Uprawa hydroponiczna w domu - jak zacząć i co potrzebujesz

Czy wiesz, że uprawa hydroponiczna, która z pewnością kojarzy Ci się z plantacjami warzyw, może mieć też zastosowanie w hodowli Twoich własnych domowych roślin? Co ważniejsze w ten sposób możesz uprawiać niemal każdą roślinę i to z korzyścią dla niej.

Rośliny, aby mogły zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać wcale nie potrzebują ziemi. Muszą mieć jednak zapewniony stały dostęp do wody i substancji odżywczych. Do metod, które idealnie łączą te dwa elementy zalicza się hydroponika. To prosty sposób na zdrowe, silne, a przede wszystkim piękne kwiaty domowe. Zobaczy czym jest i jak działa hydroponika. Poznaj zalety uprawy hydroponicznej w domu. Dowiedz się, co będzie Ci potrzebne, by hodować rośliny w ten sposób w warunkach domowych.

Podstawy uprawy hydroponicznej - co to jest i jak działa?

Hydroponika to najprościej ujmując uprawa roślin bez wykorzystania ziemi. Jak więc rosną rośliny? Umieszcza się je w odpowiednich pojemnikach oraz zapewnia stały dostęp do wody z dodatkiem składników odżywczych.

Uprawa hydroponiczna roślin powoduje, że mają one ułatwiony dostęp do składników pokarmowych. Dzieje się tak, ponieważ ich korzenie pobierają potrzebne im substancje bezpośrednio z wody i nie rozrastają się tak bardzo. Dzięki temu rośliny rosną zdrowe i silne.

Rośliny hydroponiczne oprócz dostępu do pożywienia z wody powinny mieć też zapewnione odpowiednie warunki oświetleniowe. Dzięki temu zagwarantujesz im idealne warunki wzrostu.

Czego będziesz potrzebować do uprawy hydroponicznej?

Uprawiając rośliny tą metodą musisz pamiętać, aby użyć odpowiednich akcesoriów. Należą do nich:

 • wkład do hydroponiki w postaci koszyczka – możesz go z powodzeniem zastąpić plastikowym pojemnikiem z dziurkami;
 • osłonka zewnętrzna – nieprzezroczyste: doniczka, słoik lub wazon;
 • wskaźnik do mierzenia poziomu wody w osłonce zewnętrznej;
 • tester poziomu pH roztworu.

Zalety uprawy hydroponicznej w domu

Czy warto zdecydować się na ten sposób uprawy roślin domowych? Jak najbardziej tak, a wiążę się to z licznymi korzyściami. Oto lista najważniejszych z nich:

 • oszczędność miejsca – rośliny hydroponiczne nie wymagają stosowania doniczek, dzięki temu możesz je uprawiać także w niewielkich pomieszczeniach;
 • uniwersalny charakter – do uprawy hydroponicznej nadają się nie tylko warzywa i zioła, ale również owoce i rośliny ozdobne; łatwodostępność i duże zróżnicowanie dedykowanych odżywek pozwala na uzyskanie zaskakujących efektów w każdym przypadku;
 • szybki wzrost – rośliny hydroponiczne mają to do siebie, że szybko się rozwijają; dzieje się tak, ponieważ mają ułatwiony dostęp do poboru składników pokarmowych, co pozwala im zaoszczędzić sporo energii, którą mogą spożytkować na budowanie zdrowych liści, pięknych kwiatów czy obficie owocować;
 • odporność na większość szkodników i chorób, które biorą swój początek z gleby.

Co ważniejsze stosując ten sposób uprawy, masz pewność, że wyhodowane rośliny są całkowicie zdrowe, a ich owoce wolne od pestycydów.

Wybór systemów hydroponicznych - od prostych do zaawansowanych

Istnieje kilka typów systemów hydroponicznych. Oto przykładowe z nich:

 • uprawa hydroponiczna doniczkowa – idealna na sam początek przygody z hydroponiką; sprawdzi się głównie przy roślinach kwitnących i ozdobnych;
 • uprawa hydroponiczna w Bubler’ach – jego podstawę stanowi specjalny pojemnik wyposażony w pompkę produkującą tlen oraz wytwarzające bąbelki kamienie; ten system hydroponiczny sprzyja uprawie warzyw.

Do swojego wyboru masz również profesjonalne zautomatyzowane systemy hydroponiczne. Składają się one z: pojemnika do uprawy roślin; zbiornika zawierającego roztwór wodny oraz systemu rozprowadzającego wodę. Cyklicznie nawadniają rośliny i pomagają ograniczyć do minimum prace pielęgnacyjne i kontrolne.

Wybór odpowiednich roślin do uprawy hydroponicznej

Niemal wszystkie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej. Jednak najlepiej w takich warunkach odnajdą się rośliny ozdobne takie jak filodendron, monstera, anturium czy aglaonema.

