającej.


Temperatura

To ważne - Magda lubi ciepło. 24-27 st.C to jest temperatura dla Magdy. Zadbaj o to, żeby temperatura nie spadła poniżej 13 st. C.


Nawożenie

To szybko rosnąca roślina, więc wiosną i latem podawaj jej 1/2 standardowej dawki nawozu raz na dwa tygodnie. Jeżeli widzisz, że jesienią i zimą rosną jej nowe liście podawaj nawóz raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Jest toksyczna. Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.

 

Światło

Odmiana Xanadu potrzebuje trochę więcej światła niż pozostałe filodendrony - dzięki temu jego pokrój pozostanie ładnie zwarty. Pamiętaj też o tym, żeby regularnie go obracać (np. raz na miesiąc o 1/4 okręgu). Kiedy światła jest za dużo jego liście staną się jasne i jakby wybielone - to znak, że należy go trochę odsunąć od źródła światła/przesłonić. Za mało promieni sprawi, że jego łodygi będą się wydłużać do słońca.

Wschodnie i zachodnie okna są super, co najmniej 3m od południowych okien też będzie bezpiecznie.

 


Woda

Bolek lubi solidne podlewanie. Powoli, dookoła, aż woda wycieknie dołem donicy. Za to należy poczekać z kolejnym podlewaniem dopóki połowa ziemi w donicy nie wyschnie. To może być nawet 2 tygodnie. Sprawdź palcem 3-4cm wierzchniej warstwy ziemi, przy terakotowych donicach będzie też widać pas wilgoci. O przelaniu będą świadczyć żółte liście. Zimą Xanadu rośnie zdecydowanie wolniej - potrzebuje też wtedy rzadszego podlewania.


WIlgotność powietrza

Dla zachowania urody potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza. Zimą nawilżacz albo podstawka nawilżająca mogą być konieczne.


Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 18-27 st. C.


Nawożenie

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę podaną na opakowaniu odżywki. Nie dodawaj nawozu zimą. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.

 

Światło

Doskonale poradzi sobie w zarówno w bezpośrednim słońcu, jak i w miejscu z bardziej rozproszonym światłem. Nie jest najlepszą odmianą do cienia. 

Sprawdzą się północne, wschodnie i zachodnie. okna


Woda

Podlewaj bardzo oszczędznie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas podlać, to lepiej tego nie robić. Latem mniej więcej raz na dwa tygodnie, zimą raz na miesiąc.


WIlgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Raz na jakiś czas możesz zmyć kurz, który osadził się na zwiniętych szpicach.


Temperatura

Sansewierie (wężownice) lubią ciepło, nie trzymaj ich w temperaturze poniżej 15 st. C. Dobrze się czują w temperaturze do 29 st. C.


Nawożenie

Wiosną i latem podawaj standardową dawkę nawozu raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Kontakt soków Sansewierii ze skórą może powodować lekkie podrażnienie. Najlepiej pracować w rękawicach, kiedy chcesz wyciąć szpadę. Uważaj, żeby nikt nie zjadł szpiców.

 

Światło

Uwielbia ciepło i światło, ale poradzi sobie też w bardziej cienistym zakątku. Im mniej światła, tym wolniej będzie rosła.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.


Woda

Stefana można skrzywdzić w zasadzie tylko na jeden sposób - zbyt częstym podlewaniem. Dlatego podlewaj bardzo oszczędznie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas go podlać, to lepiej tego nie robić. Latem mniej więcej raz na dwa tygodnie, zimą raz na miesiąc.


WIlgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Raz na jakiś czas możesz zmyć kurz, który osadził się na szpadach Stefanka.


Temperatura

Sansewierie (wężownice) lubią ciepło, nie trzymaj ich w temperaturze poniżej 15 st. C. Dobrze się czują w temperaturze do 29 st. C.


Nawożenie

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę nawozu raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Kontakt soków Stefanka ze skórą może powodować lekkie podrażnienie. Najlepiej pracować w rękawicach, kiedy chcesz wyciąć szpadę. Uważaj, żeby nikt nie zjadł szpad.


 Częste pytania

 

Jest kilka powodów, dla których liście Twojego Filodendrona mogą zacząć się zwijać.  

Brak wody

Susza, która trwa zbyt długo objawia się marszczeniem i zwijaniem się liści. Kiedy do tego dojdzie liście filodendronów będą smutno opadać, brązowieć i marszczyć się. W takiej sytuacji będzie potrzebna kąpiel. 

Jak należy to zrobić?

