Dlaczego na liściach mojej Pachiry pojawiają się jasnozielone przebarwienia?

Oglądasz listki swojej Pachiry i zauważasz jasnozielone przebarwienia na niektórych z nich? Najczęściej to nie zagraża życiu Twojej rośliny ale warto zidentyfikować konkretną przyczynę i naprawić problem.

Pachira, znana również jako roślina drzewa pieniędzy, może rozwinąć jasnozielone plamy na liściach z kilku powodów. Oto kilka możliwych przyczyn.


Naturalna fantazja Twojej rośliny

Pachiry mogą naturalnie mieć pstrokate liście, co oznacza, że mają obszary o różnych kolorach, w tym jasnozielone plamy. Jest to cecha genetyczna i nie jest powodem do niepokoju. To trochę tak jak nasze znamiona i piegi na skórze.

Poparzenie 

Pachira potrzebują jasnego miejsca aby się rozwijać ale jeżeli otrzymają zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, może to spowodować oparzenia słoneczne na liściach. Takie plamy początkowo są jasnozielone, potem jasnożółte. Jeżeli nagle postawiłaś / postawiłeś swoją roślinę w miejscu pełnym bezpośredniego światła albo wystawiłaś / wystawiłeś na dwór i pojawiły się takie plamy, to znak, że roślina nie była na to gotowa. Przesuń ją w trochę bardziej osłonięte miejsce i pozwól przyzwyczaić się do nowych warunków świetlnych. Niestety poparzone liście już nie wrócą do swojego pierwotnego koloru ale na szczęście nowe liście Pachiry szybko przykryją poparzenia. 

Niedobór składników odżywczych

To dość częsty powód zaburzeń wyglądu liści Pachiry. To tak intensywnie rosnąca roślina, że zdecydowanie potrzebuje dokarmiania w uprawie w donicy. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, może to spowodować pojawienie się na liściach jasnozielonych plam. Wiosną warto podsypać uleżałe podłoże nową warstwą z wierzchu, i podlać nawozem Fish Mix, potem od marca do połowy października podawać jej regularnie zbilansowany nawóz Bio Grow. 

Szkodniki i choroby

Inwazje szkodników, takich jak przędziorki, wełnowce czy tarczniki, mogą powodować jasnozielone plamy na liściach. Obejrzyj liście od spodu i z wierzchu, wszystkie pnie i wierzchnią warstwę podłoża. Po zidentyfikowaniu szkodnika zastosuj odpowiedni środek. 

Choroby grzybicze i bakteryjne mogą również powodować przebarwienia. Takie problemy są związane przede wszystkim z wilgotnością podłoża, w którym jest Twoja roślina. Sprawdź czy podłoże wysycha odpowiednio szybko i czy roślina nie spędza zbyt wielu dni z korzeniami w mokrej ziemi.

Zobacz w sklepie