Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych – jakie podłoże wybrać?

Tak jak jubiler potrzebuje pięknych kamieni szlachetnych, aby powstała zachwycająca biżuteria, tak miłośnik roślin potrzebuje odpowiedniej ziemi do kwiatów domowych, aby wyhodować nietuzinkowe okazy. Jakie podłoże do roślin doniczkowych wybrać? Czy podłoże uniwersalne to dobra ziemia dla wszystkich kwiatów? Spieszymy z pomocą!

W uprawie roślin kluczem do sukcesu jest nie tylko tzw. ręka do kwiatów, serce i troska o nie, ale przede wszystkim odpowiedni wybór ziemi do kwiatów. To właśnie ona stanowi solidne fundamenty dla zdrowego wzrostu roślin i zadowalających plonów. Warto mieć na uwadze, że większość roślin doniczkowych ma specjalne potrzeby i wymaga konkretnych warunków.

Zamierzasz sadzić lub przesadzać ulubione rośliny? Sprawdź, jaka ziemia do kwiatów zapewni optymalne warunki pięknym storczykom, sukulentom, rododendronom itp. Odkrywamy przed Tobą sekret ogrodniczego sukcesu!

Spis treści

Dlaczego wybór odpowiedniej ziemi to podstawa sukcesu w uprawie kwiatów doniczkowych?

Każda roślina ma unikalne potrzeby. Wybór ziemi to nie tylko kwestia zapewnienia roślinom potrzebnych składników, ale również stworzenie warunków niezbędnych do wzrostu, kwitnienia i rozwoju korzeni – nie można o nich zapomnieć!

Odpowiedź jest więc prosta – tylko ziemia dobrana do indywidualnych potrzeb roślin zapewni im najlepsze warunki do wzrostu. Zadba o właściwe składniki odżywcze, strukturę i drenaż, co jest niezbędne dla zdrowego systemu korzeniowego, a więc i całej rośliny. Pomoże również zapobiec ewentualnym problemom, jak np. przesuszenie korzeni. Ziemia dobrana do konkretnych roślin oszczędzi Twój czas i wysiłek, sprawiając, że rośliny doniczkowe pozostaną w dobrej kondycji.

Z kolei źle dobrana gleba może sprawić, że kwiat nie przyjmie się na danym podłożu – będzie obumierać, nawet jeśli zadbasz o systematyczne podlewanie. Z kolei dobrze dobrana ziemia do roślin doniczkowych sprawi, że w krótkim czasie wyhodujesz bujną i piękną roślinność, która będzie czerpać z podłoża potrzebne jej składniki pokarmowe.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na zdrowiu i rozwoju kwiatów doniczkowych, zanim kupisz podłoże, sprawdź czego potrzebują konkretne rośliny. Uniwersalna ziemi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, np. w hodowli storczyków.

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych – ogólnie o dostępnych opcjach

O ile większość kwiatów nie jest wymagająca i wystarczy im podłoże uniwersalne, o tyle niektóre gatunki, np. kwiaty egzotyczne, wymagają specjalnie skomponowanej mieszanki.

Wśród dostępnych na rynku ziemi znajdują się:

1. Ziemia uniwersalna – mieszanka dedykowana roślinom doniczkowym. Nadaje się również do sadzenia i przesadzania roślin ogrodowych i rabatowych. Nie nadaje się do roślin kwasolubnych. Dobrze sprawdza się jako uzupełnienie ubytków gleby.

2. Mieszanki specjalistyczne – idealne m.in. dla roślin tropikalnych, wilgociolubnych. Powinny być chłonne, bogate w składniki pokarmowe i próchnicę. Zazwyczaj podstawowym składnikiem jest tu ziemia kompostowa wzbogacona torfem czy rozdrobnioną korą.

3. Ziemia do roślin zielonych, czyli odpowiednie podłoże dla roślin o zielonych liściach. Jest to ziemia do palm, fikusów, dracen. Ma więcej składników odżywczych niż wspomniane wcześniej podłoże uniwersalne. Pozwala utrzymać optymalną równowagę pH oraz wysoki poziom wilgotności.

4. Ziemia do storczyków – zwykle jest to mieszanka, w skład której wchodzą kora sosnowa, łupiny orzecha kokosowego i torf. Nierzadko spotyka się również startową dawkę nawozu.

5. Keramzyt – ma postać lekkich kuleczek otoczonych skorupką. Dodany do podłoża sprawia, że powietrze ma dostęp do systemu korzeniowego. Dzięki temu, że ma obojętne pH sprawdzi się w przypadku wszystkich roślin, zarówno tropikalnych, jak i doniczkowych, a także pod sadzonki roślin ozdobnych.

6. Włókno kokosowe – idealnie sprawdza się przy uprawie roślin tropikalnych. Nie zmienia odczynu podłoża, zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie zapobiega zaleganiu wody, zwiększa przewiewność i przepuszczalność podłoża.

7. Podłoże dla kaktusów i sukulentów – zawiera m.in. piasek i perlit. Zapewnia dobry drenaż, pomaga uniknąć gnicia korzeni. Utrzymuje suchość na powierzchni, ma pH od 5,5 do 6,5. Jest wzbogacone o piasek, żwirek, torf wysoki i niski. Słowem, odtwarza naturalne warunki, w których rosną kaktusy.

8. Ziemia do paproci – jest lekka i odznacza się dobrą przepuszczalnością. Obfituje w składniki odżywcze. Zawiera torf o lekko kwaśnym pH i keramzyt.

Specyfika poszczególnych podłoży – od torfu po mieszaniny kokosowe

Ziemia uniwersalna

Odpowiednia do sadzenia i przesadzania danego gatunku roślin kwitnących i zielonych. Dobra do uprawy roślin domowych, sprawdza się w uprawie warzyw ogrodowych. Zawiera nawóz wieloskładnikowy i dzięki temu nie wymaga nawożenia przez okres 4-6 tygodni. Łagodzi pH gleby i pozostawia lekką strukturę dla lepszej przepuszczalności powietrza. Zawarty w podłożu torf stwarza korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego.

Wśród największych zalet wymienia się żyzność, strukturę pomagającą zatrzymać składniki pokarmowe i optymalizować warunki powietrzno-wodne. Z kolei wadą jest, że dość szybko zmienia się w zbitą i nieprzepuszczalną dla wody czy powietrza bryłę.

Ziemia do roślin zielonych

Ma więcej składników odżywczych niż ziemia uniwersalna. Jest to mieszanka składników, m.in. torfu niskiego i wysokiego, kory kompostowanej i włókna drzewnego. Można w niej znaleźć również pumeks, keramzyt i perlit, które zwiększają przepuszczalność gleby. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre gatunki roślin zielonych mają specyficzne wymagania, ten rodzaj ziemi zaspokaja wszelkie ich potrzeby.

Pozwala utrzymać optymalną równowagę pH i ilość luźnych frakcji, co za tym idzie, zapobiega przelaniu roślin i gromadzeniu się wody w korzeniach.

Ziemia kokosowa

Cechuje ją 100% naturalność i wysoka chłonność. Zaletą jest również całkowity brak patogenów – poza grzybami z rodzaju Trichoderma, zapobiegającymi rozwojowi innych szkodliwych grzybów – i obojętny odczyn pH. Jest łatwa i wydajna w użyciu, nie zbryla się i dzięki temu cały czas przepuszcza powietrze. Podłoże kokosowe zapewnia cyrkulację powietrza w obrębie korzeni, wpływając na lepszy wzrost i rozwój roślin.

Z kolei włókno kokosowe nie zmienia odczynu podłoża, zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie zapobiega zaleganiu wody, zwiększa przewiewność i przepuszczalność podłoża.

Torf kwaśny

Jest idealny jako baza do uprawy roślin kwasolubnych. Dość długo zatrzymuje wilgoć i potrafi dobrze napowietrzyć korzenie roślin. Najlepiej sprawdzi się w uprawie roślin tropikalnych, dla których środowiska kwaśne są w pełni naturalne.

Ziemia do storczyków

Posiada zindywidualizowany skład, który zapewnia storczykom to, czego najbardziej potrzebują do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia. Najlepsze podłoże dla storczyków to te z kory piniowej (w dużym stopniu odwzorowuje naturalne środowisko tej rośliny).

W skład podłoża dla storczyków często wchodzą również:

  • mech torfowiec,
  • keramzyt,
  • kora sosnowa,
  • łupiny orzecha kokosowego.

