Sansevieria trifasciata 'Laurentii'

Jak dbać o Stefana z Nigerii?
(Sansevieria trifasciata 'Laurentii' )

Pielęgnacja

Sansevieria jest bardzo wytrzymała, właściwie pancerna. Rośnie powoli i doskonale znosi zaniedbania. Będzie Ci towarzyszyć przez wiele lat, pod warunkiem, że nie przesadzisz z podlewaniem.

Światło

Uwielbia ciepło i światło, ale poradzi sobie też w bardziej cienistym zakątku. Im mniej światła, tym wolniej będzie rosła

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

Stefana można skrzywdzić w zasadzie tylko na jeden sposób - zbyt częstym podlewaniem. Dlatego podlewaj bardzo oszczędznie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas go podlać, to lepiej tego nie robić. Latem mniej więcej raz na dwa tygodnie, zimą raz na miesiąc.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Raz na jakiś czas możesz zmyć kurz, który osadził się na szpadach Stefanka.

Temperatura

Sansewierie (wężownice) lubią ciepło, nie trzymaj ich w temperaturze poniżej 15 st. C. Dobrze się czują w temperaturze do 29 st. C.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę nawozu do kaktusów raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.

Toksyczność

Kontakt soków Stefanka ze skórą może powodować lekkie podrażnienie.