Jak podlewać rośliny?

Raz w tygodniu czy codziennie? Pół szklanki czy pół butelki? Z kranu czy odstaną? Podlewanie roślin to błaha czynność, która nasuwa mnóstwo pytań i wątpliwości. Krok po kroku opowiemy Ci, jak podlewać rośliny tak, żeby były szczęśliwe.

Ile wody potrzebują rośliny?

Największą sztuką w opiece nad roślinami jest utrzymywanie podłoża w takim stanie, żeby było jak najbardziej zbliżona do tej w jej naturalnym środowisku. Jakkolwiek trudno odtworzyć w domu zewnętrzne zjawiska pogodowe i to w dodatku tropikalne, to staramy się je trochę zasymulować.

Przede wszystkim podlewamy dokładnie, powoli, dookoła rośliny. To ważne, żeby całe podłoże było nawilżone. Często w donicy jest posadzonych kilka sadzonek i dlatego trzeba okrążyć wszystkie, żeby żadnej nie pominąć. Podlewamy aż woda wypłynie dołem donicy. 

Lej śmiało — możesz solidnie podlać swojego ukochanego kaktusa, ale upewnij się, że zanim ponownie zafundujesz mu ulewę, ziemia w donicy kompletnie wyschnie. Jeżeli posiadasz paprotki, które uwielbiają wilgoć, nie możesz dopuścić do tego, by ich ziemia wyschła. Kluczem jest podlewanie dopiero, gdy podłoże zdąży odpowiednio przeschnąć. 

Żeby ułatwić Ci zadanie, na Plants For Humans przy każdej z roślin umieściliśmy informację na temat tego, jak często powinny być podlewane.

Kiedy podlewać?

Zdecydowana większość roślin domowych lubi kiedy ich ziemia lekko przeschnie. By upewnić się, czy już jest czas podlewania, najlepiej stosować prostą sztuczkę z palcem.

Zanim podlejesz swojego zielonego przyjaciela, wetknij palec na kilka centymetrów w głąb ziemi - korzenie są dopiero poniżej powierzchni - i sprawdź czy gleba już przeschła. Jeżeli jest wilgotna, nie ma sensu znów podlewać, daj roślinie wykorzystać zapasy wody do końca. Na korzeniach, które stoją w wodzie, łatwo rozwijają się grzyby, które są cichymi mordercami roślin i strasznie trudno z nimi walczyć.

Szczególnie trzeba uważać na przełomie lata i jesieni — zmieniają się temperatury i ilość światła. Często wielu opiekunów przelewa wtedy swoje rośliny. Kwiaty doniczkowe, które gromadzą wodę, czyli np. kaktusy, sukulenty czy zamiokulkasy wystarczy podlewać raz na miesiąc lub nawet rzadziej.

Rozmiar donicy ma znaczenie

Podłoże w mniejszych donicach będzie suche zdecydowanie szybciej niż w dużych. Jeżeli masz dwie takie same rośliny — jedną w mniejszej, drugą w większej donicy — ta w większej będzie potrzebowała podlewania rzadziej.

W zależności od pory roku, nasłonecznienia czy temperatury (oraz samej rośliny) podłoże będzie różnie wysychać. Czasem będzie to parę dni, a czasem nawet ponad miesiąc.

Duże rośliny warto solidnie podlać (powoli, dookoła), aż podłoże dobrze się nawilży. Kolejne podlewanie fundujemy roślinie dopiero wtedy, kiedy podłoże będzie suche przynajmniej na głębokość naszego palca.

Harmonogram

Rośliny żyją swoim życiem i nie bardzo chcą się dopasować do sztywnych harmonogramów. Podlewanie ich taką samą ilością wody, tego samego dnia tygodnia, może przysporzyć więcej kłopotu niż pożytku. Szczególnie przy zmianach pór roku należy zmienić rutynę podlewania. Lepiej regularnie sprawdzać palcem ziemię i na tej podstawie zdecydować, czy już jest moment na podlanie, czy jeszcze poczekać. Każda żywa istota będzie miała swoje indywidualne wymagania i fanaberie, podobnie jest z roślinami!

Jaka woda?

W naszych miejskich domach woda w kranie jest uzdatniana, często chlorem. Różne rośliny różnie radzą sobie z dodatkami z oczyszczalni, niektórym to za bardzo nie przeszkadza, po innych widać to od razu.

Lekarstwem jest metoda naszych babć, czyli "woda odstana" — czyli taka, która odstoi 24 godziny. Zawsze po zakończeniu podlewania napełnij konewkę na następny raz - chlor sam się ulotni.

Rośliny pokazują

Podłoże to gąbka, a w roślinie jest mnóstwo mikrorureczek, które zasysają wodę. Kiedy rureczki są wypełnione wodą roślina jest napięta. Kiedy wody zaczyna brakować — napięcie spada i roślina też jakby opada. To pierwszy objaw. Kiedy będziesz już dobrze znać swoją roślinę, to będziesz widzieć z daleka, że potrzebuje podlania. Daj sobie czas.

Twoja roślina pokaże Ci czy dobrze podlewasz:

  • Jeżeli na liściach pojawiają się żółte plamy: możliwe, że podlewasz za dużo, albo nie masz prawidłowego odpływu w donicy
  • Jeżeli liście tracą napięcie, marszczą się albo zwijają się w trąbkę: sprawdź czy ziemia nie jest sucha. Niektóre rośliny wolą bardziej tropikalne warunki i w ten sposób mogą Ci mówić, że potrzebują więcej wody lub większej wilgotności powietrza

Lanie wody

Podsumowując, lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale większą ilością wody. Najlepiej robić to dopiero po teście palca. Wiele roślin daje znać po sobie, że chcą pić — ich liście marszczą się lub lekko opadają. Jednak żółknące od dołu liście są oznaką przelania, więc jeżeli zauważysz to u siebie - daj im odpocząć!