Ziemia do kaktusów i sukulentów

Bardzo często jest wzbogacona o piasek, żwirek, torf wysoki i niski. Zapobiegając zastojom wody, chroni korzenie przed nadmiarem wilgoci. Zawiera odpowiednią dawkę mikro i makroelementów, posiada luźną strukturę i zawiera spory procent części szkieletowych i mineralnych (piasku, żwiru, keramzytu).

Keramzyt

Jego charakterystyczną cechą jest obojętność chemiczna, co sprawia, że nie reaguje z nawozami. Można go wykorzystać do uprawy roślin kwasolubnych i preferujących podłoże zasadowe. Dużą zaletą keramzytu jest to, że wpływa na dobre napowietrzanie podłoża i chroni przed zatrzymywaniem wody przez inne chłonne składniki, np. torf.

Perlit, czyli wyprażana skała wulkaniczna

Napowietrza podłoże i je rozluźnia, a zatrzymując wilgoć, zapobiega zastojom wodnym. Dodatkowo wymieszany z glebą spulchnia ją i poprawia warunki uprawy roślin domowych. Dzięki perlitowi korzenie otrzymują więcej tlenu. Wadą perlitu jest to, że po około roku lub dwóch może stracić swoje właściwości retencyjne.

Kora

W postaci rozdrobnionej i przekompostowanej dobrze napowietrza korzenie i rozluźnia podłoże. Materiał ten stopniowo się rozkłada i zakwasza podłoże, dlatego często jest wypierany przez trwalsze produkty.

Jak dopasować ziemię do konkretnego rodzaju roślin doniczkowych?

Chcąc dobrać ziemię idealną dla uprawianych kwiatów, należy zwrócić uwagę na potrzeby poszczególnych gatunków roślin, wówczas uprawa będzie sukcesywna. Inne bowiem wymagania ma sukulent, a inne rośliny tropikalne. Wśród najważniejszych parametrów wymienia się:

  • lekkość,
  • przepuszczalność, przewiewność podłoża,
  • skład ziemi i ilość składników pokarmowych,
  • poziom wilgoci podłoża, np. paprocie potrzebują stałej wilgoci i dobrze drenującej ziemi po to, by utrzymać poziom nawodnienia, nie doprowadzając do gnicia korzeni,
  • odczyn pH ziemi – powinien być dopasowany do preferencji określonych kwiatów, np. rośliny wrzosowate, również rododendron i azalie preferują odczyn lekko kwaśny.

Przykładowo, kaktusy i sukulenty preferują podłoże piaszczyste, które imituje suche warunki ich naturalnego środowiska. Z kolei rośliny tropikalne, jak storczyki czy paprocie, preferują podłoże obfitujące w materię organiczną i takie, które posiada zdolności zatrzymywania wody. Sprawdzą się tu mieszanki mchu torfowego, włókna kokosowego i perlitu.

Rododendron to roślina, która najlepiej czuje się w podłożu kwaśnym, dlatego polecaną mieszanką jest połączenie kory sosnowej i mchu torfowego.

Domowe mieszanki ziemi – jak przygotować idealne podłoże samodzielnie?

A może zechcesz przygotować mieszanki ziemi samemu? Nic nie stoi na przeszkodzie. To świetne rozwiązanie, aby niewielkim kosztem spełnić potrzeby kwiatów doniczkowych. Jak to zrobić? Wystarczy wymieszać ze sobą podstawowe składniki w różnych proporcjach. Za bazę może posłużyć podłoże uniwersalne, które następnie należy wzbogacić o określone składniki.

Domowa mieszanka dla paproci

  • podłoże uniwersalne – 50 części,
  • zrębki kokosowe – 10 części,
  • torf kwaśny – 20 części,
  • perlit – 20 części,

można dodać piasek lub żwirek, ale w małej ilości.

Mieszanka dla kaktusów i sukulentów

  • ziemia uniwersalna – 10 części,
  • żwirek – około 35 części,
  • pumeks – 30 części,
  • piasek – 20 części.

Mieszanka dla roślin wilgociolubnych

  • podłoże uniwersalne – 50 części,
  • perlit – 15 części,
  • torf kwaśny – 10 części (nie trzeba dodawać, ale warto),
  • zrębki kokosowe – 10 części,
  • kora sosnowa – 10 części,
  • piasek – 5 części (można zastąpić ziemią kompostową).