Jak dbać o Judytę z Borneo (Scindapsus pictus 'Trebie')?

Jak dbać o Judytę z Borneo?
(Scindapsus pictus 'Trebie')

Pielęgnacja

Judyta w naturze wspina się ku koronom drzew lasu tropikalnego. Możesz ją dość często przycinać - dzięki temu będzie gęstsza. Jej pędy można dowolnie oplatać wokół podpór, albo puszczać swobodnie, żeby spływały swobodnie jak kurtyna.

Światło

Najlepiej będzie jej w rozproszonym świetle - mocne promienie słońca mogą poparzyć jej delikatne liście. Za to w zbyt ciemnym miejscu jej urocze plamki zaczną zanikać i będzie bardzo wolno rosnąć.

Wschodnie i zachodnie okna są dla niej najlepsze.

Woda

Pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sprawdzaj palcem czy podłoże jest już gotowe na nową dawkę wody. Judyty nie lubią kiedy ich korzenie stoją w wodzie.

Podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

Wilgotność powietrza

Scindapsusy lubią wilgotne powietrze. Będzie wdzięczna jeśli znajdzie się niedaleko nawilżacza powietrza lub tacki nawilżającej.

Temperatura

Bardzo źle znosi zimno, nie narażaj jej na temperaturę niższą niż 16°C. Najlepiej rośnie kiedy jest w jej otoczeniu od 18 do 29°C.

Składniki odżywcze

Kiedy widzisz, że rośnie i wypuszcza nowe pędy (wiosną i latem), podawaj 1/2 standardowej dawki nawozu raz na tydzień. Jesienią i zimą nie podawaj nawozu.

Toksyczność

Nie pozwalaj nikomu jej jeść - próby zjedzenia jej mogą powodować podrażnienie jamy ustnej i wymioty.