Przelanie rośliny - konsekwencje i metody ratunku

Chociaż każda roślina jest inna i wymaga nieco odmiennego traktowania, to istnieje jeden wspólny mianownik – prawidłowe podlewanie. Jeśli kwiaty w Twoim domowym czy parapetowym ogrodzie zaczną zmieniać swój wygląd i chorować, może być to sygnał, że mimo iż starasz się otoczyć swoje rośliny jak najlepszą opieką, to mogło dojść do ich przelania.

Dostrzegasz, że Twoja roślina zaczyna wyglądać niezdrowo: pojawiają się na niej brązowe plamy z żółtymi obwódkami, albo liście zaczęły żółknąć? To wyraźny sygnał, że doszło do błędów pielęgnacyjnych. Do najczęstszych z nich należy przelanie kwiatów. Ten artykuł podpowie Ci, jakie konsekwencje mogą wiązać się z tym niedopatrzeniem. Dowiesz się z niego również, jak możesz uratować przelaną roślinę doniczkową.

Spis treści

Objawy przelania - jak je rozpoznać?

Regularne podlewanie to jedna z najważniejszych czynności w pielęgnacji kwiatów. Niestety zabieg ten często wykonywany jest błędnie w efekcie czego, może dojść do przesuszenia podłoża, lub przelania roślin.

O tym, że roślina została przelana, mogą świadczyć widoczne zmiany w jej wyglądzie. Dotyczą one głównie liści, które mogą zmienić swój wygląd, kolor i sposób rośnięcia.

Przelana roślina doniczkowa może sygnalizować ten problem poprzez następujące oznaki:

więdnięcie liści i ich opadanie – ten sygnał świadczy o gniciu korzeni, którym dostarczasz zbyt dużo wody; dzieje się tak, ponieważ uszkodzony system korzeniowy nie jest w stanie dostarczać roślinie odpowiedniej ilości substancji odżywczych;

gubienie liści – jeśli zauważysz, że zarówno młode, jak i starsze liście odpadają, a przy tym nie powstają zawiązki nowych, może to również świadczyć o tym, że roślina została przelana;

żółknięcie liście – liście przelanej rośliny mogą zacząć żółknąć, to także kolejny objaw przelania, dochodzi do niego, ponieważ system korzeniowy został uszkodzony;

brązowe plamy z żółtą obwódką – brązowienie liści to kolejny sygnał, że roślina została przelana i najpewniej doszło do uszkodzenia korzeni.

Zmiany na liściach to nie jedyne objawy przelania. O tym, że doszło do tego błędu, może także świadczyć zahamowanie wzrostu i kwitnienia, a na zewnętrznej stronie doniczki – o ile jest ona gliniana – może pojawić się charakterystyczny osad.

Konsekwencje nadmiaru wody dla roślin

Nadmiar wody wpływa nie tylko niekorzystnie na wygląd Twoich kwiatów. Zbyt częste podlewanie może również niekorzystnie wpływać na zdrowie, jak i rozwój roślin. Zobacz, jakie mogą być konsekwencje nadmiaru wody dla roślin.

Po pierwsze - zalegająca w doniczce woda doprowadza do uszkodzenia korzeni rośliny. To z kolei powoduje, że nie dociera do niej odpowiednia ilość pokarmu oraz ważnych substancji odżywczych. Kwiat marnieje i słabiej się rozwija.

Po drugie - nadmiar wody w doniczce może również zwiększyć podatność na choroby. Odpowiada za to przebywanie rośliny w stale mokrym podłożu.

Po trzecie - przelana roślina domowa jest bardziej narażona na rozwój chorób grzybowych, czy pleśni.

I wreszcie po czwarte - zalegająca w doniczce woda utrudnia kwiatowi pobieranie tlenu. To bardzo groźne i może zakończyć się nawet śmiercią rośliny.

Metody ratunku dla przelanej rośliny

Czy da się uratować przelaną roślinę doniczkową? Tak. Musisz jednak działać szybko i skutecznie. Cały proces ratowania zacznij od wyjęcia z doniczki. Następnie usuń wszystkie zgniłe korzenie oraz inne uszkodzone fragmenty rośliny.

Kolejna czynność to dokładne osuszenie kwiatu. Połóż go na tkaninie, która dobrze wchłania wilgoć i pozostaw do całkowitego wyschnięcia w zacienionym miejscu.

Przelana roślina potrzebuje również nowego, lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Gdy już przesadzisz roślinę, pamiętaj, by natychmiast jej nie podlewać. Możesz tego nie robić nawet przez kilka dni. Tym sposobem dasz jej szansę na adaptację do nowych warunków. Później pozostaje już tylko dbać o systematyczne, ale niezbyt częste podlewanie.

Jak uniknąć przelania roślin w przyszłości?

Niektóre rośliny są wyjątkowo wrażliwe na przelanie, dlatego po przeprowadzeniu zabiegu ratunkowego, musisz wiedzieć, jak uniknąć tego błędu na przyszłość. Poznaj najważniejsze wskazówki.

1. Zastosuj odpowiednie doniczki z dobrym systemem odprowadzania wilgoci. Ważne, aby posiadały one otwory odpływowe. Dzięki temu łatwiej skontrolujesz ilość dostarczanej kwiatom wody.

2. Poznaj potrzeby wodne konkretnych gatunków roślin. Zapoznaj się z wymaganiami danej rośliny odnośnie do częstotliwości podlewania. Zadbaj także o to, by ustawić ją na najlepszym dla niej stanowisku.

3. Stosuj techniki sprawdzania wilgotności ziemi. Masz do wyboru następujące sposoby:

metoda palca - włóż palec do ziemi na głębokość ok. 3-5cm i sprawdź czy gleba jest wilgotna, czy sucha. Ważne: w tej metodzie możesz też użyć suchego patyczka np. do szaszłyków;

wilgotnościomierz – to proste narzędzie składające się z dwóch sond, które należy umieścić w glebie. Po kilku sekundach wyświetli się wynik w skali od 1 – 10, gdzie 1 oznacza, że ziemia jest sucha, a 10 oznajmia, że gleba jest bardzo mokra;

użycie wskaźnika wilgotności – jest to bardzo przydatne i proste w obsłudze urządzenie w postaci plastikowego bądź metalowego pręcika, który umieszcza się w ziemi w doniczce. Wynik odczytuje się na podstawie zmiany koloru pręcika;

metoda wagi – bardzo przydatna głównie w przypadku większych roślin. Umieść doniczkę z kwiatem na wadze dwukrotnie – przed i po podlaniu. Następnie porównaj wyniki. Jeśli się nie różnią, oznacza to, że roślina nadal potrzebuje nawodnienia. Jeżeli waga się zmieniła to sygnał, że gleba jest odpowiednio wilgotna.

Techniki podlewania - jak robić to poprawnie?

Każda roślina potrzebuje wody, aby móc żyć i prawidłowo się rozwijać. Każda posiada też własne preferencje co do częstości podlewania. Musisz o tym pamiętać, by poprawnie nawadniać swoje rośliny domowe. Istnieją jednak również pewne uniwersalne techniki podlewania kwiatów. Te najbardziej popularne to:

  • stopniowe dolewanie niewielkich ilości wody, dzięki czemu dotrze ona w głąb doniczki i nawodni roślinę odpowiednio;
  • bezpośrednie podlewanie podłoża;
  • nalewanie wody do spodków, czy innych podstawek, na których ustawione są rośliny.
  • Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, sprawdź nasz artykuł: Podlewanie i zraszanie kwiatów doniczkowych - jak robić to poprawnie?

Podsumowując – dla roślin tak samo groźne może być przesuszenie, jak i przelanie. Dlatego, musisz przede wszystkim bacznie obserwować stan liści i ogólny wygląd swoich roślinnych podopiecznych. Gdy tylko zauważysz takie zmiany jak żółknięcie liści, czy gnicie korzeni, możesz być niemal pewien, że roślina została przelana. Co wtedy? Wówczas jak najszybciej powinieneś wysuszyć podłoże i przesadzić roślinę do doniczki z drenażem. Najważniejsze jednak to zastosowanie odpowiednich technik podlewania dedykowanych danemu gatunkowi. W przeciwnym razie osłabisz roślinę i możesz doprowadzić nawet do jej śmierci.