Przesadzanie kaktusa - o czym musisz wiedzieć?

Kaktusy bardzo często goszczą w naszych domach. Są dość łatwe w uprawie, a odpowiednio zadbane odwdzięczają się atrakcyjnym, zdrowym wyglądem. Ponadto należą do tych gatunków roślin, które nie lubią częstego przesadzania, ale zabieg ten konieczny jest dla nich, ponieważ źle się czują w jałowym podłożu produkcyjnym.

Sprawdź, czy wiesz, kiedy należy przesadzić kaktusa, aby zadbać o jego wszystkie potrzeby. Dowiedz się również, jak bezpiecznie przesadzić kaktusa i się nie pokłuć. Poznaj też zasady postępowania z przesadzonym kaktusem, co pozwoli Ci uniknąć błędów pielęgnacyjnych.

Spis treści

Czemu przesadzanie kaktusa jest tak ważne?

Jak już nadmieniliśmy kaktusy nie lubią częstych zmian. Mimo to, przesadzanie jest konieczne dla zachowania ich zdrowia i kondycji.

Poznaj najważniejsze powody, dla których przesadzanie kaktusów jest tak ważne.

Zabieg pozwala na zapewnienie większej przestrzeni kaktusowi. Dzięki temu może on swobodnie rosnąć i rozwijać się. Więcej miejsca to także wsparcie jakie otrzymuje system korzeniowy. Na skutek przesadzenia następuje rozluźnienie zbyt ciasno zbitych i ograniczonych korzeni. Tym sposobem kaktus będzie lepiej dotleniony.

Przesadzenie kaktusa jest ważne też ze względu na potrzebę wymiany starego, jałowego i suchego podłoża na nowe.

Kaktus wymaga przesadzenia także wtedy, gdy: - jego korzenie wychodzą poza otwory drenażowe doniczki; - został zaatakowany przez szkodniki;

Poradnik - bezpieczne przesadzanie kaktusa

Wiesz już, jakie są przesłanki do tego, aby przesadzić kaktusa. Czas dowiedzieć się, jak krok po kroku bezboleśnie przesadzić kaktusa i uniknąć nie tylko pokłucia, ale również uszkodzenia delikatnego systemu korzeniowego tych roślin.

Krok pierwszy – przygotuj odpowiednie akcesoria i narzędzia. Dzięki nim bezpiecznie przesadzisz roślinę i nie uszkodzisz jej. Zaopatrz się zatem w:

  • grube rękawice;
  • folię bąbelkową;
  • gazetę;
  • drewniane szczypce do sałaty;
  • pędzelek z miękkim włosiem

Krok drugi – delikatnie wyjmij kaktusa z doniczki.

Użyj w tym celu wybranych akcesoriów. Gazetę lub folię złóż na kilka warstw i połóż na roślinie. Następnie przechyl doniczkę na bok i wyjmij roślinę. Gdy kaktus nie chce wyjść z doniczki, możesz nią delikatnie potrząsnąć. Jeżeli decydujesz się na wykorzystanie rękawiczek bądź też szczypiec, pamiętaj by postępować bardzo delikatnie i nie ściskać mocno rośliny. Pamiętaj również, by chwytać kaktusa zawsze jak najbliżej szyjki, czyli w miejscu, gdzie jego korpus styka się z korzeniami.

Krok trzeci – oczyść bryłę korzeniową.

Sięgnij w tym celu po pędzelek i delikatnie oczyść korzenie z zalegającej warstwy ziemi, czy innych zanieczyszczeń. Usuń też uszkodzone korzenie. Pamiętaj, by być przy tym bardzo delikatnym, gdyż kaktusy posiadają niezwykle czuły i drobny system korzeniowy, który łatwo uszkodzić.

Krok czwarty – przygotuj odpowiednie: doniczkę oraz podłoże.

Wypełnij doniczkę warstwą drenażu, jak np. keramzyt bądź perlit i umieść w niej kaktusa. Następnie delikatnie obsyp korzenie nową warstwą ziemi. Na koniec dokładnie wypełnij ziemią wszystkie puste miejsca w doniczce, lekko ugnieć wierzchnią warstwę łopatką bądź łyżką.

Wybór właściwego podłoża i doniczki

Istotne znaczenie dla korzystnego wpływu całego procesu przesadzania na kaktusa mają wybór odpowiedniego podłoża oraz znalezienie idealnej doniczki.

Jakie podłoże lubią kaktusy? Te rośliny doniczkowe idealnie czują się w dedykowanych odpowiednio przepuszczalnych mieszankach glebowych do kaktusów i sukulentów. Możesz też samodzielnie przygotować takie podłoże, łącząc ziemię uniwersalną, piasek i żwirek w proporcji 1:1:1.

Poszukując nowej doniczki, pamiętaj, by była ona maksymalnie o 2 rozmiary większa od poprzedniej. Nie powinna być ona zbyt głęboka i wysoka. Kiedy masz do czynienia z wysokim kaktusem, zapewnij mu stabilność przy pomocy patyczka lub specjalnej podpórki.

Sprawdź również: Rodzaje i odmiany kaktusów doniczkowych

Pierwsze dni po przesadzeniu - jak pielęgnować kaktus

Przesadzonego kaktusa ustaw w miejscu jasnym, ale nie mocno i bezpośrednio nasłonecznionym. Kaktusy tuż po przesadzeniu są dość wrażliwe na intensywne światło.

Zaraz po przesadzeniu nie podlewaj rośliny przez co najmniej kilka dni. W ten sposób spowodujesz, że kaktus stabilnie osiądzie w ziemi. Po upływie tego czasu podlej kaktusa niewielką ilością wody, uważając na to, by nie zamoczyć korpusu kwiatu. Następnie wystarczy im podlewanie niewielką ilością wody raz na 2-3 tygodnie. Pamiętaj też, by stosować nawóz do sukulentów i kaktusów. Ten zabieg należy wykonywać przez okres od marca do października.

Unikanie powszechnych błędów przy przesadzaniu

Przede wszystkim zadbaj o niezbyt głębokie umieszczanie rośliny w nowej ziemi i doniczce.

Pamiętaj, aby nie podlewać przesadzonego kaktusa przez kilka pierwszych dni, bo możesz przez to osłabić bryłę korzeniową. Ponadto nadmiar wody w pierwszych dniach może doprowadzić do gnicia korzeni. Po tym czasie kaktusowi wystarczy podlewanie raz na 2-3 tygodnie. Zimą z kolei należy wykonywać podlewanie niewielką ilością wody raz na 4-8 tygodni.

Wybierz odpowiednie podłoże dedykowane sukulentom i kaktusom. Musi być ono lekkie, drenujące i dobrze przepuszczać wodę. Nowa ziemia powinna być rozluźniona obficie perlitem.

Nie chwytaj nigdy kaktusa gołą dłonią. Użyj do tego celu odpowiednich narzędzi i akcesoriów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci uniknąć pozbijania się w skórę kolców.

Obchodź się z kwiatem bardzo delikatnie, gdyż kaktusy mają drobny system korzeniowy bardzo wrażliwy na uszkodzenia.

Nigdy nie przesadzaj kaktusów, które kwitną bądź znajdują się w okresie spoczynku. Najbezpieczniej przesadzić kaktusa w okresie od marca do września.

Podsumowując - przesadzanie kaktusa to zadanie dość łatwe, ale wymagające delikatności i cierpliwości. Musisz też pamiętać o doborze właściwego podłoża oraz by odpowiednio zadbać o potrzeby rośliny po przesadzeniu. W ten sposób Twój kaktus zyska nowe lokum oraz świeże podłoże, a w zamian odwdzięczy się zdrowym i atrakcyjnym wyglądem.