Podstawy doświetlania roślin - dlaczego jest to ważne?

Doświetlanie roślin doniczkowych to jeden z elementów prawidłowej ich pielęgnacji. Dzięki temu zabiegowi kwiaty stają się zdrowsze i silniejsze. Poprawia się ich ogólny stan i kondycja. Ważne jest, aby umiejętnie przeprowadzić ten zabieg i wybrać najbardziej odpowiednie oświetlenie.

Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto doświetlać rośliny doniczkowe i po jaki rodzaj oświetlenia sięgnąć najlepiej. Poznasz też podstawowe zasady prawidłowego doświetlania roślin w domu. Dzięki nam będziesz też wiedzieć, jakich błędów unikać i czym mogą one grozić.

Dlaczego warto doświetlać rośliny doniczkowe?

Rośliny, aby zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać, oprócz podlewania, potrzebują też stałego dostępu do światła. To forma dodatkowego źródła energii i pokarmu dla nich.

Latem, czy wiosną, gdy dni są długie, Twoim roślinom nie brakuje słońca. Jednak okres jesienno-zimowy oznacza dużo mniej pogodnych dni, a tym samym o wiele mniej ilości światła. Wtedy możesz zauważyć, że większość z kwiatów przestaje rosnąć. Niektóre z nich wręcz marnieją w oczach. Jak możesz im pomóc? Właśnie poprzez doświetlenie.

Dlaczego warto doświetlać rośliny zimą? Chodzi głównie o wsparcie procesu fotosyntezy w trakcie którego kwiaty wytwarzają niezbędne do przeżycia substancje odżywczych. Zapewniając kwiatom dodatkowe źródło świata, wspierasz ten proces, czyli wpływasz korzystnie na wzrost roślin, ale nie tylko.

Jakie są jeszcze inne korzyści z doświetlania roślin? Po pierwsze Twoje rośliny stają się zdrowsze, gdyż ich bryła korzeniowa staje się silniejsza. Doświetlając swoje kwiaty, unikasz też wiotczenia ich pędów i wyciągania ich w stronę słońca. W ten sposób zapobiegasz ich zniekształceniom i dziczeniu. Ponadto wpływasz na stan i wygląd ich liści, które nie żółkną, ani nie opadają.

Na doświetlanie świetnie reagują zwłaszcza młode rośliny, a także warzywa i zioła.

Co ważne na doświetlanie roślin domowych możesz też zdecydować się w ciągu pozostałych miesięcy. Ten zabieg pobudza rośliny do wzrostu oraz sprzyja wytwarzaniu przez nie owoców i nasion.

Wybór odpowiedniej lampy do doświetlania roślin

Decydując się na doświetlanie roślin w pomieszczeniach, musisz zadbać o wybór odpowiedniej lampy. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, aby uniknąć poparzenia kwiatów to raz. Po drugie odpowiednio dopasowana lampa do doświetlania roślin stanowi idealne połączenie takich kolorów światła, które sprzyjają roślinom. Dla roślin najkorzystniejsze są barwy światła: czerwona i niebieska.

Jak wybrać odpowiednie lampy do doświetlania roślin domowych?

Decydując się na doświetlanie roślin w pomieszczeniach, musisz zadbać o wybór odpowiedniej lampy. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, aby uniknąć poparzenia kwiatów to raz. Po drugie odpowiednio dopasowana lampa do doświetlania roślin stanowi idealne połączenie takich kolorów światła, które sprzyjają roślinom. Dla roślin najkorzystniejsze są barwy światła: czerwona i niebieska. Ale doświetlanie roślin światłem białym również daje pożądane efekty.

Jak wybrać odpowiednie lampy?

Idealna lampa powinna stanowić połączenie dwóch najbardziej sprzyjających kolorów: światła niebieskiego i światła czerwonego. Idealnie w tym celu sprawdzą się nowoczesne lampy LED do doświetlania kwiatów, które emitują światło o odpowiednich proporcjach. Dobrym wyborem mogą okazać się również specjalistyczne żarówki LED grow – które imitują światło słoneczne, co ułatwia uprawę i stanowi wsparcie dla roślin w dowolnym ich stadium rozwojowym.

