Aspidistra elatior (Aspidistra wyniosła) - pielęgnacja
💡 Jest rośliną niemal nie do zdarcia
🌱 Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści
🚫 Unikaj nadmiernego podlewania i nie zostawiaj wody w podstawce/osłonce
Jak dbać o Twoją Aspidistrę?
Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Aspidistrę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.
Światło
To jest idealna roślina do ciemniejszych kącików - takich, gdzie światła w ciągu dnia jest bardzo mało. Za to Aspidistrom będzie ciężko w bardzo jasnych miejscach - bezpośrednie promienie poparzą im liście. Najlepiej jeżeli postawisz swoją 2-3m od okna.
Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.
Woda
Aspidistry nie znoszą mokrych korzeni. Dlatego podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy połowa ziemi w donicy dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu. Jeżeli Aspidistra stoi w ciemnym miejscu to może się zdarzyć, że będziesz ją podlewać nawet raz na 2-3 tygodnie.
Wilgotność powietrza
Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.
Temperatura
Najlepiej czuje sięmiędzy 10-24 st. C.
Nawożenie
Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę nawozu - nie cześciej niż raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.
Toksyczność
Jest bezpieczna dla wszystkich domowników.
Częste pytania
Jeżeli liście Aspidistry opadają i robią się chrupiąco-jasnobrązowe to znak, że brakuje jej wody. Ciemnobrązowe miękkie liście są za to sygnałem, że podlewasz ją zbyt często. Podlewaj swoją roślinę kiedy nawet 3/4 podłoża w donicy przeschło - nie dopuść do tego, żeby korzenie stały w wodzie.
Za niska wilgotność powietrza
Aspidistry radzą sobie najlepiej w słabym i rozproszonym świetle. Wschodnie i północne wystawy są dla nich najodpowiedniejsze. Ciemniejsze miejsca spowalniają wzrost, ale zbyt dużo bezpośredniego światła sprawi, że liście zmienią kolor na jasnobrązowy. Jeżeli tak się stanie — odetnij wszystkie brązowiejące liście i umieść roślinę nieco dalej od okna, aby zapobiec ponownym uszkodzeniom słonecznym.
Chociaż Aspidistry są odporne na wiele różnych roślinnych chorób i ataków szkodników, nadal mogą być podatne na chorobę nazywaną plamistością liści. Najczęstszymi objawami plamistości liści są ciemnobrązowe plamy z żółtym obszyciem.
Plamistość liści zwykle pojawia się w wyniku zalegania wody na liściach, ale może być też oznaką nadmiernego podlewania.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych chorób grzybiczych i bakteryjnych, kluczowa jest dobra cyrkulacja powietrza w podłożu (dlatego oddychające donice się przydają), dobrze przepuszczalna gleba, dbanie o to, żeby liście były i generalnie mniej wody w podłożu. Unikaj pozostawiania wody na liściach z podlewania z góry lub silnego spryskiwania, nie pozostawiaj na roślinie dużych kropli wody, która może nie odparować.
Możesz użyć oleju neem lub miedzianu do leczenia plamistości liści — zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Plamy nie staną się ponownie zielone, ale leczenie pomoże im się rozprzestrzeniać.
Odetnij mocno porażone liście czystymi nożyczkami lub sekatorem i zdezynfekuj ostrze między każdym cięciem. Pamiętaj, aby trzymać zainfekowane rośliny z dala od innych roślin doniczkowych. Nigdy nie spryskuj rośliny, jeśli podejrzewa się plamistość liści, ponieważ może to pomóc w rozprzestrzenianiu się.
Podlewaj tylko wtedy, gdy górne 50-75% podłoża w donicy jest suche.
Aspidistra elatior (Staś z Japonii)
Aspidistry to nie tak popularne, ale nieskończenie łatwe w obsłudze rośliny. Nie ma łatwiejszej. Nic nie trzeba przy nich robić, a wręcz - należy przy nich nic nie robić.
Zobacz jak może wyglądać w domu