Cissus discolor — pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Bogdana. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Bogdan potrzebuje jasnego miejsca z rozproszonym światłem. Bezpośrednie promienie słońca mogą poparzyć jego delikatne liście. 

Bogdan kocha światło, jeśli stanie w ciemniejszym zakątku naszego domu nie będzie szczęśliwy. 

Najlepiej czuje się przy wschodnich i zachodnich oknach. Jeśli Twoje okno wychodzi na południe - upewnij się, że Bogdan zamieszka kilka metrów od okna. 

Woda

Podłoże w donicy powinno być stale delikatnie wilgotne. Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby ziemia całkowicie sucha. Bogdan jest wrażliwy na przelanie. Nie będzie szczęśliwy, jeśli zafundujemy mu błotko w donicy. 

Warto stale kontrolować podłoże w donicy. Najlepszym sposobem jest wetknięcie palca wskazującego do donicy. Podlewajmy roślinę, dopiero gdy górne 3-5 cm podłoża dobrze przeschnie, jednocześnie dbając o to, aby ziemia pozostawała wilgotna w głębszych warstwach donicy. 

Wiosną i latem roślina potrzebuje regularnego podlewania. Jesienią i zimą, gdy do naszych domów wpada mniej światła zmniejszamy częstotliwość podlewania, jednocześnie pilnując tego, aby podłoże nie przesychało całkowicie. 
Wilgotność powietrza

Bogdan w naturze rośnie w lasach tropikalnych. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością lub w towarzystwie nawilżacza powietrza. Jeśli nie posiadasz nawilżacza- zadbaj o regularne zraszanie liści lub postawić roślinę na podstawce nawilżającej. 
Temperatura

Bogdan najlepiej czuje się w temperaturze od 21 do 27°C.
Nawożenie

W okresie wzrostu (od końca marca do połowy września) warto dokarmiać roślinę nawozem. Gorąco polecamy nawóz Bio-Growmarki Bio-Bizz. 
Toksyczność

Tak! Bogdan nie zaszkodzi Twoim zwierzakom.
Częste pytania:

Tu problemem może być zbyt niska wilgotność powietrza. Upewnij się, że roślina nie stoi przy kaloryferze. Postaraj się regularnie zraszać liście rośliny lub postaw donicę na tacy nawilżającej. 

Upewnij się, że podłoże w donicy nie przesycha kompletnie. Powinniśmy pilnować tego, aby podłoże w donicy było stale delikatnie wilgotne.  

Miękkie i żółte liście to najczęściej znak, że roślina narzeka na zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie. Bogdan najlepiej czuje się w wilgotnym podłożu, ale nigdy nie powinno być bardzo mokre. Korzenie rośliny mogą być wtedy narażone na gnicie. 

Warto przesadzić roślinę i podlać roztworem środka grzybobójczego (np., Miedzian).
Zobacz w sklepie
Bogdan z Jawy
Zobacz jak może wyglądać w domu