Sansevieria metallica - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Sansewierię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Adaptuje się do różnych warunków. Ciepło i światło to ulubione warunki dla tej rośliny, ale poradzi sobie też w bardziej cienistym zakątku. Im mniej światła, tym wolniej będzie rosła.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.
Woda

Zbyt intensywne podlewanie może poważnie zaszkodzić Twojej Sansewierii. Podlewaj bardzo oszczędnie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas go podlać, to lepiej tego nie robić. Latem mniej więcej raz na dwa tygodnie, zimą raz na miesiąc.
Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Raz na jakiś czas możesz zmyć kurz, który osadził się na szpadach.
Temperatura

Sansewierie (wężownice) lubią ciepło, nie trzymaj ich w temperaturze poniżej 15 st. C. Dobrze się czują w temperaturze do 29 st. C.
Nawożenie

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę nawozu raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.
Toksyczność

Kontakt soków ze skórą może powodować lekkie podrażnienie. Najlepiej pracować w rękawicach, kiedy chcesz wyciąć szpadę. Uważaj, żeby nikt nie zjadł szpad.
Częste pytania:

Sansevierie mogą tygodniami wytrzymać bez podlewania, ale kiedy zapomnimy o niej na zbyt długo jej szpady zaczną się marszczyć i zwijać. 

Brak wody

Susza, która trwa zbyt długo objawia się marszczeniem i zwijaniem się szpad do środka. To ważne, żeby w takiej sytuacji jej nie zalać, ale przed kilka dni delikatnie podlewać co drugi dzień. Po dwóch tygodniach takiego traktowania wróci do siebie. 

Podlewaj swoją roślinę kiedy mniej więcej połowa ziemi w donicy wyschnie. Nie musisz podlewać dużo, żeby była zdrowa. Rzadko, mało, ale regularnie to klucz do utrzymania Sansevierii w dobrej kondycji.

Jest kilka powodów, dla których szpady Sansevierii żółkną - sprawdź, który z nich najlepiej odpowiada Twojej sytuacji.

Przelanie

To zdecydowanie najczęstszy powód żółknących szpad Sansevierii. Te rośliny lubią być podlewane rzadko, mało, ale regularnie. Najlepiej wtedy, kiedy mniej więcej połowa podłoża w donicy wyschnie. Niestety - jest to też potencjalnie śmiertelne dla rośliny. To ważne, żeby zareagować szybko i skutecznie. Najlepiej jeżeli przesadzisz roślinę do nowego podłoża, po drodze usuwając uszkodzone korzenie (będą brązowe lub czarne). 

Niekonsekwentne podlewanie

Wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Sansevierie nie potrzebują częstego podlewania, ale okresy regularnego podlewania, potem kompletnej suszy, potem znów nagłego intensywnego podlania mogą wywołać stres, który objawi się żółknącymi szpadami. Postaraj się ustabilizować swoją rutynę podlewania.

Szkodniki

Osłabiona przelaniem, nadmiernym przesuszeniem, czy nagłą zmianą miejsca (np.  wystawieniem na bezpośrednie słońce bez przyzwyczajenia) roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Przędziorki, tarczniki, albo wełnowce mogą zaatakować Twoją roślinę. Jak najszybciej po zidentyfikowaniu szkodnika oczyść dokładnie roślinę wilgotną ściereczką i zastosuj odpowiedni środek na sprawcę szkody.  
Zobacz w sklepieAndrzej z RPA
Zobacz jak może wyglądać w domu