Co wpływa na żywotność roślin doniczkowych?

Grasz w zielone? Jeśli wkręciłeś/aś się w uprawę roślin i zainwestowałeś/aś w kwiaty i doniczki, musisz poznać zasady, dzięki którym zapewnisz swoim zielonym współlokatorom jak najlepsze warunki do życia! Przecież nie chcesz ich stracić, prawda?

Większość kwiatów doniczkowych należy do roślin wieloletnich. Tylko niektóre rośliny doniczkowe standardowo uprawiane w domach to rośliny jednoroczne lub rośliny dwuletnie.

Uprawa roślin może iść gładko, pod warunkiem, że nie ignorujesz reguł gry. Najistotniejsze zasady dotyczą nasłonecznienia i nawadniania kwiatów. Istotnym czynnikiem w kontekście żywotności roślin doniczkowych jest również podłoże i nawożenie oraz temperatura otoczenia i wilgotność powietrza.

Nie przewidzisz długości życia poszczególnych okazów, ale możesz zrobić wszystko, by jak najdłużej były efektowną ozdobą Twojego domu!

Odpowiednia uprawa roślin doniczkowych to właściwe nasłonecznienie

O tym, że rośliny potrzebują światła do życia na pewno wiesz. Temat fotosyntezy przerabiałeś/aś przecież na lekcjach biologii w szkole podstawowej.

Niedobór światła i jego skutki

Czym grozi niedobór lub brak światła w przypadku kwiatów doniczkowych? Niemożność przeprowadzania fotosyntezy będzie skutkowała tym, że roślina nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości odżywczych związków organicznych dla samej siebie. No i tlenu dla Ciebie.

Konsekwencją zaburzenia procesu fotosyntezy poprzez dostarczenie roślinie zbyt małej, jak na jej potrzeby, ilości światła może być chloroza liści. To fizjologiczna choroba, która objawia się żółknięciem liści. Osłabiona roślina stopniowo marnieje i zaczyna być cieniem samej siebie.

Nadmiar światła i jego skutki

Zanim jednak rzucisz się do wyciągania wszystkich roślin z cienia i ustawiania ich na południowym parapecie…

Nadmiar światła słonecznego, zwłaszcza tego padającego bezpośrednio na ich liście, również może zaszkodzić Twoim kwiatom! Tylko niektóre okazy dobrze się odnajdują w pełnym słońca miejscu. Należą do nich przede wszystkim kaktusy, a także grubosz, juka czy wilczomlecze.

Jednym z częściej popełnianych błędów w kontekście wyboru miejscówki dla kolejnych zielonych egzemplarzy jest wyjście z założenia, że roślinom tropikalnym na pewno będzie potrzebne dużo światła. Tymczasem większość z nich w naturalnych warunkach rośnie w niższych warstwach lasów tropikalnych, w cieniu zdecydowanie większych i bardziej okazałych drzew.

Nadmiar światła słonecznego padającego bezpośrednio na delikatne liście zielonych wrażliwców może powodować ich oparzenia oraz przegrzanie całej rośliny.

W Plants For Humans wiemy, jak ważna jest ilość światła dla poszczególnych okazów. Dlatego szczegółowo opisujemy wymagania w tym zakresie każdej rośliny, która przechodzi przez nasze ręce. Zdecydowana większość kwiatów doniczkowych preferuje jasne stanowiska, na których jednak światło pada na liście niebezpośrednio, np. przez firankę.

Zapewnij odpowiednie podłoże kwiatom doniczkowym

Właściwie dobrane podłoże powinno zapewniać roślinom przede wszystkim pożądaną przepuszczalność i poziom pH. To od tych czynników będzie zależała skuteczność nawadniania i łatwość poboru substancji odżywczych z gleby.

Większość roślin doniczkowych preferuje lekkie i przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Wybrane okazy będą lepiej rosły i kwitły w glebach cięższych, bardziej zwartych i wyraźnie kwaśnych.

Konsekwencją niewłaściwie dobranego podłoża może być zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin oraz choroby korzeni. Zwarta i nieprzepuszczalna gleba będzie również zatrzymywała duże ilości wody wokół korzeni, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem gnicia rośliny.

Zamawiając kwiaty z przesadzaniem w Plants For Humans masz pewność, że te zostały wyposażone w optymalne dla siebie podłoże, które będziesz musiał wymienić dopiero za 2-3 lata. Oczywiście otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat podłoża, które dana roślina preferuje!

Nie przesadzaj z nawodnieniem, ale też nie zapominaj o nim

Woda jest niezbędna do życia roślin. Bez niej stosunkowo szybko więdną, gubią liście i usychają. Specjaliści wskazują, że równie groźny jest nadmiar wody, który w krótkim czasie może doprowadzić do zgnicia korzeni, a następnie pędów i łodyg. Przelane rośliny bardzo często trudno odratować!

Gdy przyjdzie czas na podlanie danego okazu – rób to powoli, dokładnie (dookoła rośliny) i obficie (do momentu, aż woda nie zacznie wypływać dołem donicy).

Najrzadszego podlewania wymagają kaktusy, a także juki, draceny, zamiokulkas czy sansewieria (zwana również wężownicą). W ich przypadku należy sięgnąć po konewkę do dopiero, gdy minimum ½ podłoża solidnie przeschnie.

Do podlewania kwiatów domowych najlepiej używać odstanej wody z kranu.

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiednich temperatur, aby rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do spowolnienia wzrostu oraz zaburzeń w rozwoju i kwitnieniu.

Większość kwiatów domowych dobrze czuje się w temperaturach pokojowych, oscylujących w granicach 18-22°C. W okresie zimowym rośliny wchodzą w stan spoczynku i zadowalają się niższymi temperaturami, np. w granicach 15-18°C.

Wyjeżdżasz na kilka dni? Planując obniżenie temperatury w domu na czas swojej nieobecności - zadbaj o to, by Twoje rośliny nie zmarzły! W pomieszczeniach z kwiatami temperatura nie powinna być niższa niż 15 stopni.

Nie zapomnijmy o gatunkach roślin, które długo żyją

Jeśli przyłożysz się do kwestii pielęgnacji, wszystkie Twoje domowe pięknotki będą żyły długo i szczęśliwie. Jeszcze nie wiesz, jak odnajdziesz się w roli ogrodnika, ale chcesz zagospodarować parapet salonu lub sypialni? Wybierz długo żyjące rośliny ozdobne, które wyróżnia uroda i trwałość.

Do roślin uprawianych z powodzeniem przez początkujących miłośników zieleni należą między innymi: dracena (Dracaena), Ficus benjamina, Zamioculcas oraz różne gatunki kaktusów. To egzemplarze odporne na przesuszenie, bujnie rosnące w takich warunkach, jakie im zaproponujesz, odnajdujące się w pomieszczeniach ciemniejszych i będące w stanie przetrwać Twoje roztargnienie!