Dieffenbachia 'Reflector' — pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Dieffenbachie. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Twoja Dieffenbachia będzie się czuła najlepiej w jasnym miejscu pełnym rozproszonego światła - na przykład przy południowym oknie z firanką, która trochę rozproszy promienie. Bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście. Znosi też ciemniejsze miejsca - może się wtedy trochę wyciągać. 

Wschodnie albo południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.
Woda

Zdecydowanie lubi, kiedy się ją przesuszy. Podlewaj swoją Dieffenbachię kiedy 50-75% podłoża w donicy przeschło. Podlewaj dokładnie, powoli, dookoła rośliny, tylko pamiętaj, aby opróżnić nadmiar wody ze spodka, aby zapobiec gniciu korzeni.
Wilgotność powietrza

Twoja Dieffenbachia poradzi sobie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, ale będzie jej najlepiej kiedy w pobliżu znajdzie się nawilżacz albo kiedy będzie stała na tacy nawilżającej.
Temperatura

Najlepiej czuje się między 18-28 st. C. Przeciągi i nagłe zmiany temperatur mogą sprawić, że straci liście.
Nawożenie

Dodawaj wyłącznie latem - raz w miesiącu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.
Toksyczność

Dieffenbachie są silnie toksyczne. Uważaj, żeby w domu nikt ich nie podjadł, a kiedy zechcesz ją samodzielnie przesadzić załóż rękawice.
Częste pytania:

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Dieffenbachii mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.


Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Dieffenbachii jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale rzadkie podlewanie. 50-75% podłoża w donicy powinno wyschnąć zanim ponownie ją podlejesz. Mimo to staraj się podlewać regularnie i wyczuć właściwy moment — takie gwałtowne przejścia morko-sucho, mokro-sucho mogą stresować roślinę.

Dieffenbachie nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Poparzenie słoneczne


Jeżeli wystawisz swoją Dieffenbachię na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Temperatura

Dieffenbachia lubi warunki między 18 a 28 st. C i wilgotność powietrza na poziomie 60%. Nagłe zmiany powyżej lub poniżej tego zakresu mogą wstrząsnąć rośliną i spowodować, że liście żółkną lub opadają. Staraj się unikać trzymania tej rośliny w nadmiernie gorących pomieszczeniach lub w pobliżu nawiewu klimatyzacji, przeciągów i zimnych okien i drzwi.

Naturalne żółknięcie

Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 
Zobacz w sklepie


Dieffenbachia reflector

Dieffenbachia

Zobacz jak może wyglądać w domu