Integracja roślin doniczkowych z nowoczesnym wnętrzem

Rośliny ozdobne – zwłaszcza te duże - doskonale czują się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie mają dużo przestrzeni oraz mogą zaprezentować się w pełnej krasie. Umiejętnie wprowadzone do Twojego domu, mogą go ożywić, podkreślić jego niepowtarzalny styl, lub całkowicie odmienić jego charakter. Poświęć więc na to zadanie nieco czasu, a osiągnięte efekty z pewnością Cię zaskoczą!

Nowoczesne wnętrza bez roślin ozdobnych tracą na wyglądzie. Nawet jeden duży, odpowiednio wyeksponowany okaz może odmienić całkowicie charakter Twojego domu i nadać mu przytulności. Ponadto obecność roślin w domu sprzyja Twojemu samopoczuciu, jak i zdrowiu.

Zastanawiasz się, jak wprowadzić kwiaty do nowoczesnych wnętrz? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jakie gatunki roślin najbardziej pasują do współczesnych mieszkań. Poznaj nasze pomysły na efektowne aranżacje wnętrz z wykorzystaniem roślin, jako żywych dekoracji.

Wybór roślin idealnych do nowoczesnych wnętrz

Jakie rośliny pasują najbardziej do nowoczesnych wnętrz? Idealnie sprawdzą się w nich dekoracyjne monstery dziurawe oraz różnego rodzaju palmy, a także jukka oraz fikus, które mogą nie tylko udekorować dane pomieszczenie. Ze względu na fakt, że same zachwycają pięknym wyglądem, to podkreślają styl i nadają niepowtarzalnego charakteru wnętrzom, w jakich się znajdą. Ze względu na ich duże rozmiary najlepiej będą się czuły i prezentowały w dużych dekoracyjnych donicach.

Jeśli nie chcesz zagłuszać i pozbawiać się wolnej przestrzeni, możesz do dekoracji swojego mieszkania sięgnąć po kaktusy lub sukulenty. Niektóre potrafią zaskoczyć swoją formą, a gdy zakwitną oczarować unikalnymi kwiatami. Są przy tym niezbyt kłopotliwe w uprawie. Małe ozdobne doniczki mogą udekorować Twój parapet, dzięki czemu wniosą świeżość do domu, ale nie będą zabierały miejsca.

W Twoim nowoczesnym mieszkaniu mogą też z powodzeniem pojawić się rośliny wiszące. Idealnie nadające się do stworzenia ciekawych dekoracji jak na przykład zielona ściana.

Odpowiednio dobrane do wnętrza rośliny mogą dodać mieszkaniu charakteru i wnieść do niego więcej życia. Niektóre zwłaszcza duże i egzotyczne gatunki roślin potrafią też nadać wnętrzu unikalności i sprawić, że przebywanie w nim będzie prawdziwą przyjemnością.

Rośliny, które zagoszczą w pomieszczeniach, gdzie przebywasz w celu oderwania się od codzienności, pomogą Ci się zrelaksować. Poprawią też znacząco mikroklimat w nim panujący, dzięki czemu wpłyną korzystnie na Twój nastrój i kondycję psychiczną.

Sprawdź również: Rośliny w stylu urban jungle – jak stworzyć miejską dżunglę w domu?

Efektowne aranżacje z wykorzystaniem kwiatów doniczkowych

Jak możesz udekorować swoje mieszkanie, sięgając po kwiaty doniczkowe? Rozwiązań jest dużo. Oto kilka z nich.

Podstawę stanowią kwiaty doniczkowe ustawione na parapecie czy komodzie, a pojedyncze okazy na stole. Chcąc stworzyć z nich efektowną kompozycję, zdecyduj się na zastosowanie jednej konkretnej metody. Na przykład wybierz różne okazy roślin, ale w jednym kolorze lub te same gatunki, ale w różnych kolorach. Taki wesoły akcent z pewnością zwróci uwagę Twoich gości, a Ciebie będzie wprawiać zawsze w dobry humor.

Innym pomysłem na gustowne, a jednocześnie niezwykle ciekawe wkomponowanie Twoich roślin w nowoczesne wnętrze, może stanowić efekt domowej dżungli. Jak go uzyskać? W tym celu wystarczy zgromadzić wybrane kwiaty doniczkowe w jednym miejscu np. w rogu salonu i ustawić je kaskadowo. Zacznij od tych najwyższych, potem ustaw kwiaty średniej wielkości, a kaskadę zakończ jednym czy dwoma kwiatami o niewielkim rozmiarze.

Kaskady roślin możesz też ustawić na schodach. Wykorzystaj w tym celu takie gatunki jak: filodendron, sukulenty, paprocie czy bluszcz. Taka kompozycja sprawi, że Twoje wnętrze zyska na oryginalności. Kaskady kwiatów doniczkowych będą też przyciągały wzrok. Dzięki temu możesz w sprytny sposób odciągnąć uwagę gości od niekorzystnych elementów Twojego wnętrza.

