Aglaonema 'Key Lime' - pielęgnacja

Aglaonemy to rośliny idealne dla tych, którzy chcą zachwycających liści bez zbędnego wysiłku. W Plants For Humans z przyjemnością oferujemy te piękne rośliny, które dodają elegancji każdej przestrzeni, w której się znajdą.

Nasze wskazówki:

✨ Jak najszybciej przycinaj wszelkie pożółkłe lub uszkodzone liście. Nie tylko pomożesz jej zachować wspaniały wygląd, ale też zadbasz o ogólny stan zdrowia rośliny.

✨ 
Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.

✨ Zimą warto stosować roztwór z olejku neem.

✨ Użyj dobrze przepuszczalnego podłoża na bazie torfu. Dobrze sprawdza się mieszanka opracowana dla roślin tropikalnych z dodatkiem perlitu, który pomoże podłożu wysychać szybciej.


✨ Uważaj na popularne szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki lub wełnowce. Jeśli znajdziesz któreś z nich, niezwłocznie zastosuj odpowiedni środek zwalczający (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Możesz też skorzystać z naturalnych metod ochrony i zwalczania szkodników na roślinach.
Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Aglaonemę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

✨ Umieść swoją aglaonemę w jasnym pomieszczeniu pełnym rozproszonego światła.

✨ Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą poparzyć jej liście.

✨ Pomieszczenia wystawione na wschód i zachód są super. Północne parapety też dadzą radę.

✨ Odmiany o kolorowych liściach będą potrzebowały więcej światła niż te o ciemnozielonych.

W naturze aglaonemy rosną w południowo-wschodniej Azji — można ją tam spotkać w dżungli pod baldachimem większych drzew. Jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.
Woda

✨ Podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy kilka centymetrów górnej warstwy podłoża dobrze przeschnie (sprawdź palcem). 

✨ Zapewnij odpowiedni drenaż, aby zapobiec zastojom wody, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. 

✨ Unikaj nadmiernego podlewania lub pozostawiania rośliny w stojącej wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. 

Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu — liście trochę się położą, ale po podlaniu znów wstaną. Latem dobrze jest utrzymywać lekko wilgotną glebę, ale zimą roślina może być bez wody nawet przez 2-3 tygodnie.
Wilgotność powietrza

Najlepiej czuje się między 15-21 °C. Uważaj na przeciągi - aglaonemy od nich chorują.
Temperatura

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie.
Nawożenie

Podawaj zrównoważony nawóz do roślin doniczkowych (np. Bio Grow) raz w miesiącu w sezonie wegetacyjnym (wiosną i latem). Pamiętaj, żeby rozcieńczyć nawóz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, inaczej możesz poparzyć korzenie.
Toksyczność

Jest toksyczna dla zwierząt.

Kontakt jej soków ze skórą może powodować lekkie podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Substancją drażniącą jest szczawian wapnia — zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.
Częste pytania:

✨ Naturalne żółknięcie: jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści aglaonem jest właśnie nowy wzrost. Jeżeli żółkną dolne liście i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie.

✨ Przelanie: jeżeli zanurzysz palec głęboko w podłoże i będziesz czuć, że jest tam mokro, to najpewniej Twoja roślina jest przelana. W zależności od stopnia destrukcji przesusz albo przesadź do nowego podłoża i zastosuj środek na gnicie korzeni.

✨ Przeciągi: upewnij się, że Twoja roślina nie stoi w przeciągach, pod wylotem klimatyzacji, albo wentylacji. Przestaw ją w inne miejsce, jeżeli może być narażona na zimne powiewy.

✨ Przesuszenie podłoża: jeżeli Twoja roślina ma wyjątkowo suche podłoże, końcówki jej liści mogą zacząć brązowieć.

✨ Zbyt niska wilgotność powietrza: szczególnie zimą może pojawić się problem ze zbyt suchym powietrzem. Zastosuj tacę nawilżającą albo ustaw niedaleko nawilżacz powietrza.
Zobacz w sklepiePati z Malezji
Zobacz jak może wyglądać w domu