O co chodzi z wilgotnością powietrza i roślinami?

3 sensowne sposoby
na podniesienie wilgotności powietrza

Dobre życie z rośliną buduje się trochę podobnie jak życie z drugim człowiekiem - na wczesnym etapie dobrze jest poznać skąd delikwent pochodzi i zrozumieć w jakich warunkach rósł w naturze. #naturynieoszukasz #lifecoach Otóż wiele roślin, które wprowadzamy do naszych domów to rośliny tropików - kochają słońce i ciepły deszcz. W ich miejscach jest ciepło, wilgotno, wiatr łagodnie (albo i dramatycznie) buja łodygami. Brazylia, Malezja, Indonezja, Meksyk, Gwatemala, Wenezuela - to tylko niektóre z ojczyzn wielu popularnych gatunków, które trzymamy w mieszkaniach.

 

 

Oprócz braku słońca, który można rozwiązać sztucznym doświetlaniem, ważnym elementem, który wpływa na dobrostan naszej domowej dżungli jest wilgotność powietrza. Zimą, kiedy mamy włączone ogrzewanie, wilgotność powietrza we wnętrzach spada poniżej 30%! To niezdrowe nawet dla ludzi! Zdecydowana większość roślin (nawet kaktusów) preferuje wilgotność powyżej 40%, wiele gatunków wymaga wilgotności powietrza powyżej 60%.Objawy zbyt niskiej wilgotności powietrza

I znów - z roślinami trochę jak z ludźmi - przyczyn słabego samopoczucia może być wiele i często są ze sobą połączone, ale jest kilka symptomów, po których rozpoznajemy, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho:

 

 

Końcówki liści robią się brązowe i suche
Z tym objawem jest trochę jak z gorączką u ludzi - coś jest nie tak i może być wiele powodów, ale jedną z rzeczy, które należy sprawdzić jest wilgotność powietrza

 


 

Liście zaczynają się zwijać
Rośliny regulują poziom wody za pomocą procesu, który nazywa się transpiracją - chodzi o to, że woda paruje przez nadziemne części rośliny. Kiedy tracą dużo wody z liści przez parowanie (jest ciepło od ogrzewania) i wokół jest sucho, to liście starają się ten proces ograniczyć i zaczynają się zwijać w rolki i kurczyć. W akcie ostatecznej desperacji potrafią nawet pozbyć się liści.

 


 

Pojawiają się nieproszeni goście
Przędziorki, małe roztocza, które kochają suche powietrze. Nazywają się słodko, ale to mordercy.Rośliny, które są szczególnie wrażliwe na przesuszone powietrze

 

Są rośliny bardziej niż inne wyczulone na przesuszone powietrze. Przede wszystkim to takie, które mają delikatne, wąskie liście. Jak jest sucho i woda intensywnie paruje z takich chusteczkowych liści, to szybko się robi problem (w opozycji do np. grubych szpad sansevierii). Poniżej kilka gatunków wrażliwych na wilgotność powietrza i tego jak reagują kiedy jest zbyt sucho:

  • Kencje, areki, chamedory (palmy), paprocie: końcówki liści robią się brązowe, suche i kruche
  • Strelicje, krotony: liście zwijają się tak jakby chciały się skurczyć
  • Kalatee, alokazje: momentalnie pojawiają się na nich przędziorki
 Jak podnieść wilgotność powietrza dla roślin?

Spryskiwanie letnią wodą jest dla wielu roślin (nie wszystkich) bardzo przyjemne i pomaga, ale szczególnie zimą działa na bardzo krótko i jeżeli masz twardą wodę, to na liściach pojawi się osad. Jeżeli widzisz, że Twoim roślinom jest źle i podejrzewasz, że powodem jest suche powietrze to masz kilka sensownych opcji:

 

 

1.Nawilżacz powietrza

To najbardziej sensowna opcja, która pomoże roślinom i Tobie. Jakość powietrza poprawi się w całym pomieszczeniu i wszyscy będą lepiej oddychać. Oferta nawilżaczy jest bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich potrzeb i na swoją kieszeń.

 


 

2. Podstawka z wodą
Trochę chłopska metoda, ale naprawdę dobrze się sprawdza jako lokalne podniesienie wilgotności i nie jest wizualnie inwazyjna. Zwykle wykorzystujemy podstawkę, która ma średnicę o jakieś 8cm większą niż średnica donicy. Do podstawki wsyp kamyczki/keramzyt i zalej wodą tak, żeby ich zupełnie nie przykryć - na nich będzie stała donica. Następnie na takiej konstrukcji ustaw donicę z rośliną. Uważaj przy tym, żeby woda w podstawce nie dotykała spodu donicy. Woda z tacki będzie sobie parować i lokalnie podnosić wilgotność powietrza. Trzeba pamiętać, żeby regularnie dolewać wody do podstawki.

