Dlaczego liście strelicji zwijają się w trąbkę? 4 proste sposoby na rozwiązanie problemu

Czy zauważyłeś, że liście Twojej strelicji zaczęły przybierać kształt trąbki, zwijając się i chowając do środka? To dość powszechne zjawisko, które może niepokoić wielu miłośników roślin. Na stronie PlantsForHumans.com dbamy o to, byś miał dostęp do wiedzy, która pomoże Ci cieszyć się zdrowiem Twoich roślin. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom zwijania się liści strelicji i podzielimy się sprawdzonymi sposobami, dzięki którym Twoja roślina znów będzie mogła cieszyć się pełnią zdrowia.

Główne przyczyny zwijania się liści:

1. Szkodniki

Choć zwijanie się liści nie zawsze jest bezpośrednim sygnałem problemów, dokładna ocena stanu zdrowia Twojej strelicji jest kluczowa. Zimą, strelicje często stają się celem przędziorków, które uwielbiają osiedlać się na spodniej stronie liści, zwłaszcza wzdłuż głównej żyły. Poszukaj małych białych kropeczek, które mogą wskazywać na ich obecność. Jeśli zauważysz takie oznaki, nie ma powodu do paniki. Nawet w przypadku dużych roślin, odpowiednie środki ochrony roślin mogą skutecznie rozwiązać problem.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie i zwalczanie przędziorków na strelicji jest regularne stosowanie roztworu oleju neem. Olej neem, dostępny w naszym sklepie, to naturalny i bezpieczny sposób na utrzymanie Twoich roślin w doskonałym zdrowiu. Jego regularne stosowanie nie tylko pomoże Ci pozbyć się niechcianych szkodników, ale również zapobiegnie ich przyszłym atakom, wspierając zdrowy rozwój i piękno Twojej strelicji. Zapraszamy do zakupu oleju neem jako części prewencyjnej opieki nad Twoimi roślinami, by cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez cały rok.

Olejek neem

Sold out

2. Suche powietrze

Zauważyłaś_eś, że liście Twojej strelicji robią się jak trąbki? To nie kaprys mody w świecie roślin, ale znak, że Twoja zielona przyjaciółka może czuć się trochę... spragniona. Te duże, piękne liście to nie tylko ozdoba, ale też małe fabryki transpiracji, które pracują na pełnych obrotach. Jeżeli w mieszkaniu jest zbyt ciepło, zbyt sucho to Twój kwiat będzie chciał się ochronić przed nadmierną utratą wody i zacznie zwijać liście do środka.

Więc co robić, żeby strelicja nie musiała oszczędzać każdej kropli wody? Tu wkraczają dwa super rozwiązania: tacę z kamykami i wodą albo – jeszcze lepiej – nawilżacz powietrza. Tak, to może brzmieć jak kolejny gadżet do kolekcji, ale uwierz mi, zarówno Ty, Twoje rośliny, jak i każdy domownik, poczujecie różnicę.

Zimą, kiedy grzejniki działają na pełnych obrotach, taki nawilżacz to prawdziwy game changer. Nie tylko strelicja będzie Ci wdzięczna, ale i Twoja skóra przestanie przypominać papier ścierny.

W ofercie mamy tu nawilżacz powietrza, które nie tylko świetnie wygląda, ale robią robotę. Pamiętaj, strelicja (i nie tylko) na pewno odwdzięczy się pięknym wzrostem i zdrowym wyglądem.

👉🏻 Więcej o wilgotności powietrza w domu przeczytasz tutaj.

Nawilżacz powietrza do roślin

Sold out

3. Suche podłoże

Pamiętaj też o odpowiednim podlewaniu — w dużej mierze sprężystość Twojej rośliny zależy od tego, czy może pobrać odpowiednio często odpowiednią ilość wody. Wyobraź sobie, że Twoja roślina jest cała wewnątrz kanalikami, którymi płynie woda. Jeżeli ma wystarczająco wody, to te kanaliki są wypełnione, napięte jest w nich odpowiednie ciśnienie — roślina jest sprężysta. Odwrotnie, jeżeli wody jest za mało.  

