Spathiphyllum (Spatyfilium, Skrzydłokwiat)

💡 Jest prosty w obsłudze

🌱 Zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie, żeby zapewnić kwitnienie

🚫 Uważaj na wodę kranową - może się okazać zbyt twarda dla Twojego Spathiphyllum


Jak dbać o Twoje Spatyfilium?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoje Spatyfilium. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło

Nie za dużo i nie za mało ;) Bezpośrednie słońce poparzy jego delikatne liście, ale potrzebuje światła, żeby kwitnąć - w cienistym miejscu to się po prostu nie wydarzy.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

 


Woda

Potrzebuje dużo wody i regularnie podawaną. Solidne podlewanie raz na tydzień latem i raz na dwa tygodnie zimą powinno być wystarczające. Gutek jest jedną z niewielu roślin, które zniosą chwilowe zalanie. Przelanie skutkuje czarniejącymi liśćmi. Łatwo rozpoznać kiedy brakuje mu wody - jego liście smutno kładą się na ziemi. Ale nie obawiaj się, jeżeli tak Ci się zdarzy! Podlej go solidnie, albo nawet zanurz w wodzie na chwilę. Po kilku godzinach jego liście wstaną.


Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Dwa razy w roku zabierz go pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.


Temperatura

Lubi ciepło. Najlepiej czuje się między 18-29 st. C.


Nawożenie

Wiosną i latem, kiedy Gutek intensywnie rośne, podawaj mu standardową dawkę nawozu (podaną na opakowaniu). Zimą nawóz nie będzie potrzebny.


Toksyczność

Spathiphyllum jest toksyczne - upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie podgryzają liści.


Częste pytania

 

Skrzydłokwiaty to okazałe rośliny, które są łatwe w pielęgnacji i bardzo okazałe, dzięki ciemnozielonym liściom i dużym, białym kwiatom. To może sprawić, że będzie jeszcze smutniej, gdy liście twojej rośliny zaczną żółknąć.

Niekonsekwentne podlewanie

Do znudzenia - wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Pachiry lubią dość długie przerwy pomiędzy podlewaniami - tak, żeby mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschła. Zdarza się jednak, że ta przerwa jest zbyt długa. Wtedy jej listki tracą coś co nazywa się "turgorem" - tracą napięcie. W takiej sytuacji dobrze jest ją porządnie podlać — powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła dołem. Jeżeli podłoże jest bardzo suche, to woda może po prostu przez nie przelecieć. Wtedy trzeba kilkakrotnie polewać podłoże, aż zacznie chłonąć, albo zanurzyć donicę w wodzie na kilkanaście minut.
Problem z podlewaniem
Skrzydłokwiaty to tropikalne rośliny, które są przyzwyczajone do dużej wilgotności powietrza i wody w podłożu. Wiedząc o tym, łatwo jest się nadmiernie podekscytować i podać więcej wody, niż nasza roślina faktycznie potrzebuje. Opadające lub żółknące liście mogą być oznaką zarówno niewystarczającego podlewania, jak i nadmiernego podlewania.

Ogólną zasadą jest podlewanie skrzydłokwiatu, gdy górne 50% podłoża całkowicie wyschło. Podlewaj dookoła rośliny, dokładnie, aż woda wypłynie z otworu drenażowegona podstawkę.

Jeśli podlewasz częściej, a gleba jest stale wilgotna, korzenie nie mają dostępu do składników odżywczych i tlenu w glebie. Z czasem stale wilgotna gleba spowoduje również gnicie korzeni, co jest poważnym problemem i będzie się manifestowało żółtymi liśćmi.

Skrzydłokwiaty są bardzo odporne i tolerują suchą glebę przez kilka dni. Jednak naprzemienne niepodlewanie i zalewanie rośliny (zupełnie suche i mokre podłoże) może wywołać stres i spowodować, że roślina będzie miała żółte liście, a także chrupiące brzegi liści. Jeśli roślina zbyt długo wysycha, korzenie zaczynają się kurczyć i obumierać. Wtedy, po dokładnym podlewaniu, roślina nie może prawidłowo wchłonąć wilgoci.

