Rodzaje i odmiany kaktusów doniczkowych

Kaktusy to egzotyczne rośliny z zadziornym charakterem, które doskonale radzą sobie w rękach początkujących opiekunów. Preferują rzadkie podlewanie i dobrze odnajdują się w niemal każdym wnętrzu.

Kaktusowate są rodziną sukulentów łodygowych świetnie przystosowanych do suchych warunków. W naturalnym środowisku rosną przede wszystkim na terenach półpustynnych i górskich obydwu Ameryk. Wszyscy przedstawiciele rodziny kaktusowatych zachwycają niebanalną urodą, a w zależności od systemu klasyfikacji – wyróżnia się nawet 2 tysiące gatunków tych wyjątkowych roślin.

Małe i duże kaktusy doniczkowe cieszą się ogromną popularnością i są uprawiane jako rośliny ozdobne i kolekcjonerskie. Sprawdź, dlaczego warto postawić na kaktusy we wnętrzach oraz jakie kaktusy i sukulenty mamy dla Ciebie w Plants For Humans.

Kaktusy a sukulenty – poznaj różnicę

Szukasz roślin, które stosunkowo wolno rosną i mają minimalne wymagania w zakresie podlewania? Szukasz kaktusów lub sukulentów! A to nie to samo? Nie do końca! Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem.

Cechą, która je łączy, jest zdolność magazynowania wody. Dzięki temu zarówno w naturalnym środowisku, jak i na naszych parapetach kaktusy i sukulenty doskonale sobie radzą – nawet podczas przedłużających się okresów suszy.

Najważniejsze informacje o kaktusach:

  • kaktusy to sukulenty łodygowe – z charakterystycznymi zgrubiałymi łodygami służącymi do magazynowania wody;
  • korpus kaktusa jest podzielony na żebra i brodawki, które umożliwiają zwiększanie i zmniejszanie objętości rośliny w zależności od aktualnych warunków;
  • skórka kaktusa (epiderma) stanowi tkankę okrywającą, która chroni roślinę przed nadmiernym naświetleniem i gwałtownymi zmianami temperatur;
  • ciernie wyrastające z areoli to przekształcone liście – mogą mieć postać cienkich i wełnistych włosków różnej długości lub sztywnych, prostych lub haczykowato zakończonych kolców.

Najważniejsze informacje o sukulentach:

  • sukulenty to rośliny z rodzin: kaktusowatych, gruboszowatych, wilczomleczowatych i przypołudnikowatych;
  • w zależności od umiejscowienia tkanki magazynującej wodę wyróżnia się sukulenty: łodygowe, korzeniowe i liściowe;
  • bardzo zróżnicowane pod względem budowy, wielkości, kształtu i wybarwienia – sukulenty mogą mieć postać podłużnych pałeczek, efektownych rozet czy zwisających warkoczy.

Jak pielęgnować kaktusy i sukulenty?

Wszystkie sukulenty uchodzą za rośliny bezproblemowe w pielęgnacji, niewymagające częstego podlewania i dobrze znoszące niemal każde zaoferowane im warunki. To idealne rośliny dla początkujących!

Inwestując w kaktusy czy sukulenty nie należy jednak tracić czujności i pozostawiać roślin samych sobie.

Kaktusy i sukulenty najlepiej czują się w przewiewnych miejscach z dużą ilością światła. Podlewanie? Wystarczy nawadniać je co 7-14 dni, gdy podłoże jest solidnie przeschnięte. Prawdą jest, że rośliny zdecydowanie lepiej poradzą sobie z naszym zapominalstwem niż nadgorliwością. Przelanie kaktusów i sukulentów może doprowadzić do zgnicia całej rośliny.

Wiosną i latem dobrze sobie radzą w wysokich temperaturach, a w okresie jesienno-zimowym najskuteczniej odpoczywają w chłodnych miejscach. Kaktusy i sukulenty nie przepadają natomiast za przesadzaniem. Preferują ciasne doniczki i podłoże o lekko kwaśnym odczynie.

Propozycje dużych kaktusów i sukulentów z oferty Plants For Humans

Szukasz dużych kaktusów lub dużych sukulentów? Jesteś we właściwym miejscu! Wybraliśmy dla Ciebie najatrakcyjniejszych przedstawicieli tej kategorii. Poznajcie się bliżej, a jeśli których egzemplarz wpadnie Ci w oko – zaproś go pod swój dach! Jesteśmy pewni, że idealnie wpisze się w przestrzeń Twojego domu, mieszkania lub biura.

Sprawdź również ofertę dużych roślin doniczkowych

Czadowa Ilona z Czadu – wilczomlecz Erytrea

Przepiękny sukulent w rozmiarze XL. Roślina ma wysokość około 140-150 cm i stabilnie stoi w stosunkowo niedużej doniczce o średnicy 35 cm. To czyni z niej smukłą i oryginalną dekorację, która zajmie niewielką przestrzeń Twojego salonu, sypialni lub biura.

Wilczomlecz najlepiej rośnie w miejscach pełnych słońca, dobrze znosi niską wilgotność powietrza i zadowala się podlewaniem co 2-3 tygodnie, gdy podłoże w donicy przeschnie w 75%.

euphorbia ertyrea

Robert z Meksyku – elegancki przedstawiciel opuncji

Przodkowie Roberta dali się poznać jako inwazyjne kaktusy, bezkompromisowe, zaborcze i dominujące. Opuncje przywiezione z Meksyku do Australii w celach ogrodniczych w ciągu kilkudziesięciu lat zajęły obszar o powierzchni ponad 240 tysięcy km2.

Na szczęście ze strony Roberta ograniczonego doniczką nie musisz się obawiać żadnej niesubordynacji. Będzie skutecznie zdobił wnętrze, w którym go postawisz. Do szczęścia wystarczy mu dużo światła słonecznego, niska wilgotność powietrza i rzadkie podlewanie (podlewaj, gdy ¾ podłoża w donicy solidnie przeschnie).

Opuntia doniczkowa

Wiktoria z Malawii – czerwieniąca się Euphorbia trogona Rubra

Uroczy sukulent, który zmienia swoje wybarwienie pod wpływem światła słonecznego. Postaw ją w miejscu pełnym słońca, a odwdzięczy się oryginalną czerwienią i imponującymi przyrostami. Podobnie jak wyżej wymienione sukulenty – ona również preferuje rzadkie podlewanie, z którym powinieneś/aś się wstrzymać do czasu, gdy podłoże w doniczce przeschnie w 75%.

 

Mały, ale uroczy Bartek z Meksyku – Epifilium anguliger

Zygzakowaty kaktusowaty, który może stanowić ciekawą alternatywę dla trudnej w pielęgnacji paprotki. Postaw Bartka w miejscu z rozproszonym światłem i zapewnij mu rzadkie, ale regularne podlewanie (co 10-14 dni).

Nie musisz przejmować się wilgotnością powietrza – doskonale sobie poradzi w typowym dla mieszkań i klimatyzowanych biur powietrzu z niską wilgotnością.

epiphyllum anguliger