Chamaedorea elegans (Chamedora wytworna) - pielęgnacja

💡 Jest rośliną niemal nie do zdarcia

🌱 Od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą

🚫 Unikaj nadmiernego podlewania


Jak dbać o Twoją Chamedorę?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Chamedorę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło

Uważa się ją za roślinę znoszącą cień i to prawda. Zniesie cień, ale rośnie najpiękniej w miejscu gdzie ma dostęp do rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie południowego słońca poparzą jej liście.

Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą dla niej najlepsze.


Woda

Palmy są wrażliwe na przelanie i nie znoszą kiedy podłoże jest zbyt długo wilgotne. Podlej ją dobrze, tak, żeby woda wypłynęła na spodek, a potem pozwól ziemi przeschnąć (tak, żeby połowa ziemi w donicy była sucha). Jeśli masz wątpliwości: podlewać, czy nie podlewać, to nie podlewać. Kiedy liście Asi brązowieją to może być znak, że jest przelana (za dużo wody), żółknące liście to sygnał, że należy ją podlewać odrobinę więcej/częściej.


Wilgotność powietrza

Chamedora uwielbia wysoką wilgotność powietrza, więc od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a najlepiej na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą. Raczej nie ustawiaj jej blisko kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche. Kiedy powietrze jest zbyt suche to wzrasta prawdopodobieństwo, że zaatakują ją przędziorki.


Temperatura

Potrzebuje temperatur między 18-28 st. C - pamiętaj o tym wyjeżdżając na wakacje zimą! Uważaj też na przeciągi.


Nawożenie

Palmy rosną baaaaardzo wolno - naprawdę wystarczy, jeżeli podasz jej nawóz wiosną raz. Tak, jeden raz w ciągu całego sezonu jest absolutnie wystarczający.


Toksyczność

Jest nietoksyczna dla ludzi i zwierząt :)


Częste pytania

 

Brązowe końcówki liści są najpewniej sygnałem, że warunki, w których stoi Twoja roślina nie są dla niej optymalne. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody dla brązowiejących końcówek liści.

Niekonsekwentne podlewanie

Do znudzenia - wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Pachiry lubią dość długie przerwy pomiędzy podlewaniami - tak, żeby mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschła. Zdarza się jednak, że ta przerwa jest zbyt długa. Wtedy jej listki tracą coś co nazywa się "turgorem" - tracą napięcie. W takiej sytuacji dobrze jest ją porządnie podlać — powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła dołem. Jeżeli podłoże jest bardzo suche, to woda może po prostu przez nie przelecieć. Wtedy trzeba kilkakrotnie polewać podłoże, aż zacznie chłonąć, albo zanurzyć donicę w wodzie na kilkanaście minut.
Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Chamaedorea ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.

Zbyt gorąco

Chamaedory lubią miejsca raczej na uboczu, z rozproszonym światłem, raczej chłodne. Zdarza się, że liście brązowieją, wiotczeją i opadają ponieważ roślina stoi w zbyt słonecznym i ciepłym miejscu.
 

 


Chamedorea elegans (Asia z Meksyku)

Pochodząca z Ameryki Środkowej Asia wymaga naprawdę niewiele zachodu.  Z pewnością nadaje się do biur i firm o mniej niż idealnych warunkach dla roślin.


Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu