Magda z Jamajki (Philodendron scandens)

Jak dbać o Magdę z Jamajki?
(Philodendron scandens)

Pielęgnacja

Filodendrony są dość odpornymi roślinami. Magda nie sprawia problemów w uprawie i szybko rośnie. Warto raz na jakiś czas przetrzeć liście z kurzu, co ułatwi fotosyntezę i zachęci ją do wzrostu. Zachęcam do regularnego cięcia Twojej Magdy, żeby roślina się rozgałęziła i była zawsze gęsta i piękna (odcinaj wierzchołki młodych pędów).

Światło

Lubi rozproszone światło, zniesie też cień, ale będzie wolniej rosnąć. Kiedy promienie będą padać bezpośrednio na liście mogą się poparzyć - zżółkną i odpadną.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

Wiosną i latem utrzymuj wilgotne podłoże, jesienią i zimą podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu - liście trochę się stracą na sprężystości, ale po podlaniu znów wstaną.

Wilgotność powietrza

Lubi wilgotno :) Szczególnie zimą zadbaj o częste zraszanie, albo umieść roślinę na tacy nawilżającej.

Temperatura

To ważne - Magda lubi ciepło. 24-27 st.C to jest temperatura dla Magdy. Zadbaj o to, żeby temperatura nie spadła poniżej 13 st. C.

Składniki odżywcze

To szybko rosnąca roślina, więc wiosną i latem podawaj jej 1/2 standardowej dawki nawozu raz na dwa tygodnie. Jeżeli widzisz, że jesienią i zimą rosną jej nowe liście podawaj nawóz raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.

Toksyczność

Jest toksyczna. Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.

Widziałeś już nasze porady związane z podlewaniem?