Calathea (Kalatea) - pielęgnacja

💡 Jest rośliną, która ma swoje wymagania

🌱 Przyjrzyj się jak jej liście tańczą - wieczorem składają się do pionu, a rano szeroko rozkładają swoje piękne liście

🚫 Uważaj na kranową wodę - może poważnie zaszkodzić Twojej roślinie


Jak dbać o Twoją Kalateę?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Kalateę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 

Odmiany Kalatei

 

Światło

Najlepiej będzie jej w rozproszonym świetle - mocne promienie słońca mogą poparzyć jej delikatne liście. 

Wschodnie i odsłonięte północne okna są dla niej najlepsze.

 


Woda

Pozwól 1/4 górnej warstwy ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sprawdzaj palcem czy podłoże jest już gotowe na nową dawkę wody. Podlewaj aż zobaczysz wodę w podstawce — pamiętaj tylko, żeby później odlać nadmiar wody.

Jeżeli brzegi liści Twojej rośliny staną się żółte, albo będą wyglądały jakby były poparzone — to najprawdopodobniej wina wody z kranu. Kalatee są bardzo wrażliwe na składniki, które mogą się w niej pojawić. Najlepiej wtedy podlewać roślinę wodą destylowaną, albo 
odstaną przez co najmniej 12h.

Podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.


Wilgotność powietrza

Kalatee kochają wilgotne powietrze. Będzie wdzięczna jeśli znajdzie się niedaleko nawilżacza powietrza lub na tacy nawilżającej. Widna łazienka, albo kuchnia to dobre miejsca dla tej rośliny.


Temperatura

Najlepiej rośnie kiedy jest w jej otoczeniu od 18 do 29°C. Uważaj na przeciągi i nagłe zmiany temperatur.


Nawożenie

Kiedy widzisz, że rośnie i wypuszcza nowe pędy (wiosną i latem), podawaj 1/2 standardowej dawki nawozu raz na tydzień. Jesienią i zimą nie podawaj nawozu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Kalatee są nietoksyczne i bezpieczne dla zwierząt w Twoim domu.

 


 Częste pytania

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej rośliny mogą się zwijać. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.


Przesuszenie

Twoja Kalatea lubi podłoże, które jest stale nieco wilgotne. Upewnij się, że nie przelewasz, ani nie przesuszasz swojej rośliny. Najlepiej, jeżeli będziesz utrzymywać stały harmonogram podlewania zawsze kiedy górne 3-4cm podłoża w donicy będzie suche.

Jeśli przypadkowo pozwolisz, żeby podłoże Kalatei całkowicie wyschło, zobaczysz jak jej liście wiotczeją, opadają, zaczynają brązowieć i zwijać się. Jeśli ziemia jest bardzo sucha w całej doniczce, należy ją dokładnie namoczyć. Najlepiej wstawić wtedy całą roślinę do miski z wodą i pozwolić jej dobrze "naciągnąć" wodę do podłoża. Takie naciąganie będzie trwało jakieś 30-45min. Po tym czasie ekstremalnie przesuszona Kalatea powinna wstać.

Woda kranowa
Kalatee są bardzo wrażliwe na kranową wodę — prócz poparzenia i brązowych brzegów jej liście mogą zacząć się zwijać. Jeżeli widzisz takie objawy zacznij podlewać swoją roślinę wodą destylowaną, albo przynajmniej odstaną wodą kranową.

Przeciąg
Zimne powietrze i przeciągi mogą sprawić, że Twoja roślina zacznie zwijać liście. Upewnij się, że nie stoi w miejscu, w którym na nią wieje, ani nie doświadcza zbyt niskich temperatur.

Zbyt niska wilgotność powietrza

Twoja Kalatea jest rośliną tropikalną, więc będzie się dobrze rozwijać w bardziej wilgotnym środowisku. Zwiększ wilgotność wokół rośliny, regularnie spryskując liście, używając tacki z kamykami lub przesuwając w pobliżu nawilżacza.

Kalatee

To wymagająca roślina, ale dla urody jej liści warto się postarać.  

Zobacz w sklepie

 

Zobacz jak może wyglądać w domu