Howea forsteriana, Kentia — pielęgnacja

💡 Jest dość prosta w obsłudze, chociaż nie każde miejsce jej odpowiada

🌱 Jej dolne łodygi mogą naturalnie obumierać - to naturalne

🚫 Brązowe końcówki sygnalizują zbyt suche powietrze


Jak dbać o Twoją Kencję?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Kencję. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło

W naturze Leny rosną pod okapem większych roślin. Dzięki temu jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.

Wschodnie i zachodnie okna są super, można ją też postawić w kilkumetrowej odległości od południowego okna.


Woda

Leny lubią solidne podlewanie, ale na pewno nie spodobają się jej "mokre stopy". Dlatego podlewaj ostrożnie i dopiero kiedy 25% ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem 3-4cm wgłąb donicy) podlej ponownie. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. W praktyce latem będziesz pewnie podlewać raz na tydzień, zimą, kiedy jest mniej światła i jest trochę chłodniej raz na dwa tygodnie.


WIlgotność powietrza

Potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza - zbyt suche będzie objawiać się brązowymi końcówkami.


Temperatura

Jest niewybredna jeżeli chodzi o temperatury i znosi szeroki zakres między 1 a 35 st. C. Latem możesz ją wystawić na taras albo balkon - pod warunkiem, że nie będzie na nią świecić bezpośrednie słońce.


Nawożenie

Rośnie dość wolno - podawanie jej nawozu wiosną i latem raz w miesiącu w zupełności wystarczy. Możesz korzystać z nawozu BioGrow, a liście spryskiwać Alg-a-Mic.


Toksyczność

Pachiry nie są toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin. 


Częste pytania


Poparzenie słoneczne

Jeżeli wystawisz swoją Kencję na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.


Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Howea ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.

Szkodniki
Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Pachira może być zaatakowana przez przędziorki, tarczniki, albo wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.

 

To trochę dołujące kiedy patrzymy na rośliny z opadniętymi liśćmi. Marność. Mimo wszystko nie ma co załamywać rąk, ale sprawdzić, czy na pewno wszystko z nią w porządku.

Niekonsekwentne podlewanie

Do znudzenia - wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Pachiry lubią dość długie przerwy pomiędzy podlewaniami - tak, żeby mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschła. Zdarza się jednak, że ta przerwa jest zbyt długa. Wtedy jej listki tracą coś co nazywa się "turgorem" - tracą napięcie. W takiej sytuacji dobrze jest ją porządnie podlać — powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła dołem. Jeżeli podłoże jest bardzo suche, to woda może po prostu przez nie przelecieć. Wtedy trzeba kilkakrotnie polewać podłoże, aż zacznie chłonąć, albo zanurzyć donicę w wodzie na kilkanaście minut.

Zbyt niska wilgotność powietrza

Szczególnie zimą może pojawić się problem z wilgotnością. Liście będą wtedy żółknąć, lub brązowieć od brzegu i opadać. Nawilżacz powietrza, albo taca nawliżająca powinny załatwić sprawę.

Stres

Czy roślina właśnie do Ciebie przyjechała? Czy zmieniła miejsce? Była przestawiana? Czy możliwe, że wydarzyło się coś w jej życiu co ją zestresowało? Bardzo często Pachiry tuż po nawet krótkiej podróży mają opadnięte liście. Nie potrzebują wtedy żadnych dodatkowych zabiegów prócz kilku dni cierpliwości. Jeżeli widzisz nowy wzrost, nie przejmuj się i poczekaj aż sama dojdzie do siebie. 

 


Howea forsteriana, Kencja (Lena z Australii)

Kentia jest jedną z najodporniejszych odmian domowych palm i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym opiekunom.

Kencja

Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu