Jak nawozić?

Coraz więcej z Was zgłasza się do nas z pytaniem o to, jak nawozić swoje rośliny. Jak ze wszystkim, co związane z roślinami - to bardzo proste, ale warto wiedzieć kilka rzeczy.


Po co nawozić i z czego powinien się składac dobry nawóz roślinny?

Tak jak my potrzebujemy pożywienia, tak rośliny do prawidłowego funkcjonowania potrzebują składników odżywczych. Poza węglem, wodorem i tlenem, które biorą udział w fotosyntezie, 13 pierwiastków pobieranych z gleby jest uznawanych za niezbędne do życia rośliny - to znaczy, że jak ich nie będzie, rozwój rośliny będzie zaburzony. Te 13 pierwiastków dzieli się na makro i mikroelementy. W składnikach makro mamy azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg) i siarkę (S). Do grupy mikroelementów należą: chlor (Cl), żelazo (Fe), miedź (Cu), bor (B), cynk (Zn), mangan (Mn) i molibden (Mo).


W naturze wszystkie te pierwiastki (i jeszcze trochę) byłyby w glebie dzięki wszelkiej maści rozkładającej się materii organicznej. W naszych donicach trudno o takie procesy, dlatego musimy suplementować podłoże tak, żeby było dla naszych roślin wartościowe.

 

Ze wszystkich pierwiastków niezbędnych roślinom to azot (N), fosfor (P) i potas (K) są kluczowe i to na nich opierają się nawozy do roślin. Dobre nawozy zawierają w sobie również pozostałe pierwiastki - sprawdzaj etykietę.

 


Jak analizować skład?

 

Zadajesz sobie czasem pytanie o co chodzi z miriadami typów nawozów? Do roślin zielonych, do kaktusów, do paproci, do roślin kwitnących, etc. Otóż producenci nawozów wykonali już trochę pracy za nas i dowiedzieli się jakie gatunki roślin jakich proporcji tych kluczowych pierwiastków potrzebują. Porównując składy zobaczysz, że każdy z tych typów nawozów ma trochę inną proporcję N-P-K. Mają również różne poziomy tych składników.

Nawóz o podanych w składzie wartościach:

  • N-P-K 9-3-6 oznacza, że w litrze nawozu jest 90ml azotu, 30ml fosforu i 60ml potasu
  • N-P-K 1-0.5-1 oznacza, że w litrze nawozu jest 10ml azotu, 5ml fosforu i 10ml potasu

Do roślin z Plants For Humans najlepiej stosować nawozy dedykowane roślinom zielonym, ozdobnym z liści, etc. Mają zwykle podniesioną wartość azotu i pomagają odpowiednio wybarwiać się liściom.
Organiczny czy syntetyczny?

 
 
  • Organiczne nawozy (bio) zwykle mają w sobie pełną paletę wszystkich pierwiastków potrzebnych roślinom. Są też trochę słabsze (szczególnie jeżeli chodzi o wartości NPK) i jest mniejsze prawdopodobieństwo poparzenia rośliny. Ich działanie jest trochę inne - wpływają na jakość podłoża, które karmi roślinę i często trzeba poczekać dłużej na rezultat. Na opakowaniu nie znajdziemy dokładnych proporcji pierwiastków zawartych w nawozie, niektórzy ogrodnicy zwracają też uwagę na to, że wraz z używaniem organicznych nawozów rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się ziemiórek czy krocionogów.

  • Syntetyczne nawozy (żele, płyny mineralne, etc.) opierają się na podstawowych pierwiastkach N-P-K i zawsze lepiej sprawdzać i wybierać takie, które mają w swoim składzie również pozostałe mikroelementy. Są silniejsze i działają niemal natychmiast. Radzimy stosowanie połowy zalecanej na opakowaniu dawki tych nawozów - pamiętaj, że przenawożenie nie przyspieszy wzrostu, ale poparzy korzenie rośliny. Nigdy nie podawaj roślinom dawek większych niż podane na opakowaniu - tylko zaszkodzisz.
 

Wybór między organicznym, a syntetycznym nawozem jest sprawą indywidualną, ale trzeba wiedzieć z czym się liczyć w przypadku stosowania każdego z nich. Rośliny nie odczują różnicy pomiędzy pierwiastkami z naturalnego, a tymi z syntetycznego nawozu.
Pałeczki, płyny, kroplówki

 

Znów - to sprawa indywidualna - chodzi o to, że działają inaczej.

  • Pałeczki - to często wolno uwalniające się nawozy, mogą być organiczne albo syntetyczne. Ich główną zaletą jest łatwość stosowania, małe prawdopodobieństwo przenawożenia i długi czas działania - można zapomnieć o nawożeniu nawet na 3 miesiące. Minusem jest to, że działają dość lokalnie, tzn. wokół siebie i wsadzone daleko od korzeni nie będą działać optymalnie.

  • Płyny i żele - dodaje się je do wody przed podlewaniem. Działają natychmiast, są bardzo łatwo przyswajalne. W przypadku syntetycznych nawozów w płynie - dla bezpieczeństwa roślin lepiej stosować mniejsze dawki niż zalecane na opakowaniu.

  • Kroplówki mają adekwatną nazwę - tak jak u ludzi, powinny być stosowane
    w wyjątkowych przypadkach - przez opiekunów, którzy doskonale znają swoje rośliny i ich potrzeby. Z naszego doświadczenia jest to szybki sposób na poparzenie roślin i nie zalecamy stosowania ich przez początkujących opiekunów.

Jeżeli zaczynasz z roślinami, wybieraj między pałeczkami, a płynnymi nawozami. Wybierz to, czym będziesz potrafić się posługiwać.

 Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

W poprzednim życiu była menadżerką w korporacjach, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutajCo mówią nasi klienci?