Do uprawy hydroponicznej nadają się również warzywa jak, chociażby sałata, jarmuż, szpinak, papryka lub pomidory, niektóre owoce typu truskawki oraz wszystkie zioła.

Podłoża i składniki odżywcze - jakie materiały są potrzebne

W hydroponice stosuje się specjalne podłoża, które służą do ustabilizowania korzeni. Napełnia się nimi doniczki wewnętrzne. Do najczęściej stosowanych należą:

 • keramzyt – zapewnia korzeniom swobodny dostęp do powietrza, a także chroni je przed zalaniem;
 • perlit – jest niezwykle chłonny, dzięki czemu roślinie nie grozi przelanie;
 • pumeks - gwarantuje idealną wilgotność oraz stanowi ochronę przed rozwojem chorób grzybowych; ponadto wpływa na łatwiejszy pobór składników odżywczych przez roślinę.

Podłoża te możesz stosować osobno bądź sięgnąć po specjalne mieszanki tych trzech rodzajów materiału.

Hydroponika oznacza hodowanie roślin w wodzie uzupełnionej o dodatek specjalnego nawozu bogatego w najważniejsze dla roślin hydroponicznych składniki odżywcze, czyli makroskładniki takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka oraz mikroskładniki, czyli: takie żelazo, mangan, miedź, cynk, molibden, bor i chlor. Jest to tak zwana pożywka. To właśnie dzięki niej rośliny mają siłę do aktywnego wzrostu. Stosuje się ją raz na 3 – 4 tygodnie, co zapewnia powolne uwalnianie substancji pokarmowych. Ułatwia też roślinie pobieranie odpowiedniej ilości składników.

Codzienna pielęgnacja i monitorowanie roślin hydroponicznych

Abyś mógł zapewnić swoim roślinom hydroponicznym idealne warunki do życia i cieszyć się ich pięknem, musisz o nie właściwie zadbać. Co oznacza w praktyce, iż powinieneś prawidłowo je podlewać, a także systematycznie kontrolować pH roztworu i regularnie sprawdzać poziom wody, jak i składników odżywczych.

Ponadto musisz też stale upewniać się, czy rośliny mają dostęp do odpowiedniej ilości światła.

Powinieneś także kontrolować wilgotność i temperaturę panującą w miejscu prowadzenia uprawy.

Nie bez znaczenia jest także korygowanie stanu i wyglądu kwiatów, poprzez usuwanie martwych liści, pędów czy uszkodzonych korzeni.

Zwracaj również uwagę czy sam system hydroponiczny działa poprawnie.

Jak wygląda podlewanie w hydroponice?

Musisz zadbać o to, aby poziom wody nie utrzymywał się stale na tym samym maksymalnym poziomie. Może mieć to negatywny wpływ na wzrost roślin. Raz na kilka dni przelej podłoże wodą bez dodatku nawozu. W ten sposób pomożesz swoim zielonym przyjaciołom lepiej zaadaptować do nowych warunków.

Rozwiązywanie problemów i częste pytania dotyczące uprawy hydroponicznej

Jakie rośliny nadają do pierwszej hodowli hydroponicznej? Od jakich roślin rozpocząć przygodę z hydroponiką? Najlepsze do tego celu są warzywa i zioła takie jak np. bazylia, mięta czy sałata.

Czy hydroponika jest droga? Wiele zależy od wyboru systemu, na jaki się zdecydujesz. Jeśli dysponujesz skromniejszym budżetem wybierz prosty system Deep Water Culture – jest on nie tylko niedrogi, ale również łatwy w obsłudze.

Jakie choroby mogą dotknąć rośliny hydroponiczne? Najczęstszą chorobą, jaka dotyka rośliny hydroponiczne to zgnilizna korzeni. Możesz jej uniknąć, dbając o dobre napowietrzenie wody. Groźne są też dla nich choroby grzybowe.

Czy rośliny hydroponiczne są narażone na ataki szkodników? Niestety tak. Chociaż z pewnością unikniesz ataku ziemiórki czy przędziorka, to Twoja roślina może zostać zaatakowana przez te szkodniki, które bytują na liściach. Mowa tu m.in. o mszycach oraz/lub wciornastkach.

Czy zwykłe nawozy nadają się do hydroponiki? Nie. Należy sięgać jedynie te, które są do niej przeznaczone. W innym wypadku możesz albo dostarczyć swoim roślinom za dużo składników odżywczych, albo ich jej pozbawić.

Co zrobić, gdy doniczka z keramzytem zrobiła się zielona? Tak się dzieje, gdy pojemnik jest przezroczysty. Ciepło i dostęp do światła oraz wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju glonów. Zmiana na ciemny pojemnik może tu pomóc.