Howea forsteriana, Kentia — pielęgnacja
💡 Jest dość prosta w obsłudze, chociaż nie każde miejsce jej odpowiada
🌱 Jej dolne łodygi mogą naturalnie obumierać - to naturalne
🚫 Brązowe końcówki sygnalizują zbyt suche powietrze
Jak dbać o Twoją Kencję?
Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Kencję. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.
Światło
W naturze Leny rosną pod okapem większych roślin. Dzięki temu jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.
Wschodnie i zachodnie okna są super, można ją też postawić w kilkumetrowej odległości od południowego okna.
Woda
Leny lubią solidne podlewanie, ale na pewno nie spodobają się jej "mokre stopy". Dlatego podlewaj ostrożnie i dopiero kiedy 25% ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem 3-4cm wgłąb donicy) podlej ponownie. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. W praktyce latem będziesz pewnie podlewać raz na tydzień, zimą, kiedy jest mniej światła i jest trochę chłodniej raz na dwa tygodnie.
WIlgotność powietrza
Potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza - zbyt suche będzie objawiać się brązowymi końcówkami.
Temperatura
Jest niewybredna jeżeli chodzi o temperatury i znosi szeroki zakres między 1 a 35 st. C. Latem możesz ją wystawić na taras albo balkon - pod warunkiem, że nie będzie na nią świecić bezpośrednie słońce.
Nawożenie
Rośnie dość wolno - podawanie jej nawozu wiosną i latem raz w miesiącu w zupełności wystarczy. Możesz korzystać z nawozu BioGrow, a liście spryskiwać Alg-a-Mic.
Toksyczność
Pachiry nie są toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin.
Częste pytania
Poparzenie słoneczne
Jeżeli wystawisz swoją Kencję na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.
Za niska wilgotność powietrza
Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Howea ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.
Szkodniki
To trochę dołujące kiedy patrzymy na rośliny z opadniętymi liśćmi. Marność. Mimo wszystko nie ma co załamywać rąk, ale sprawdzić, czy na pewno wszystko z nią w porządku.
Howea forsteriana, Kencja (Lena z Australii)
Kentia jest jedną z najodporniejszych odmian domowych palm i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym opiekunom.
Zobacz jak może wyglądać w domu