Aspidistra elatior

Jak dbać o Stasia z Japonii?
(Aspidistra elatior)

Pielęgnacja

Aspidistry to nie tak popularne, ale nieskończenie łatwe w obsłudze rośliny. Nie ma łatwiejszej. Nic nie trzeba przy nich robić, a wręcz - należy przy nich nic nie robić. Podlej, albo zapomnij podlać. Jaśniej, ciemniej, zimniej, cieplej - nie ma znaczenia - Aspidistry to wszystko przeżyją.

Światło

To jest idealna roślina do ciemniejszych kącików - takich, gdzie światła w ciągu dnia jest bardzo mało. Za to Aspidistrom będzie ciężko w bardzo jasnych miejscach - bezpośrednie promienie poparzą im liście. Najlepiej jeżeli postawisz swoją 2-3m od okna.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

Aspidistry nie znoszą mokrych korzeni. Dlatego podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy połowa ziemi w donicy dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu. Jeżeli Aspidistra stoi w ciemnym miejscu to może się zdarzyć, że będziesz ją podlewać nawet raz na 2-3 tygodnie.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 10-24 st. C.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę nawozu - nie cześciej niż raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.

Toksyczność

Jest bezpieczna dla wszystkich domowników.