W przypadku skrzydłokwiatów ważna jest regularność i wychwycenie właściwego momentu.

Problem z wodą z kranu

Żółknięcie i brązowienie liści może być spowodowane przez wodę z kranu, której używasz do podlewania rośliny. Skrzydłokwiaty są bardzo wrażliwe ja jakość wody - niefiltrowana woda z kranu może zawierać minerały i fluor, które mogą wpływać na zdrowie roślin. Jeśli to możliwe, używaj wody destylowanej lub deszczowej. Jeśli nie jest to możliwe, możesz zostawić trochę wody z kranu na noc, aby zmniejszyć stężenie dodatków. Nawet jeśli używasz filtrowanej wody, skontaktuj się z producentem marki, aby sprawdzić, czy filtr usuwa fluor. 
Problem z oświetleniem
W naturze skrzydłokwiaty rosną pod baldachimami wysokich drzew i preferują jasne miejsca z rozproszonym światłem. Możesz znaleźć takie miejsca blisko okna wychodzącego na wschód lub kilka metrów od okna południowego lub zachodniego. Jeśli okno południowe lub zachodnie ma coś w rodzaju przezroczystej zasłony lub naturalnego cienia z drzewa lub budynku na zewnątrz, roślinę można umieścić nieco bliżej.

Jeśli roślina jest wystawiona na zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, może zacząć wysychać i przybrać blady, wybielony kolor. Spróbuj odsunąć roślinę dalej od okien do miejsca, w którym będzie otrzymywać tylko rozproszone światło, które pomoże im się odbić.

Z drugiej strony, jeśli twoja roślina ma zbyt mało światła, nie może prawidłowo przeprowadzić fotosyntezy, co może prowadzić do żółknięcia liści i braku kwiatów.

Nawożenie
Jeśli żaden z powyższych problemów nie wydaje się być przyczyną, przyjrzyj się temu w jaki sposób nawozisz swoją roślinę. Oznaką braku azotu, żelaza lub magnezu u skrzydłokwiatów jest to, że obszary otaczające żyły na liściach zmienią kolor na żółty. Jest to stan zwany chlorozą. Możesz bezpiecznie nawozić swoją roślinę mniej więcej co 6 tygodni, gdy aktywnie rośnie wiosną i latem. Wstrzymaj nawożenie w miesiącach jesiennych i zimowych.
Szkodniki
Osłabione lub zestresowane rośliny stają się bardziej podatne na inwazję szkodników. Roztocza, takie jak przędziorki, mogą wysysać soki z twojej rośliny. Ten problem szybko objawia się żółknięciem liści. W uprawach domowych zdarzają się tarczniki, wełnowce i przędziorki. Jeśli nie zostaną wcześnie usunięte, te małe szkodniki rozmnażają się i rozprzestrzeniają w zakamarkach. Przeszywające usta owadów wyczerpują twoją roślinę i przyspieszają żółknięcie, zwłaszcza jeśli twoja roślina jest już niezdrowa z powodu słabego oświetlenia, niedoboru składników odżywczych lub niewłaściwej wilgotności podłoża.
Naturalne żółknięcie
Jeśli większość twojej rośliny nadal wygląda zdrowo, a żółkną tylko starsze liście u dołu, to twoja roślina może po prostu je naturalnie odpuszczać, przygotowując się do nowego wzrostu. Twoja roślina naturalnie zrzuci te liście samodzielnie, ale możesz je też usunąć za pomocą czystej pary sekatorów.
 

 


Spathiphyllum (Gutek z Ameryki)

Duże, żywo zielone liście, bardzo dekoracyjne, delikatne kwiaty, a do tego zdolność oczyszczania powietrza - to cały Gutek (skrzydłokwiat). Jeżeli posiadasz elementarną wiedzę o roślinach, to z pewnością poradzisz sobie z utrzymaniem Gutka w dobrej kondycji.


Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu