Hodowla roślin egzotycznych - kompleksowy poradnik

Uprawa roślin egzotycznych w naszym klimacie wymaga odpowiedniej wiedzy i dobrego podejścia. Egzotyczne gatunki kwiatów i roślin doniczkowych pochodzą głównie z bardzo ciepłych rejonów świata, a panujące tam specyficzne warunki są niemożliwe do odtworzenia w umiarkowanym klimacie. Ważne jest więc umiejętne sadzenie, dobór podłoża i sposób pielęgnowania rośliny, tak aby mogła rosnąć i cieszyć nasze oczy.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są optymalne warunki do wzrostu tropikalnych roślin i poznasz najważniejsze tajniki ich uprawiania w domu.

Spis treści

Wybieramy egzotyczne rośliny

Na rynku ogrodniczym można znaleźć najpiękniejsze okazy roślin tropikalnych o imponujących rozmiarach, oryginalnych liściach i pięknych kwiatach i są to nie tylko piękne, wysokie, rozłożyste palmy. Na początek możesz posadzić małe, doniczkowe rośliny, które przy dobrych warunkach zaczną się pięknie rozrastać, pokazując swoje egzotyczne piękno.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą egzotycznych roślin, postaw na gatunki, o które będziesz w stanie zadbać. Oto przykłady roślin z tropików, od których warto rozpocząć swoją uprawę:

Scindapsus pstry - pnąca roślina występująca na obszarze Azji, Afryki i Australii. Hodowana w doniczkach wytwarzają efektywne pędy osiągające nawet kilka metrów długości. Posiada ozdobne, sercowate, skórzaste liście w kolorze ciemnozielonym z delikatnymi, srebrzystymi plamkami na powierzchni.

Sansevieria Masoniana - rzadka odmiana Sansewierii pochodząca z zachodniej Afryki Równikowej, o wyjątkowo szerokich i mięsistych liściach z brązowozłotą obwódką. Rośnie dość wolno, ale jest bardzo wytrzymała, dlatego świetnie sprawdzi się w domowej uprawie początkującego hodowcy roślin tropikalnych.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - to roślina pochodząca z Meksyku, występująca w lasach tropikalnych. Charakteryzuje się atrakcyjnie ukształtowaną blaszką liściową, na której z wiekiem pojawiają się dziury. Monstera dziurawa wyróżnia się majestatyczną postawą i zielonymi liśćmi.

Kalatea aksamitna (Calathea rufibarba) - roślina pochodząca z Ameryki Środkowej o unikalnych, długich liściach w kolorze zielono-bordowym i z miękkimi włoskami pokrywającymi liście i łodygę. Tworzy wysokie, zwarte kępy liści, a w hodowli doniczkowej może urosnąć nawet do 1 metra.

Warunki niezbędne do wzrostu egzotycznych roślin

Podstawą uprawy roślin egzotycznych jest zapewnienie im stabilnych warunków i odpowiedniego miejsca. Najważniejsze aspekty, o jakie należy się zatroszczyć, to: temperatura i wilgotność powietrza, poziom nasłonecznienia, rodzaj podłoża, częstotliwość podlewania.

Większość roślin egzotycznych pochodzi z lasów tropikalnych. gdzie panują stałe, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza wynikająca z częstych opadów. W warunkach domowych większość roślin tropikalnych preferuje jasne miejsca z rozproszonym nasłonecznieniem. Dlatego warto je ustawiać w pobliżu okien zabezpieczonych roletą lub żaluzją.

Optymalna temperatura dla roślin egzotycznych to 20-25 stopni Celsjusza. Nie lubią one niskich temperatur i chłodnych miejsc, a także nagłych zmian temperatury i przeciągów. Z tego powodu nie powinny być ustawiane na oknach, zwłaszcza w okresie zimowym.

Poza tym zimą, gdy w mieszkaniach i domach działa ogrzewanie, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pobliżu rośliny na przykład poprzez spryskiwanie liści, by zapewnić jej optymalną wilgotność powietrza.

Sekrety pielęgnacji - od nawożenia do przycinania

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla rośliny to dopiero początek. Uprawa obejmuje także nawożenie i odpowiednie pielęgnowanie roślin. Szczególnej troski wymagają młode rośliny, które należy przesadzać co dwa, trzy lata do odpowiednio dużej doniczki. Należy też dobrać odpowiednie podłoże.

Większość roślin tropikalnych preferuje podłoża przepuszczalne, próchnicze, bogate w składniki odżywcze i utrzymujące wilgoć. Z kolei kaktusy i sukulenty potrzebują bardzo przepuszczalnej ziemi z dużą zawartością piasku i żwiru. Dlatego nie można zapomnieć o drenażu, na przykład z keramzytu, wermikulitu, perlitu, zmielonej kory czy włókna kokosowego w celu zapewnienia przewiewnego i przepuszczalnego podłoża. Uchroni to rośliny przed zastojami wody i gniciem korzeni.

Rośliny tropikalne wymagają umiarkowanego lub obfitego podlewania w okresie wiosny i lata, natomiast ograniczonego podlewania podczas zimowego spoczynku. Do podlewania najlepiej używać odstanej wody przegotowanej, wody destylowanej lub deszczówki.

Niektóre z nich, na przykład Calathea potrzebuje częstego nawadniania i dużej wilgotności powietrza. Z kolei sukulenty, na przykład Grubosze wolą rzadsze, ale obfitsze podlewanie. Zimą wystarczy je podlać raz w miesiącu, a latem raz na 3 tygodnie.

Aby rośliny zachowały piękny i zdrowy wygląd, niekiedy wymagają przycinania. Dotyczy to zwłaszcza krzewów ogrodowych i roślin pnących. Przy pomocy odpowiednich narzędzi ogrodniczych i właściwej techniki można pozbyć się nieestetycznych, chorych i uszkodzonych części rośliny bez naruszania jej zdrowych tkanek. Przycinanie pobudza roślinę do rozkrzewiania się, pozwala nadać jej pożądaną wielkość oraz wpływa na intensywność kwitnienia i owocowania.

Zmagania z chorobami i szkodnikami egzotycznych roślin

Rośliny egzotyczne są narażone na wystąpienie chorób i szkodników mogących zagrażać ich zdrowiu. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych, dlatego bardzo ważne jest, by kontrolować poziom nawodnienia gleby i do niej dostosowywać częstotliwość podlewania.

Innym zagrożeniem dla roślin uprawianych zwłaszcza w ogródkach i pomieszczeniach są owady, takie jak mszyce, mączliki, roztocza, wciornastki i przędziorki. Gdy zauważymy problem, warto jak najszybciej odizolować chore rośliny od zdrowych i zastosować odpowiednie zabiegi przeznaczone do zwalczania chorób i szkodników. Niekiedy konieczna może się okazać wymiana podłoża i przesadzenie rośliny do nowej doniczki, by zlikwidować źródła infekcji.

Ochrona egzotycznych roślin w okresie zimowym

Trudnym okresem dla roślin egzotycznych jest zima, zwłaszcza gdy uprawiamy je w ogrodzie. Niskie temperatury to ich wróg, dlatego trzeba o nie zadbać w okresie zimowym. Rośliny młode i o małych wymiarach należy przenieść do pomieszczenia o stabilnej temperaturze, natomiast rośliny duże trzeba przykryć półprzezroczystą agrowłókniną lub wnieść do szklarni czy innego pomieszczenia, jeżeli jest taka możliwość.

Może Cię zainteresować: Jak zimować w Polsce bananowca?