- Do miski/wiadra/zlewu, które pomieści donicę z rośliną wlej dużo wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)

- Wstaw swoją roślinę bez podstawki do wody i pozostaw ją tam na 30 min

- Sprawdź palcem od góry - czy podłoże na wysokości 3cm od góry jest już wilgotne? 

- Kiedy podłoże będzie już równo wilgotne wylej wodę i pozostaw donicę do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donicy

Niska jakość wody

Filodendrony mogą tak reagować na pierwiastki dodawane do wody na różnych etapach oczyszczania. Jeżeli nie masz w domu zainstalowanych filtrów, korzystaj z odstanej wody.

Za niska temperatura/przeciąg

Upewnij się, że Twoja roślina nie znajduje się w miejscu z przeciągami lub na wylocie otworów wentylacyjnych ogrzewania albo chłodzenia. Liście zwijają się, jeśli roślinie jest za zimno lub jest nadmiernie sucha od ciągłego przepływu powietrza.

Niewystarczająca wilgotność powietrza

Filodendrony to rośliny tropikalne i dobrze rozwijają w bardziej wilgotnym środowisku. Zwiększ wilgotność wokół rośliny, regularnie spryskując liście, używając tacy nawilżającej z kamykami lub przesuwając w pobliże nawilżacz powietrza

Jak należy to zrobić?
- Do miski/wiadra/zlewu, które pomieści donicę z Phlebodium wlej dużo wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)
- Wstaw swoją roślinę bez podstawki do wody i pozostaw ją tam na 30 min
- Sprawdź palcem od góry - czy podłoże na wysokości 3cm od góry jest już wilgotne? 
- Kiedy podłoże Phlebodium będzie już równo wilgotne wylej wodę i pozostaw donicę do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donicy
Jak należy to zrobić?
- Do miski/wiadra/zlewu, które pomieści donicę z Phlebodium wlej dużo wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)
- Wstaw swoją roślinę bez podstawki do wody i pozostaw ją tam na 30 min
- Sprawdź palcem od góry - czy podłoże na wysokości 3cm od góry jest już wilgotne? 
- Kiedy podłoże Phlebodium będzie już równo wilgotne wylej wodę i pozostaw donicę do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donic

 

Jest kilka powodów, dla liście filodendronów żółkną - sprawdź, który z nich najlepiej odpowiada Twojej sytuacji.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści filodendronów jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Podlewaj swojego Filodendrona tylko wtedy, gdy górne 25% podłoża w donicy jest suche. Zimą możesz pozwolić swojej roślinie nieco wyschnąć między podlewaniem, ale pamiętaj o zwiększeniu wilgotności za pomocą regularnego zraszania, nawilżacza lub tacy na kamyki.

Kiedy podlewasz swojego Filodendrona, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody, tak aby woda wypłynęła z otworu drenażowego na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tyko, żeby odlać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, aby roślina siedziała w stojącej wodzie. Filodednrony nie lubią „mokrych stóp” — to prowadzi gnicie korzeni i ostateczną śmierć rośliny.

Zapewnienie odpowiedniej i stałej wilgotności gleby jest bardzo ważne w pielęgnacji filodendronów. Naprzemienna gleba bardzo sucha i bardzo mokra może wywołać stres i spowodować żółknięcie Twojej rośliny. 

Szkodniki

Osłabiona przelaniem, nadmiernym przesuszeniem, czy nagłą zmianą miejsca (np.  wystawieniem na bezpośrednie słońce bez przyzwyczajenia) roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Przędziorki, tarczniki, albo wełnowce mogą zaatakować Twoją roślinę. Jak najszybciej po zindentyfikowaniu szkodnika oczyść dokładnie roślinę wilgotną ściereczką i zastosuj odpowiedni środek na sprawcę szkody.  

Naturalne żółknięcie

Czy twój Filodendron wypuszcza nowe liście? Jeśli na twojej roślinie pojawia się nowy wzrost, a żółknące liście są starsze, szczególnie na dole rośliny, to żółknięcie jest naturalne. Twoja roślina zrzuca stare liście i wysyła energię do nowego wzrostu.

 


Filodendrony

Filodendrony są tak wspaniale bogatą i nietrudną w utrzymaniu grupą roślin. Wystarczy poznać ich wymagania i będą bezproblemowe. Na początku w nowym miejscu kilka liści może zżółknąć, ale to zupełnie normalne - wystarczy je usunąć i przy właściwym podlewaniu wszystko powinno iść dalej gładko.

Zobacz w sklepie

 

Zobacz w sklepie

 

Zobacz w sklepie

 

Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu