Rhipsalis baccifera 'Oasis'

Jak dbać o Błażeja z Kostaryki?
(Rhipsalis baccifera 'Oasis'.)

Pielęgnacja

Błażej w swoim naturalnym środowisku, żyje w symbiozie z drzewami. Ma bardzo delikatny i płytki system korzeniowy, który w naturze nie rozwija się w ziemi. Z tego powodu przy przesadzaniu pamiętaj, by nie dociskać ziemi. To zapobiegnie uszkodzeniom korzeni rośliny.

Światło

Błażej nie radzi sobie dobrze z bezpośrednimi promieniami słońca. Jego patyczkowate pędy, od ostrych promieni mogą zrobić się żółte i wątłe. Wschodnia ekspozycja będzie mu najbardziej odpowiadać.

Woda

Błażej nieznośni przesuszeń, dlatego bardzo ważne jest dla jego, by był podlewany regularnie. Najlepiej małymi ilościami wody, ale częściej, raz w tygodniu wystarczy. Poczekaj, aż podłoże w donicy przeschnie. Częste podlewania dużą ilością wody natomiast może spowodować przelanie i doprowadzić do gnicia korzeni.

Wilgotność powietrza

Lubi wilgotne powietrze, ale nie jest ono mu bardzo potrzebne. Będzie wdzięczny, jeśli raz na jakiś czas spryskasz go mgiełką, lub postawisz na tatce nawilżającej.

Temperatura

Rhipsalis, w naturze, rośnie w lasach, gdzie temperatura nie spada poniżej 15°C. Postaraj się, by w jego otoczeniu zawsze było ciepło.

Składniki odżywcze

Poradzi sobie bez nawożenia. Jeśli jednak bardzo chcesz dokarmić Błażeja, rób to tylko raz na miesiąc w okresie od wiosny do jesieni.

Toksyczność

Jeżeli ktoś przypadkiem go zje, to nic się nie stanie.