Dobre lampy do roślin to również takie o właściwym natężeniu. Dobiera się je pod względem wymagań roślin. Dla przykładu okazy egzotyczne (czyli światło- i ciepłolubne) potrzebują najwięcej światła. Dlatego też doskonale będą rosły, gdy zapewnisz im światło o natężeniu 2500 – 5000 lx. Pozostałym roślinom wystarczą żarówki o mocy kilkuset lx.

Do doświetlania roślin nadają się również:

  • lampy halogenowe – dedykowane do pobudzenia kwitnienia i owocowania;
  • lampy fluorescencyjne – o uniwersalnym zastosowaniu.

Jak prawidłowo doświetlać rośliny w domu?

Sztucznie doświetlane rośliny późną jesienią i zimą powinny mieć zapewniony dostęp do źródła światła od 8 do 10 godzin dziennie. Jeśli jednak są to kwiaty, które kwitną lub wydają owoce, dobrze jest wydłużyć ten okres do 18 godzin.

Źródło światła powinno znajdować się bardzo blisko roślin, które doświetlasz. W przypadku niskich kwiatów jak np. fiołki czy zaleca się wysokość ok. 23 cm. Gdy doświetlasz wysokie rośliny wówczas zachowaj odległość wynoszącą ok. 60 cm nad najwyżej znajdującymi się liśćmi.

Sztuczne oświetlenie a fotosynteza – wpływ na rośliny doniczkowe

W uprawie roślin doniczkowych istotną rolę odgrywa zapewnienie im odpowiedniego dostępu do światła. Późna jesień i zima to czas, kiedy rośliny wymagają szczególnie dużo światła. Do czego jest im ono potrzebne? Jak już wcześniej powiedzieliśmy, światło odgrywa ogromną rolę w procesie fotosyntezy. Jesienią i zimą, ale również w czasie wyjątkowo słabej aury wiosennej, proces ten może ulec wyraźnemu zahamowaniu, gdyż do kwiatów dociera zbyt mało światła naturalnego, a tym samym produkują one nie wystarczająco dużo pokarmu. To z kolei prowadzi do osłabienia ich wigoru oraz nieodpowiedniego odżywiania korzeni. Dlatego właśnie sztuczne oświetlenie roślin w ciągu całego roku jest tak korzystne. Po pierwsze – dociera ono bezpośrednio do rośliny, a ustawiane pod różnym kątem doświetla cały kwiat. Po drugie – sztuczne doświetlanie wpływa na rozwój roślin. Ich pędy stają się sprężyste i jędrne, a liście produkują odpowiednią ilość chlorofilu. Co ważne kwiaty stają się silniejsze i bardziej odporne na choroby.

Może Cię zainteresować: Uprawa hydroponiczna w domu - jak zacząć i co potrzebujesz

Częste błędy i wskazówki przy doświetlaniu roślin

Niedobór światła dziennego - zwłaszcza jesienią i zimą - może okazać się tak samo niekorzystny dla rozwoju roślin, jak i jego nadmiar. Dlatego stosując sztuczne oświetlenie roślin doniczkowych, musisz zadbać o to, aby nie dostarczyć swoim kwiatom zbyt dużej ilości światła. To najczęstszy z błędów, jakie mogą zaszkodzić uprawie roślin.

Aby bezpiecznie doświetlić rośliny, powinieneś też unikać zwykłych żarówek. Dlaczego? Ponieważ wydzielają one zbyt dużo ciepła. Grozi to poparzeniu liści roślin. Równie niebezpieczne może okazać się umieszczenie źródła światła zbyt blisko roślin.

Niewskazane jest również całodobowe doświetlanie roślin. Kwiaty muszą mieć zapewniony czas spoczynku. W przeciwnym wypadku zaburzysz ich prawidłowy rozwój.

Doświetlając rośliny musisz też zadbać o większą częstotliwość podlewania.

Warto też zmieniać co jakiś czas ustawienie lamp do roślin. Dzięki temu zapewnisz doświetlenie całej roślinie w równomiernym stopniu.