Aloe arborescens - pielęgnacja

💡 Jest rośliną niemal nie do zdarcia 

🌱 Idealnie mieści się na parapecie, dobrze się sprawdzi jako ozdoba jadalnianego stołu

🚫 Przede wszystkim unikaj nadmiernego podlewania


Jak dbać o Twój Aloes?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swój Aloes. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło - jakie miejsce w domu?

Aloes lubi jasne miejsca pełne rozproszonego światła. Najlepiej jeżeli będzie stać w miejscu, w którym światło jest dostępne przez większą część dnia.

Południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.


Woda - jak podlewać?

Aloesy lubią solidne podlewanie, a potem okres suszy. Podlej tak, żeby odrobina wody wyleciała dołem donicy na podstawkę. Odlej nadmiar wody. Kolejne podlewanie zafunduj swojemu aloesowi dopiero kiedy mniej więcej 2/3 podłoża w donicy przeschnie. To zwykle jakieś 2-3 tygodnie. Zimą może być jeszcze rzadziej.

Aloesy zdecydowanie lepiej radzą sobie z niedoborem wody, niż z przelaniem. Jeżeli masz wątpliwości, czy już nadszedł czas podlewania - poczekaj jeszcze kilka dni.


WIlgotność powietrza - czy jest mi potrzebny nawilżacz?

Dobrze znoszą niską wilgotność powietrza. Nie musisz się tym przejmować.


Temperatura - czy mogę wystawić latem na dwór?

Najlepiej czuje się między 18-29 st. C. Latem możesz wystawić swój Aloes na balkon, albo na taras. Temperatury poniżej 5 st. C. mogą mu zaszkodzić - pilnuj, żeby go schować, kiedy temperatury w nocy będą spadać poniżej bezpiecznej granicy. 


Nawożenie - czym nawozić?

Zdecydowanie lepiej radzą sobie z niedoborem składników mineralnych, niż z nadmiarem - możesz podawać nawóz nawet raz na dwa miesiące. Możesz podawać zrównoważony nawóz do roślin zielonych (BioGrow), ale aloesy lubią trochę inny nawóz niż większość roślin zielonych. Najbardziej odpowiednie są nawozy bogate w fosfor. 


Toksyczność - czy podgryzające zwierzęta są bezpieczne?

Żel aloesu pomaga na rany, ale po spożyciu jest toksyczny. Pilnuj, żeby nikt go nie zjadł.


Szkodniki

Jest bardzo niewiele szkodników, które atakują aloesy.


Choroby

Gnicie korzeni spowodowane przelaniem jest najczęstszą chorobą aloesów.


Podłoże i donica - jak przesadzać?

Rośnie dobrze niemal w każdym podłożu - ważne, żeby było szybkoschnące. Donica powinna mieć dziurkę z odpływem, żeby nie doprowadzić do gnicia korzeni.


Częste pytania

 

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Aloesu mogą brązowieć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną takiego objawu jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale rzadkie podlewanie.

Kiedy podlewasz swój Aloes, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tylko, żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Kolejne podlewanie zafunduj roślinie dopiero kiedy 3/4 podłoża w donicy będzie suche. Aloesy nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Miękkie, brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Za mało światła
Aloesy potrzebują jasnych miejsc z dostępem do światła przez większą cześć dnia. Jeżeli będzie stał w zbyt ciemnym miejscu będzie marnieć, a jego liście będą się odwijać w dół.

Naturalne żółknięcie
Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 

 

Brakuje mu wody!

Za mało wody

Mimo że Aloes wytrzymuje dłuższe przestoje bez podlewania, to ma swoje granice. Marszczenie się i zwijanie liści jest oznaką zbyt długiej suszy. Podlej go solidnie, odlej wodę, która zbierze się w podstawce. Dopilnuj, żeby kolejny raz był podlany po mniej więcej trzech tygodniach. 
 

 


Aloe arborescens (Alicja z RPA)

Aloes nie potrzebuje wyrafinowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy postawić roślinę w słonecznym miejscu (szczególnie zimą jest to ważne) i rozważnie podlewać. 

Zobacz w sklepie


Zobacz, jak może wyglądać w domu