Crassula ovata (Grubosz) - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Janusza. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Postaw swojego grubcia w jasnym miejscu - kocha kąpać się w słońcu. Potrzebuje miejsca, w którym przez co najmniej 5-6h dziennie będzie miał dostęp do bezpośrednich promieni słonecznych. Jeżeli zauważysz, że Twój Janusz traci gęstość, a jego pędy zaczynają się nieładnie wydłużać, to znak, że należy go przestawić w jaśniejsze miejsce.

Południowe okna są dla niego najodpowiedniejsze.
Woda

Pozwól podłożu w donicy całkowicie wyschnąć między podlewaniami. Latem, w zależności od temperatury, słońca, Twoich warunków w domu, to może zająć nawet 10 dni. Zimą podlewanie raz w miesiącu powinno być absolutnie wystarczające.
Wilgotność powietrza

Nie musisz się przejmować wilgotnością powietrza — grubosze dobrze sobie radzą z suchym powietrzem.
Temperatura

Dobrze czuje się w temperaturach między 15-27 st. C.
Nawożenie

Podawaj nawóz tylko dwa razy w roku — raz na początku wiosny i raz latem. To mu zdecydowanie wystarczy.
Toksyczność

Gdaby ktoś zjadł jego liście, mógłby się zatruć. Trzymaj roślinę z dala od zwierząt i dzieci, które mogłyby próbować.
Częste pytania:

Problem z podlewaniem

Zbyt obfite podlewanie lub zbytnie przesuszenie Twojej rośliny może doprowadzić do opadania liści. Sprawdź palcem, czy któraś z tych dwóch opcji jest możliwa. 

Słaby drenaż

Przesadzamy rośliny do donic z dziurką i zabezpieczeniem w postaci keramzytu, żeby woda swobodnie wypływała. Jeżeli przesadziłaś / przesadziłeś swojego grubosza sama / sam do donicy bez dziurki, albo dziurka się przytkała, to jest spore prawdopodobieństwo, że na dole zalega woda. Upewnij się, że woda z podlewania swobodnie wypływa z donicy.

Zła jakość gleby

W Plants For Humans dobieramy podłoże do roślin. Jeżeli przesadziłaś / przesadziłeś swojego grubosza sama / sam, to upewnij się, że do odpowiedniego podłoża. Najlepiej takiego do sukulentów — przede wszystkim chodzi o to, żeby bardzo szybko i równo wysychało.

Niewystarczające światło

Kiedy roślina nie ma wystarczająco światła pozbywa się części swoich liści, których nie jest w stanie energetycznie utrzymać. Pamiętaj, że Twój grubosz potrzebuje 5-6h światła dziennie. Zimą, kiedy mamy mniej światła, opadanie części liści można uznać za naturalne.

Szkodniki 

Sprawdź dokładnie swoją roślinę — szczególnie spody liści, łączenia gałązek i pędów. To tam zwykle ukrywają się szkodniki. To one mogą być sprawcami opadających liści. Nie szalej z rozpaczy jeżeli coś zauważysz — wcześnie wykryte infekcje, szczególnie na dużych i dojrzałych roślinach często są do wyleczenia.

Wahania temperatury

Przeciągi, czy znaczne wahania temperatury mogą zestresować roślinę i doprowadzić do chwilowego gubienia liści. Podróż i zmiana miejsca mogą zadziałać podobnie. Nie martw się — po chwilowym stresie wszystko powinno samo powrócić do normy.

Naturalna odnowa starszych liści

Gubienie starszych liści jest naturalnym procesem u roślin. Jeżeli Twój grubosz zgubił kilka najstarszych listków to nie ma powodów do niepokoju. Najprawdopodobniej to naturalne.

Korzystanie z produktów nabłyszczających liście

Rośliny bardzo nie lubią nabłyszczaczy liści — grubosze mogą zareagować zrzucaniem swoich listków w reakcji na przytkanie nabłyszczaczem.
Zobacz w sklepie
Janusz z Mozambiku
Zobacz jak może wyglądać w domu