Droga roślin do Twojego domu


W Plants For Humans sprowadzamy rośliny ze szklarni dopiero po tym, kiedy wiemy, że trafią do nowego domu. Nie trzymamy ich nigdzie na zapas. Podróż roślin ze szklarni do naszego Punktu Przesadzania trwa jeden dzień. Potem spędzają w nim jeszcze jeden pod naszą opieką, kiedy je przesadzamy do odpowiedniego podłoża i większych donic, myjemy i przygotowujemy. Jeżeli jesteś z Warszawy, rośliny przyjadą do Ciebie zwykle już 3. dnia od wyjazdu ze szklarni, jeżeli zamawiasz rośliny z dostawą kurierem, będą pod Twoimi drzwiami 6.-7. dnia od wyjazdu ze szklarni - wciąż w szklarniowej, idealnej formie.

Czas dotarcia rośliny do Twojego domu to 3-7 dni


Ten maksymalnie skrócony czas między szklarnią a Twoim domem i minimalna ilość podróży ma ogromny wpływ na formę rośliny i łatwość adaptacji w nowym miejscu. Na pewno widzisz, że rośliny - od tych najmniejszych doniczkowych słodziaków, do największych drzew - ustawiają się “do słońca”. W ten sposób optymalizują swój proces fotosyntezy - ustawiają swoje zielone części tak, żeby produkować tyle energii ile potrzebują do życia i wzrostu. Każda zmiana miejsca i warunków świetlnych rujnuje całe ustawienie. Odpowiednie obrócenie liści (rośliny muszą fizycznie obrócić liście) to ogromny wysiłek i wydatek energetyczny. Im mniej takiej pracy roślina wykona, zanim trafi do Twojego domu, tym lepiej.

Schemat dowozu w Warszawie

Schemat wysyłki na całą Polskę

Schemat odbiorów osobistych

Więcej o tym jak pakujemy i przygotowujemy rośliny do podróży przeczytasz tutaj.

Za starych czasów...


Zbudowaliśmy ten proces zupełnie inaczej, niż wyglądał dotychczas. W tradycyjnym świecie sklepów fizycznych rośliny trafiają na półkę często dopiero tydzień po wyjeździe ze szklarni. Po drodze trafiają do hurtowni roślinnych, magazynów, czy na giełdy gdzie nie są jeszcze rozpakowywane po podróży ze szklarni - spędzają ten czas na wózkach, w kartonach i foliach ochronnych. Dopiero stamtąd jadą do sklepu, w którym też spędzają zwykle co najmniej kilka dni.

Ostatecznie, w tym tradycyjnym świecie, nierzadko zabieraliśmy do domu rośliny, które od prawie 3. tygodni były już poza szklarnią. W tym czasie zmieniały miejsce, za każdym razem musiały przyzwyczajać się do nowych warunków świetlnych, odpowiednio ustawić liście do optymalnej fotosyntezy (co kosztuje je mnóstwo energii), często stały w sklepowych przeciągach i niekoniecznie trafiały na odpowiednich opiekunów po drodze.

A na końcu trzeba jeszcze było znaleźć odpowiednią donicę i samodzielnie przesadzić naszą roślinę.

Tak było, ale na szczęście - już nie jest.

Czas dotarcia rośliny do Twojego domu może wynieść nawet 21 dniNapisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Od lat z sukcesem buduje swój domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj