Schefflera arboricola 'Compacta'- pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją szeflerę. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Szeflery najlepiej czują się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem. Szczególnie latem uważaj na bezpośrednie słońce. Promienie padające bezpośrednio na liście rośliny mogą ją poparzyć. Szeflera poradzi sobie też w delikatnie zacienionych miejscach w naszych domach.

Szeflery lubią wyciągać się w stronę światła. Przy każdym podlewaniu przekręć donicę o kilka stopni - dzięki temu roślina będzie rosła prosto. 
Woda

Nie przelewaj! Szeflery podlewamy, gdy górne 75% podłoża w donicy dobrze przeschnie. Najlepiej sprawdzić to wtykając do ziemi palec wskazujący. Gdy podłoże będzie już wystarczająco suche wlewaj wodę do donicy cienkim strumieniem, polewając całą powierzchnię podłoża. Wlewając wodę, postaraj się robić kilkusekundowe przerwy, które pozwolą podłożu odpowiednio nasiąknąć. Podlewaj do momentu, w którym woda zacznie wyciekać z otworu na dnie donicy. Po podlewaniu koniecznie wylej nadmiar wody z podstawki lub dna osłonki. 

Jesienią i zimą powinniśmy ograniczyć podlewanie! 
Wilgotność powietrza

Szeflera najlepiej czuje się w miejscach z podwyższoną wilgotnością powietrza. Postaraj się regularnie zraszać swoją roślinę. Ucieszy się też z towarzystwa nawilżacza powietrza lub tacy nawilżającej, na której będzie mogła stanąć.
Temperatura

Najlepiej czuje się w miejscach, w których temperatura nie spada poniżej 12°C i nie przekracza 25°C. Wiosną i latem, kiedy temperatury w nocy nie spadają poniżej 10 st. C. możesz śmiało wystawić ją na zewnątrz. Pamiętaj, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie słońce.
Nawożenie

Kiedy widzisz, że Twoja roślina wypuszcza nowe listki i jest w fazie wzrostu pamiętaj o podawaniu nawozu — Bio-Grow będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Zimą możesz pryskać jej liście roztworem z Alg-A-Mic
Toksyczność

Trzymaj z daleka od zwierząt — nadgryzanie liści może zaszkodzić zwierzętom.
Częste pytania:

Najczęstszą przyczyną pojawiania się żółtych liści jest przelanie. Pamiętaj o tym, aby podlewać roślinę, gdy górna warstwa podłoża w donicy dobrze przeschnie. Ważne jest też to, aby regularnie sprawdzać stan podłoża. Nie powinniśmy pozwalać na to, aby podłoże w donicy pozostawało suche przez dłuższy czas. 

Liście mogą też żółknąc przez zbyt niską wilgotność powietrza. Jeśli brzegi liści Twojej szeflery żółkną lub brązowieją zwiększ wilgotność zraszając roślinę, stawiając ją na tacy nawilżającej lub w sąsiedztwie nawilżacza. 

Jeśli od dłuższego czasu roślina nie wypuszcza nowych liści, a starsze liście zaczynają żółknąć sprawdź, czy miejsce, w którym stoi nie jest zbyt ciemne. 

Żółte liście mogą też świadczyć o pojawieniu się nieproszonych gości. Obejrzyj dokładnie roślinę- szczególną uwagę zawracając na spody liści. Sprawdź, czy nie widać tam żadnych szkodników lub śladów ich obecności. 

Ostatnia możliwość jest najprzyjemniejsza. Czasami pojawienie się żółtych liści jest całkowicie naturalne. Rośliny wypuszczając nowe liście bardzo często pozbywają się tych najniżej położonych i najstarszych liści. Dzięki temu całą swoją energię mogą przeznaczyć na wypuszczanie nowych liści.

Po pierwsze - śmiało usuń wszystkie suche liście. Nieststy nie wrócą już do swojej życiowej formy, a roślina nie będzie musiała się już nimi przejmować i całą energię przeznaczy na wypuszczanie nowych liści. 

Najczęstszą przyczyną pojawiania się suchych liści jest zbyt rzadkie lub zbyt skąpe podlewanie. Postaraj się nie zostawiać rośliny bez wody na dłuższy czas. Regularnie sprawdzaj stan podłoża w donicy i podlewaj roślinę, gdy górne 75% ziemi w donicy dobrze przeschnie.

Kolejną przyczyną może być suche powietrze. Zwiększ wilgotność zraszając roślinę, stawiając ją na tacy nawilżającej lub w sąsiedztwie nawilżacza. 

Uważaj na przeciągi- szczególnie te zimne. Postaraj się postawić roślinę z dala od zimnej szyby.
Zobacz w sklepie


Zobacz w sklepie
Zobacz jak może wyglądać w domu