Dypsis lutescens, znana jako palma areka, to efektowna roślina doniczkowa o delikatnych, pierzastych liściach, która wnosi do wnętrz powiew egzotyki i naturalnej świeżości. Jej bujna, kaskadowa sylwetka i soczyście zielone liście nadają przestrzeni lekkości, tworząc przytulny, tropikalny klimat. Dzięki eleganckiemu wyglądowi i łatwości w pielęgnacji, areka doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach, stając się stylowym i efektownym elementem dekoracyjnym.
Dypsis lutescens |Areca -pielęgnacja
Jak dbać o arekę ?
Światło
- Roślina najlepiej czuje się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem.
- Warto też pamiętać o regularnym obracaniu rośliny (wystarczy przekręcenie jej o kilka stopni przy każdym podlewaniu), dzięki temu wszystkie liście rośliny będą miały dostęp do źródła światła.
- Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą poparzyć jej delikatne liście lub sprawią, że liście naszej rośliny zaczną blaknąć.
Woda
- Podlewaj, dopiero gdy górne 40-50% podłoża w donicy dobrze przeschnie. Wlewaj wodę powoli, cienkim strumieniem, dookoła rośliny, do momentu aż woda zacznie wyciekać przez otwory na dnie donicy.
- Upewnij się, że nadmiar wody nie pozostaje w podstawce lub na dnie osłonki, aby uniknąć gnicia korzeni.
- Podlewaj roślinę wodą o temperaturze pokojowej.
- Dostosuj podlewanie do pory roku. Zimą podlewanie należy ograniczyć, gdyż roślina przechodzi w okres spoczynku i zużywa mniej wody. W cieplejszych miesiącach warto sprawdzać podłoże częściej, ponieważ szybciej wysycha.
Woda do podlewania palmy powinna być filtrowana albo przynajmniej odstana (pozostawiona w konewce na co najmniej 12 godzin). Nadmiar chloru i innych substancji zawartych w kranówce może negatywnie wpływać na roślinę.
Temperatura i wilgotność powietrza
- Palma najlepiej czuje się, gdy temperatura utrzymuje się w przedziale od 16 do 26°C.
- Nie narażaj jej na przeciągi i nagłe zmiany temperatury.
- Areka uwielbia wysoką wilgotność powietrza. W bardzo suchych pomieszczeniach powinniśmy ustawić ją obok nawilżacza powietrza.
- Nie powinna stać blisko kominka i kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche. Powinniśmy też unikać stawiania rośliny pod nawiewem klimatyzatora.
- Szczególnie zimą używanie nawilżacza powietrza może być konieczne.
Podłoże
- Użyj lekkiego, przepuszczalnego podłoża z dodatkiem torfu i perlitu, które pozwoli na dobre napowietrzenie korzeni.
- Na dno donicy warto dodać warstwę keramzytu, który zapewni odpowiedni drenaż.
Nawożenie
- Podawaj zrównoważony nawóz do roślin doniczkowych raz na dwa miesiące w sezonie wegetacyjnym (wiosną i latem).
- Pamiętaj, żeby rozcieńczyć nawóz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a nawet bardziej niż zaleca to producent, inaczej możesz poparzyć korzenie.
- Przez cały rok możesz zraszać jej listki roztworem nawozu dolistnego.
Toksyczność
- Jest bezpieczna dla zwierząt.
Roślina nie zawiera toksycznych substancji.
Zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą Twojej palmie.
-
Przycinanie liści
Regularnie usuwaj żółknące, zniszczone lub uszkodzone liście, odcinając je jak najbliżej podstawy rośliny. Nie tylko poprawisz wygląd rośliny, ale to też także wspiera zdrowy wzrost, kierując energię rośliny na rozwój nowych liści. -
Czyszczenie liści
Gęste liście palmy bardzo chętnie zbierają kurz, co może ograniczać ich zdolność do fotosyntezy. Raz na trzy tygodnie delikatnie przetrzyj liście rośliny rękawiczką z mikrofibry lub miotełką zbierającą kurz. Raz w miesiącu, szczególnie zimą, do czyszczenia warto stosować roztwór z olejku neem i spryskiwać jej liście roztworem z Alg-A-Mic. -
Rotacja doniczki
Aby zapewnić równomierny wzrost, przy każdym podlewaniu delikatnie przekręcaj roślinę dosłownie o kilka stopni zawsze w jedną stronę. Dzięki temu liście będą rozwijać się równomiernie w kierunku światła, co zapobiegnie nadmiernemu pochylaniu się rośliny. - Kontrola szkodników
Areka jest stosunkowo odporna na szkodniki, ale czasami może być atakowana przez przędziorki, tarczniki lub wełnowce. Regularnie sprawdzaj roślinę i w razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego liście mojej areki żółkną?
Poparzenie słoneczne
Jeżeli wystawisz swoją arekę na zbyt intensywne światło, jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Przenieś arekę w miejsce z jasnym, ale rozproszonym światłem. Poparzone liście nie odzyskają swojego pierwotnego wyglądu, ale roślina powinna wkrótce wypuścić nowe, zdrowe liście.
Za niska wilgotność powietrza
Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Zwiększ wilgotność wokół rośliny, używając nawilżacza powietrza lub umieszczając doniczkę na tacy z wodą i kamykami, upewniając się, że dno doniczki nie jest zanurzone w wodzie. Regularne zraszanie liści miękką wodą również pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność.
Szkodniki
Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Jeśli zauważysz obecność małych owadów, lepkie osady na liściach, żółknięcie i opadanie liści to może być znak, że na roślinie pojawili się nieproszeni goście. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.
Dlaczego liście mają brązowe końcówki?
- Za niska wilgotność powietrza. Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Howea ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.
- Zbyt rzadkie podlewanie. Palmy bardzo nie lubią przelania, ale nie powinniśmy też doprowadzić do całkowitego przesuszenia podłoża w donicy. Sprawdzaj regularnie poziom wilgotności podłoża i podlewaj roślinę, gdy górne 40-50% podłoża w donicy będzie już suche.
Szkodniki
Uważaj na popularne szkodniki roślin doniczkowych, takie jak:
-
Przędziorki - Te drobne owady wysysają sok z rośliny. Efektem tego są żółknące liście i ogonki liściowe. Przędziorki mogą być szczególnie problematyczne w warunkach suchych (podczas sezonu grzewczego), które sprzyjają ich rozmnażaniu.
-
Wełnowce - Często występują na roślinach doniczkowych, także na palmach. Wełnowce to owady pokryte białą, bawełnianą substancją, które również żywią się sokiem rośliny. Mogą prowadzić do osłabienia rośliny, żółknięcia liści oraz zahamowania wzrostu.
-
Tarczniki - To małe, ssące owady, które stanowią poważne zagrożenie dla wielu gatunków roślin doniczkowych. Ich obecność można rozpoznać po charakterystycznych, twardych tarczkach przylegających do liści i łodyg. Żerując, tarczniki wysysają soki z roślin, co prowadzi do ich osłabienia, zahamowania wzrostu oraz żółknięcia i opadania liści.
Jeśli znajdziesz któreś z nich, niezwłocznie zastosuj odpowiedni środek zwalczający (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Możesz też skorzystać z naturalnych metod ochrony i zwalczania szkodników na roślinach.