Donice z terakoty - za czy przeciw?

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci około 2 minut.


Wybór odpowiedniej donicy dla naszej rośliny jest istotny, ale niekoniecznie decydujący o powodzeniu uprawy. Za to kiedy już zdecydujemy się samodzielnie zagłębić w temat donic, osłonek i materiałów, z których są wykonane, to możemy się trochę zagubić. Sama od początku roślinnej przygody korzystam z donic terakotowych i jestem ich szczerą orędowniczką.


  • Najważniejsze to posadzić roślinę do donicy z odpływem.
  • Podstawową zaletą terakoty jest to, że oddycha, co chroni przed chorobami i niweluje błędy pielęgnacyjne.
  • Przez to, że terakota chłonie wodę, bez odpowiedniego zabezpieczenia może zostawić ślad na drewnianej podłodze, albo meblach.

Wielu ludzi pozostawia rośliny w plastikowych donicach produkcyjnych i przez dłuższy czas to rozwiązanie jest absolutnie wystarczające. Jeżeli już decydujemy się przesadzać roślinę z donicy produkcyjnej, to w zasadzie jest jedna ważna rzecz, do której bardzo zachęcam wszystkich amatorów zieleni. Przesadzaj do donic z odpływem i podstawką. To zdecydowanie ułatwi późniejszą opiekę.


Z czasem na donicach terakotowych pojawiają się nieregularne przebarwienia - to naturalne zjawisko. Niektórzy uwielbiają patynowienie tych donic, inni za tym nie przepadają.


Zalety i wady donic terakotowych


Donice z odpływem mogą być wykonane z wielu materiałów, ale szczególnie te większe rozmiary donic wraz z rozmiarem stają się dość drogie. Oprócz tego, że terakota jest stosunkowo tanim materiałem, to jej cechy bardzo dobrze sprawdzają się jako opakowanie korzeni naszych roślin. Poniżej krótko wypunktowałam zalety i wady donic terakotowych w kontekście uprawy roślin w domu.

Zalety

  • Porowata struktura terakoty sprawia, że ścianki donicy ‘oddychają'. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć skutków przelania i chorób związanych z podłożem.
  • Sama donica wskazuje kiedy podłoże już wyschło, ale też pokazuje, że woda, której używamy jest twarda - to właśnie ten stylowy, patynowy osad. To związki wapnia i sole, których rośliny nie potrzebują. Obecność tego osadu to wskazówka, żeby raz na jakiś czas przepłukać podłoże wodą destylowaną - nadmiar soli się wypłucze.
  • Donice z terakoty bardzo dobrze radzą sobie ze zmianami temperatur - nagrzewają się i chłodzą powoli dzięki czemu korzenie nie doświadczają wysokich amplitud temperatur.
  • W porównaniu z donicami z innych materiałów - nie są drogie, szczególnie te dużych rozmiarów.

 

Wady

  • w związku z tym, że same chłoną wodę trzeba bardzo uważać na czym je stawiamy. Po jakimś czasie po podniesieniu donicy z drewnianej podłogi albo mebla może się okazać, że pozostawiła na nim ślad. Pod terakotowymi podstawkami warto postawić korkowe podkładki
  • przez to, że podłoże paruje też przez ścianki rośliny, które lubią wilgotne podłoże mogą wymagać częstszego podlewania


Rośliny, które bardzo dobrze czują się w terakotowych donicach


Terakota świetnie nadaje się do sukulentów, kaktusów i innych roślin, które lubią szybko schnące podłoże.Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Od lat z sukcesem buduje swój domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj


Co mówią nasi klienci?