Codiaeum Mrs. Iceton - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Witolda. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Żeby dobrze się wybarwiać Twój Kroton potrzebuje naprawdę jasnego miejsca — takiego, w którym przez 4-6h w ciągu dnia będzie miał dostęp do światła.
Woda

Podlewaj dopiero kiedy 1/4 — 1/2 podłoża w donicy przeschnie. Podlewaj powoli, dookoła rośliny do momentu, aż woda wypłynie na spodek. Odleja nadmiar wody ze spodka — krotony nie lubią mokrych stóp. 
Wilgotność powietrza

Krotony lubią wilgotne powietrze — docenią regularne zraszanie, tacę nawilżającą, a zimą nawilżacz powietrza w pokoju. 
Temperatura

Nie znosi dobrze ekstremalnego ciepła (powyżej 27 st.C), najlepiej trzymać go w temperaturze między 15-21 st.C. Latem możesz wystawić go na balkon albo taras jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 12 st. C. 
Nawożenie

Wystarczy dodać np. BioGrow raz wiosną, potem raz latem, i na koniec raz wczesną jesienią. Krotony bardzo wrażliwe na przenawożenie — nie podawaj nawozu późną jesienią, ani zimą.
Toksyczność

Zjedzenie liści Krotona może zaszkodzić — trzymaj go z dala od zwierząt i dzieci, które mogłyby chcieć go zjeść.
Częste pytania:

Zmiana miejsca

To zupełnie normalne, że po podróży i zmianie miejsca Twojej roślinie może odpaść kilka liści. To reakcja rośliny na stres związany ze zmianą warunków świetlnych — krotony tak mają. Rób swoje, opiekuj się jak należy, a wszystko się unormuje i będzie dobrze.

Przesuszenie

Jeśli, przez zupełny przypadek oczywiście, zbytnio przesuszysz podłoże swojego Krotona (tzn. pozwolisz mu całkowicie wyschnąć), to możesz się  spodziewać, że niektóre liście odpadną. Wtedy przyda się solidne namoczenie w zlewie lub wannie, aby odpowiednio nawodnić podłoże.

Pamiętaj, że kiedy podłoże przechodzi z jednego ekstremum do drugiego (tzn. z suchego na wiór do ciepłego błotka), to roślina znów się może zestresować i odpadnie jej kilka liści. Po namoczeniu daj swojego Krotonowi trochę czasu na dostosowanie.

Za mało wilgoci

Twój Kroton jest rośliną tropikalną, więc będzie się dobrze rozwijać w bardziej wilgotnym środowisku. Jeżeli widzisz, że opadanie liści zbiegło się w czasie z sezonem grzewczym spróbuj poprawić warunki bytowe Witolda. Zwiększ wilgotność wokół rośliny regularnie spryskując liście, używając tacy nawilżającej lub przesuwając w pobliże nawilżacza.

Za mało światła

Jeśli trafi do zbyt ciemnego miejsca może zacząć zrzucać liście. Już wybarwienie liści powie Ci czy otrzymuje wystarczającą ilość światła słonecznego. Liście będą wtedy rosły w większości na zielono i będą pozbawione żywych czerwieni, pomarańczy i żółtych kolorów, z których znane są krotony.

Ponad wszystko spokój

Jeśli widzisz nowy wzrost, rób to, co robisz — to może być zupełnie naturalny proces. 

Zobacz w sklepie

Zobacz jak może wyglądać w domu