 


 

3. Terraria
Woda, którą oddaje w transpiracji roślina jest zatrzymywana w małym światku zamkniętej przestrzeni. Jest wersja premium dla małych roślin i to są piękne szklane terraria, albo mniej piękna i mniej premium (a w zasadzie zupełnie nie piękna i zupełnie nie premium), ale bardzo skuteczna - przezroczyste foliowe worki zakładane na roślinę. Wykorzystujemy tę metodę w krytycznych sytuacjach (np. kiedy roślina jest chora) i naprawdę świetnie się sprawdza w wyprowadzaniu rośliny z dramatu niskiej wilgotności. W donicę wbij tyczki i na nich oprzyj przezroczysty worek, w którym zamkniesz roślinę. Zdziwionym znajomym mów, że masz hobby i to uprawa roślin.

To trzy sprawdzone sposoby, które skutecznie poprawią zimową kondycję Twoich roślin, ale możesz też wspomagać rośliny grupowaniem (rośliny w grupie tworzą sobie lokalny mikroklimat) i przeniesieniem ich do zwykle bardziej wilgotnego pomieszczenia (np. do widnej łazienki).Dla załamanych - rośliny odporne na przesuszone powietrze

Jeżeli nie chcesz walczyć z wilgotnością powietrza w domu (co znaczy, że jesteś naszą siostrą, albo naszym bratem) to są rośliny, którym suche powietrze za bardzo nie przeszkadza. Rośliny o grubych, woskowych liściach albo pokrytych mikro-włoskami są zwykle mniej wrażliwe na utratę wody i suche powietrze. Grubosz, sansevierie, starzec, sukulenty, zamiokulkasy, aspidistra, aloes, nolina, ceropegia to tylko niektóre z roślin , które może nie lubią suchego powietrza, ale znoszą je zdecydowanie lepiej od innych.

Dlaczego rośliny z Plants For Humans?

Rośliny klasy A

Sprowadzamy nasze rośliny wyłącznie z uznanych szklarni, które Royal Flora Holland ocenia jako "Class A grower". Najwyższa ocena jakości jest reprezentacją zarówno odporności roślin, ale też ich urody.

Dostawa pod drzwi

Po tym jak wybierzesz swoją roślinę sprowadzimy ją ze szklarni specjalnie dla Ciebie. Możemy ją przesadzić do donicy, zawiązać kokardkę na prezent i razem
z instrukcją obsługi dostarczymy pod Twoje drzwi.

Nie zostaniesz sam

Wiemy, że możesz czuć się niepewnie
z nową rośliną - z nami nie zostaniesz sam po zakupie. Gdy tylko będziesz mieć pytanie wystarczy, że napiszesz do nas
i pomożemy Ci dobrze opiekować się Twoją dżunglą.


Dopiero zaczynasz ? Zobacz rośliny z którymi salon rośnie łatwo


Dla tych, którzy myślą, że nie mają ręki do roślin. Dla tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać w sobie pierwotnego ogrodnika. Oto rośliny, które będą szczęśliwe pozostawione same sobie.

Co mówią o nas nasi klienci?

"Nie znam się na roślinach, ale dobrze czuje się w przestrzeniach z żywą zielenią. Ekipa z Plants For Humans doradziła, pomogła, zainspirowała i dostarczyła Kamę, którą nie mogę się nacieszyć. Cios i sztos! Polecam wszystkim, którzy boją się, że nie ogarną tematu. Z taką pomocą na pewno się uda!"

Maciej G.

8 LUT 2019

"Niedawno do naszej rodziny dołączyła urocza Alicja. Świetnie się zaaklimatyzowała z koleżankami i kolegami i dumnie zdobi salon. Piękna i pożyteczna! Uszkodzone liście świetnie służą zabiegom kosmetycznym :) Plants jak zawsze extraklasa 💪🏻🌿"

Anna Ż.

9 MAJ 2019

"Sylwia jest piękna, zdrowa, dorodna i bardzo oryginalna. Mimo że często odwiedzam kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze, nigdzie takiej nie widziałam. Stanowi idealną ozdobę mojego salonu. Serdecznie polecam."

Dagmara W.

21 WRZ 2019Czym jest Plants For Humans?


Jesteśmy miejscem online z roślinami i o roślinach,
które zaprojektowaliśmy tak, żeby Ci się udało. Nazywają nas "gabinetem psychoterpii dla osób, którym do tej pory nie wyszło z roślinami". Potrafimy znaleźć roślinę idealną dla Ciebie. Dowieziemy Ci ją do domu i powiemy Ci co robić, żebyście żyli razem długo i szczęśliwie.