Trudno jest określić dokładny harmonogram podlewania strelicji, ponieważ każdy dom jest inny (inna temperatura, nasłonecznienie, wilgotność powietrza), ale ważne jest, aby pamiętać, że ta roślina lubi mieć nieco wilgotne podłoże (nie mokre). Najlepiej stosować metodę palca, patyczka albo oceny wilgotności donicy z zewnątrz i jeśli 50% podłoża jest suche, to czas podlać roślinę. Podlewaj powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła na spodek. Pamiętaj, żeby po jakimś czasie po podlaniu odlać nadmiar ze spodka.

Jeśli przez dłuższy czas Cię nie było, miałaś / miałeś trudniejszy czas i podłoże jest bardzo suche w całej doniczce, należy je dobrze namoczyć. Jeżeli jesteś w stanie podnieść swoją roślinę, to przenieś ją do zlewu albo wanny i wlej około 4-5 cm wody. Pozwól roślinie wchłonąć wodę przez otwór w dnie doniczki. To będzie trwało jakieś 30-45 minut i powinnaś / powinieneś poczuć, że podłoże jest wilgotne nawet na powierzchni. Kiedy podłoże rośliny będzie już odpowiednio namoczone, opróżnij zlew/wannę i pozwól roślinie odpocząć, podczas gdy woda swobodnie spłynie. Po zakończeniu osuszania umieść roślinę i spodek z powrotem na swoim miejscu. Duże rośliny, których nie da się przenieść trzeba bardzo solidnie podlać — zanim podłoże dobrze nasiąknie trzeba kilkakrotnie podlać. Powoli, dookoła rośliny, aż woda wyleje się otworem drenażowym się na spodek. Czekamy aż roślina wchłonie wodę ze spodka i możemy podlać ją ponownie.

Automatyczne przypomnienia na cały rok

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

  • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
  • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
  • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
  • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

4. Temperatura

Jeśli Twoja strelicja zaczyna robić sobie z liści małe trąbki, to może to być znak, że nie do końca jej pasuje jej obecne miejsce. Wiesz, przeciągi czy bezpośrednie podmuchy z ogrzewania czy klimy mogą jej nieźle dać w kość. I nie chodzi tu o jakąś roślinną manierę, ale o prosty sygnał: "Hej, jest mi tu trochę za zimno albo za sucho!".
 

Ale mam dla Ciebie super trik – co powiesz na stojak na kółkach dla Twojej zielonej przyjaciółki? To taki mały lifehack dla rośliniarzy. Dzięki niemu możesz bez problemu przemieszczać Twoją strelicję tam, gdzie będzie jej najwygodniej. Latem bliżej okna, by złapała trochę więcej słońca, a gdy robi się chłodniej, łatwo przesuniesz ją w kącik, gdzie będzie cieplej i przytulniej, daleko od zimnych przeciągów.

To nie tylko praktyczne, ale też sprawi, że Twoja roślina będzie Ci wdzięczna za troskę – a jako bonus, będziesz mógł cieszyć się jej zdrowym wyglądem przez cały rok. Zresztą, kto by nie chciał mieć mobilnej zielonej oazy w domu, prawda?

Stojak z drewna egzotycznego na kółkach

Sold out

Podsumowanie powodów zwijania się liści strelicji nicolai.

Podsumowując, zwijanie się liści strelicji może być sygnałem różnych potrzeb tej pięknej rośliny. Od ataków przędziorków, przez zbyt suche powietrze i podłoże, aż po nieodpowiednią temperaturę i przeciągi – każda z tych kwestii wymaga uwagi i odpowiedniej reakcji. Regularne stosowanie oleju neem pomoże w walce ze szkodnikami, natomiast nawilżacz powietrza czy taca z kamykami zadba o odpowiednią wilgotność powietrza, kluczową dla zdrowia Twojej strelicji. Nie zapominaj również o odpowiednim podlewaniu i ochronie rośliny przed niekorzystnymi warunkami temperaturowymi. Wszystkie te działania są niezbędne, by Twoja strelicja mogła zachować zdrowie i piękno swoich liści. Odwiedź nasz blog, aby znaleźć więcej porad na temat pielęgnacji strelicji i innych roślin doniczkowych. Pamiętaj, że odpowiednia troska i prewencja mogą czynić cuda dla Twoich zielonych przyjaciół.

Uzupełnij swój Niezbędnik Rosliniarza

Bio Grow: na wzrost

Sold out

Nożyce do roślin

Sold out

Alg-A-Mic: na witalność

Sold out

Leaf Coat: nabłyszczacz do liści

Sold out

Szukasz rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.