Ficus lyrata (Fikus lirolistny) - pielęgnacja

💡 Ma swoje wymagania 

🌱 Dobrze raz na kilka tygodni przetrzeć liście wilgotną szmatką, żeby usunąć kurz

🚫 Szczególnie ważne jest odpowiednie wyczucie wody i pilnowanie w miarę stałej temperatury


Jak dbać o Twojego Fikusa?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Fikusa. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 

Odmiany Fikusów

 


Światło

W naturze Lyraty rosną w południowo-wschodniej Azji - lubią jasne miejsca z rozproszonym światłem. Kiedy światła jest za mało nowe liście są małe, a te dojrzałe mogą odpadać. Kiedy jest go za dużo liście robią się blade.

Wschodnie i zachodnie okna są super, przesłonięte południowe okna też ok.

 


Woda

Lyrata potrzebuje zdecydowanie mniej wody niż inne fikusy. Tak naprawdę bardzo łatwo go przelać. Pozwól co najmniej połowie podłoża w donicy przeschnąć przed podlaniem. Włóż palec głęboko do ziemi i w ten sposób oceń co się dzieje. Możesz też patrzeć na liście - będą trochę bardziej miękkie niż zwykle - dopiero wtedy jest moment na podlanie.


Wilgotność powietrza

Radzi z niską wilgotnością powietrza, ale warto zadbać o odpowiednie nawilżanie - zdecydowanie potrzebuje go zimą, kiedy grzejniki są włączone. Nie spryskuj jego liści spryskiwaczem. Raz na miesiąc przetrzyj lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry.


Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 16-27 st. C. Uważaj na przeciągi, klimatyzatory, dmuchawy ciepła - Lyraty od nich chorują.


Nawożenie

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - podawanie nawozu kiedy roślina nie jest w fazie wzrostu powoduje poparzenie.


Toksyczność

Kontakt soków ze skórą może powodować podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą liści.

 


 Częste pytania


Jest kilka powodów, dla których liście na Twoim Fikusie mogą pojawiać się plamy. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny.

Brak wody

Brązowe plamy z przesuszenia będą miały suche podpalane lub brązowe obszary, które zaczynają się na krawędzi i powodują zwijanie się liścia. Twoja roślina może wtedy wyglądać na zwiędłą lub suchą, a podłoże może cofnąć się od doniczki. W trakcie podlewania woda przepływa między doniczką a podłożem i nigdy nie dociera do masy korzeniowej.

Sprawdź czy jest 4-5 cm podłoże jest wilgotne czy suche w dotyku? Jeśli więcej niż 50% podłoża jest suche, korzenie Twojego Fikusa mogą nie mieć wystarczającej ilości wody. Podlej go solidnie i upewnij się, że kiedy podlewasz, podlewasz powoli, aż woda swobodnie spływa z dna doniczki, gdzie znajdują się korzenie, do spodka. Zawsze opróżniaj spodek stojącą wodę.

Suche powietrze

Jeśli powietrze wieje na lub w pobliżu liści, przenieś go w miejsce, w którym powietrze nie wieje bezpośrednio na liście. Bezpośredni kontakt z powietrzem bardzo szybko wysuszy Twoją roślinę. Popraw wilgotność powietrza wokół rośliny — zainstaluj nawilżacz powietrza albo tacę nawilżającą, aż sytuacja zacznie się zmieniać. Nie bój się swojej rośliny pod prysznic na zewnątrz lub w wannie. Pozwól wodzie dobrze je wyczyścić.

Przelanie

Brązowe plamy na liściach, które są obramowane na żółto, sugerują obecność bakterii plamistości liści. Kiedy roślina zachoruje na plamistość liści, atakujący grzyb lub bakterie pozostawiają małe brązowe plamki z żółtym brzegiem w miejscach, w których żeruje na liściach. Te plamy mogą różnić się kształtem, kolorem i rozmiarem.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych chorób grzybiczych i bakteryjnych, lepsza cyrkulacja powietrza, dobrze przepuszczalne podłoże, suche liście i mniej wody pomagają kontrolować chorobę liści. Możesz użyć płynnego środka grzybobójczego z miedzianem do leczenia choroby liści lub domowego środka polegającego na wlaniu jednej lub dwóch łyżek sody oczyszczonej i jednej lub dwóch łyżeczek oleju mineralnego do butelki z wodą z rozpylaczem. Dobrze wstrząśnij roztworem, a następnie spryskaj wszystkie zainfekowane obszary rośliny.

Pamiętaj, aby trzymać zainfekowane rośliny z dala od innych roślin doniczkowych. Nigdy nie spryskuj rośliny, jeśli podejrzewasz chorobę liści. Usuń uszkodzone liście, ale nigdy nie usuwaj więcej niż 10% wszystkich liści na raz, żeby nie doprowadzić do szoku rośliny.

 Fikus lirolistny

To odmiana fikusa, która ma swoje wymagania i foszki. Na szczęście wystarczy je znać i wszystko będzie dobrze.

 

Zobacz w sklepie


Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu