Wełnowiec w roślinach doniczkowych
Ogród, oranżeria, szklarnia – każde z tych miejsc może być naszą dumą i miejscem nie tylko uprawy roślin, ale również relaksu i wytchnienia. Któż z nas nie lubi schować się między kwiatami, aby odetchnąć i się zrelaksować? Problem pojawia się w momencie, kiedy kwiaty zaczynają chorować. Jednym ze szkodników atakujących rośliny jest wełnowiec. Poznaj skuteczne sposoby na jego zwalczanie!
Mimo że sama jego nazwa nie brzmi groźnie, to jednak wełnowiec jest szkodnikiem trudnym do zwalczenia. Może atakować różne rośliny i powodować ich obumieranie. Wśród jego ofiar znajduje się wiele roślin ozdobnych, m.in. kaktus, fikus, storczyk, lipka pokojowa, fiołek afrykański, dracena, kamelie, sukulenty czy męczennice.
Poznaj sposoby na pozbycie się uciążliwego szkodnika i poprawienie komfortu roślin.
Spis treści
- Czym są wełnowce i jak rozpoznać ich obecność?
- Dlaczego wełnowce atakują nasze rośliny doniczkowe?
- Jak zapobiegać inwazji wełnowców?
- Wełnowce zwalczanie – domowe sposoby
- Zwalczanie wełnowca preparatami – szybkie i skuteczne sposoby na pozbycie się wełnowców
Czym są wełnowce i jak rozpoznać ich obecność?
Wełnowce to owady z rzędu pluskwiaków i rodziny wełnowcowatych, mierzące do kilku milimetrów. Dorosłe wełnowce mogą mieć od 5 do 6 mm. Wyróżniamy kilka odmian tego szkodnika: wełnowiec cytrusowiec, wełnowiec długoogoniasty czy wełnowiec szklarniowy.
Ich wygląd jest charakterystyczny. Trudno je przeoczyć i pomylić z czymś innym. Samce przypominają osy i mają skrzydła. Samice i larwy nie posiadają skrzydeł. Pokryte są białą lub biało-różową woskowatą wydzieliną, która sprawia, że owady wyglądają tak, jakby były wykonane z wełny.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wełnowiec to jeden z najbardziej dokuczliwych intruzów, bo potrafi zrobić wiele szkód, a przy okazji jest to trudny do zwalczenia osobnik, który żeruje na różnych roślinach doniczkowych, sprawiając, że zaatakowane rośliny tracą liście odpowiedzialne za fotosyntezę. Efekt? Kwiaty zaczynają umierać, i to w dość krótkim czasie.
Gdy niechciany przez nas gość zaatakuje, tak naprawdę może znaleźć się wszędzie, zarówno na łodygach i liściach, jak również pod nimi, a nawet w ziemi.
Skąd mamy mieć pewność, że wełnowce zaatakowały nasze rośliny? Oczywiście pierwszą oznaką są białe, mięciutkie punkty podobne do wełny – bez trudu można je zauważyć, najczęściej na spodniej stronie liści. Wśród innych objawów świadczących o tym, że roślinę przejęły szkodniki wymienia się:
- niezdrowy wygląd zainfekowanych roślin – zniekształcenia liści, pędów i pąków;
- żółknięcie i brązowienie liści;
- miodowa rosa na roślinach, tzw. woskowata wydzielina będąca pożywką dla grzybów, która sprawia, że rośliny są lepkie w dotyku;
- zahamowanie wzrostu, zamieranie, zasychanie i opadanie kwiatów czy liści;
- obumieranie roślin – pomimo braku zmian w ich pielęgnacji.
Dlaczego wełnowce atakują nasze rośliny doniczkowe?
Zacznijmy od tego, że wełnowce zwykle pojawiają się w naszych domach wraz z nowo zakupioną rośliną. Dlatego zawsze należy dokładnie obejrzeć rośliny doniczkowe, zanim przyniesiemy się je do domu.
Przyczyną obecności w domach wełnowców mogą być również:
- nieodpowiednie warunki, a więc zbyt suche powietrze w mieszkaniu i zbyt wysoka temperatura;
- złe nawożenie, nadmiar lub niedobór wody – to czynniki, które osłabiają rośliny i tym samym zwiększają ich podatność na atak szkodników;
- brak regularnych przeglądów roślin;
- słabe warunki sanitarno-higieniczne.
Jak zapobiegać inwazji wełnowców?
Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Powiedzmy więc sobie słów kilka, jaka profilaktyka będzie najlepsza w tym przypadku.
1. Przede wszystkim zadbaj o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których uprawiane są kwiaty. Idealna jest wilgotność powyżej 50%, gdyż szkodniki nie lubią wilgoci i nadmiaru wody.
2. Dbaj o odpowiednią temperaturę – nie może być ona zbyt wysoka, ponieważ wełnowiec uwielbia ciepłe miejsca, dlatego zwykle atakuje zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.
3. Regularne przeglądy roślin – systematycznie sprawdzaj łodygi i liście roślin, zwłaszcza spodnią ich stronę, na której wełnowce najczęściej bytują.
4. Przemywanie liści – wystarczy wacik kosmetyczny lub wilgotna ściereczka i odrobina płynu do mycia naczyń, aby pozbyć się samic i jaj wełnowców. Ściereczkę zmieniaj często, aby nie przenieść ewentualnych jaj na inne liście czy pędy. Wykonując tę czynność raz na jakiś czas, sprawisz, że zapobieganie szkodnikom będzie skuteczniejsze.
5. Kwarantanna – to prosty sposób, zwłaszcza przed sadzeniem nowych roślin, które dopiero zostały zakupione, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.
Chcąc cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami, należy się stosować do podanych wyżej czynności. Nie są skomplikowane, a potrafią bardzo pomóc.
Wełnowce zwalczanie – domowe sposoby
Zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się wełnowca? Na pewno nie warto panikować. Mimo że nie jest to łatwe zadanie, to jednak nie jest niemożliwe! Wykrywając szkodniki stosunkowo szybko, masz większe szanse na sukces.
Od czego zacząć zwalczanie wełnowca domowymi sposobami? Na pewno przyda się ocet lub alkohol, woda z mydłem. Na początku warto wykonać mechaniczne oczyszczanie roślin. Można to robić za pomocą szczoteczki lub gąbki. Ważne, aby nie uszkodzić rośliny. Następnie roślinę należy przemyć jednym z wybranych roztworów:
1. Roztwór z płynu do mycia naczyń lub mydła – przygotujesz go, rozcieńczając 25 g mydła w 100 ml wody. Przemyj nim liście i łodygi z każdej strony. Do trudno dostępnych miejsc dotrzesz, używając patyczków higienicznych. Czynność powtarzaj co parę dni, aż do pozbycia się wełnowców.
2. Roztwór z wody i octu lub alkoholu – przygotowujemy w proporcji 1:1. Delikatnie przetrzyj nim rośliny, a na koniec dokładnie je umyj. Po kilku dniach czynność należy powtórzyć. Taka domowa mieszanka rozpuści woskowatą powłokę i ułatwi zwalczanie szkodników.
Możesz również wyjąć roślinę z doniczki, usunąć ziemię i zabrać kwiat pod prysznic. Następnie dokładnie wyszoruj korzenie, a następnie umyj łodygi i liście – obowiązkowo z obu stron.
Zwalczanie wełnowca preparatami – szybkie i skuteczne sposoby na pozbycie się wełnowców
Jeśli domowe sposoby zawiodą lub zależy Ci na szybszym działaniu, ewentualnie masz oranżerię lub szklarnię, możesz postawić na środki chemiczne, które charakteryzują się wysokim stężeniem owadobójczym. Co prawda oprysk na wełnowce jest ostatecznym krokiem, ale z pewnością skutecznym. Wybierając je, należy pamiętać, żeby ściśle stosować się do zaleceń producenta.
Zwalczanie pasożytów bytujących na kwiatach można przeprowadzić również za pomocą ekologicznych środków ochrony roślin. Taki preparat na wełnowce uniemożliwia szkodnikom oddychanie i w ten sposób doprowadza do ich unicestwienia. Jednocześnie dzięki temu, że nie zawiera pestycydów, jest bezpieczny dla człowieka – można go stosować w domu.
W miejscach, gdzie nie można zastosować środków w aerozolu, zastosuj preparat, którymi podlewa się rośliny. Działa układowo – korzenie pobierają preparat razem z wodą, a szkodniki podczas wysysania z roślin soków pobierają przy okazji środek, którym się zatruwają.
I dla przypomnienia – zawsze przestrzegaj zaleceń producenta środków na wełnowce, niezależnie od tego, czy wybierzesz produkt chemiczny czy ekologiczny.