W aranżacji wnętrz o niewielkim metrażu możesz swoje kwiaty doniczkowe podwiesić pod sufitem. Użyj do tego celu modnych plecionych kwietników wiszących z makramy.

Wiszące ogrody to także doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy Twoje mieszkanie jest niezbyt duże. Jak stworzyć taką zieloną efektowną aranżację? W tym celu możesz użyć specjalnych konstrukcji, które umożliwią powieszenie na nich doniczek z kwiatkami. Równie dobrze sprawdzą się tu umieszczone w odpowiednim ustawieniu półki. Idealnie w tym celu nadają się wszelkie pnącza oraz paprocie.

Może Cię zainteresować: Boho w domu – jak rośliny mogą wzbogacić ten styl?

Rośliny i minimalistyczny design – jak to pogodzić?

Jeśli posiadasz nowoczesne wnętrze w stylu minimalistycznym, nie musisz skazywać się na ustawienie kilku kwiatków na parapecie. Pomysłów na wprowadzenie roślinności do takiego pomieszczenia jest więcej.

Pierwsze rozwiązanie to wykorzystanie jednego dużego, ale interesującego okazu np. o unikalnym kształcie liści czy fantazyjnych kwiatach. Możesz go umieścić w ozdobnej doniczce i ustawić na podłodze, średnie okazy mogą ozdobić regał, czy komodę. Tak wyeksponowany kwiat nie zaburzy panującej w Twoim pomieszczeniu harmonii.

Inny pomysł to ustawienie naprzeciwko siebie dwóch bliźniaczych roślin. Mogą one stanąć np. po przeciwległych stronach kanapy czy innego siedziska.

W minimalistyczne wnętrza doskonale wkomponowują się także maleńkie sukulenty bądź/oraz kaktusy. Będą one się niezwykle ciekawie prezentowały, gdy powiesisz je na ścianie, tworząc z nich określony geometryczny wzór. Takie rośliny możesz też umieścić w specjalnych szklanych bombkach lub w malutkich jedno – bądź wielokolorowych doniczkach.

Z Twoim minimalistycznym wnętrzem będą się też doskonale komponowały storczyki lub fiołki. Wykorzystaj je, jako pojedyncze roślinne akcenty. Ustaw je na regale między książkami czy trzymanymi na nim drobiazgami. Zwróć jednocześnie uwagę, aby miały zapewniony jak najlepszy dostęp do światła dziennego.

Wykorzystanie donic i osłonek w aranżacji wnętrz

Przy wprowadzaniu roślin do nowoczesnych mieszkań sporą rolę odgrywają pojemniki, w jakich się one znajdują. Mowa tu o donicach ozdobnych i osłonkach.

Dekoracyjne donice mogą przybierać zaskakujące formy i kształty. Dzięki temu Twoje kwiaty będą pełniły funkcję żywej unikatowej ozdoby. Przykładem takich donic, które już od bardzo długiego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem, są donice ala głowy i twarze. Pasują do nich rośliny rozłożyste i bujne, które imitują włosy. Taki element dekoracyjny może wprowadzić do Twojego wnętrza niecodzienny charakter.

Nowoczesne wnętrza lubią bardzo dodatki, które podkreślają ich elegancki charakter. Rośliny umieszczone w donicach z materiałów imitujących naturalne surowce jak drewno, czy kamienie szlachetne idealnie nadają się do tego celu. Są jednocześnie stylowe i nowoczesne. Umieszczone w nich kwiaty będą się prezentowały wyjątkowo gustownie.

Wprowadzając rośliny doniczkowe do swojego wnętrza, możesz też wykorzystać osłonki na doniczki. Te w wyrazistych kolorach idealnie zaakcentują obecność Twoich najciekawszych okazów. Natomiast gdy użyjesz osłonek w barwach ziemi lub w pastelach, uzyskasz efekt spójnej i uporządkowanej kompozycji. Dzięki temu w Twoim pomieszczeniu zagości spokój i łatwo będzie Ci się w nim odpoczywać czy relaksować.

Tworzenie zielonych ścian – krok po kroku

Bardzo ciekawym pomysłem na wkomponowanie roślin w nowoczesne wnętrze, stanowią zielone ściany. Ich wykonanie jest niezwykle proste, a zalety niezliczone.

Zieloną ścianę możesz wykonać, używając gotowych stelaży z doniczkami. Do jej stworzenia możesz też użyć kratownicy bądź metalowego kwietnika, na którym możesz zawiesić doniczki. Pamiętaj też o tym, aby zabezpieczyć ścianę przed wilgocią lub pleśnią.

Do tego typu konstrukcji idealnie nadają się:

  • rośliny kwitnące: storczyk czy skrzydłokwiat;
  • rośliny płożące ozdobne: zielistka czy bluszcz pospolity.

Ten rodzaj zielonej dekoracji wniesie naturalny klimat do Twojego wnętrza. Rośliny będą też wytwarzały doskonały mikroklimat, poprawiały jakość powietrza oraz pochłaniały dźwięki.